שתף קטע נבחר

ממשל טראמפ פועל למנוע מטרנסג'נדרים הגדרה מינית

לפי מסמך שהודלף ל"ניו יורק טיימס", מחלקת הבריאות האמריקנית פועלת לאמץ הגדרה מינית אחידה - זכר או נקבה בלבד - "כפי שנקבע בעת הלידה", ולא לאפשר שינוי של הרישום. מנהלת המרכז הלאומי לזכויות טרנסג'נדרים: "מהלך מסוכן"

 

נשיא ארה
הנשיא טראמפ(צילום: AFP)

ממשלו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוקל להצר את הגדרת המין להגדרה הביולוגית שנקבעה לפי איברי המין בעת הלידה, ללא אפשרות לשנות את הרישום. כך דיווח אתמול (א') ה"ניו יורק טיימס".

 

הממשל מנסה למנוע הכרה רשמית בטרנסג'נדרים - על ידי יצירת הגדרה צרה של זכר ונקבה בלבד. לפי הדיווח, מדובר בצעד הדרמטי ביותר שעשתה הממשלה נגד ההכרה, התמיכה וההגנה שניתנו לטרנסג'נדרים לאור זכויותיהם תחת החוק הפרדלי בארצות הברית.

 

שורת החלטות של הנשיא הקודם, ברק אובמה, הביאה להרחבה של ההגדרה המשפטית של מגדר - שאפשרה להגדיר מין לפי בחירה של הפרט, ולא לפי קביעת המין בעת הלידה. ההרחבה נתנה את אותותיה בתוכניות פדרליות שונות, בהן גם במסגרות החינוך ובמערכת הבריאות. המדיניות עוררה מחלוקות וסערות רבות בארצות הברית, בהן על מקומם של טרנסג'נדרים בשירותים ציבוריים, מעונות סטודנטים, תוכניות חד-מיניות שונות ועוד. המצב גרם לזעם בקרב השמרנים, בעיקר נוצרים אוונגליסטים.

 

הממשל הרפובליקני פועל כעת באמצעות מחלקת הבריאות להשגת הגדרה משפטית בחסות החוק - שלא תאפשר את הגמישות שהונהגה עד כה. לפי תזכיר של טיוטת ההחלטה שהושג על ידי ה"ניו יורק טיימס", סוכנויות ממשלתיות צריכות לאמץ את ההגדרה הברורה והאחידה, "כפי שהוגדרה על בסיס ביולוגי ברור, מעוגן במדע, אובייקטיבי". לפי המסמך, ההגדרה תהיה זכר או נקבה, ולא ניתן יהיה לשנות את הרישום. נכתב כי כל מחלוקת שתתעורר בנוגע למין - יוברר באמצעות בדיקה גנטית.

  

הפגנות נגד טראמפ, 2017 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפגנות נגד טראמפ, 2017(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

סערת תאי השירותים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סערת תאי השירותים(צילום: רויטרס)

 

דוברת מטעם מחלקת הבריאות האמריקנית סירבה להתייחס ל"מסמכים מודלפים לכאורה" לדבריה, אך הציגה קביעה של שופט מחוזי שמרן, כהגדרה של המדיניות האמריקנית כלפי טרנסג'נדרים.

מדובר בשופט ריד אוקונר, שב-2016 קבע בדיון משפטי בטקסס כי אין הגנה מפני אפליה על רקע זהות מינית. 

 

ממשל טראמפ ניסה בעבר למנוע מטרנסג'נדרים לשרת בצבא, ואף ביטל הנחיה ממשלתית שאיפשרה לתלמידים טרנסג'נדרים במוסדות חינוך ציבוריים לבחור לאיזה תא שירותים להיכנס.  

 

מרה קיסלינג, מנהלת המרכז הלאומי לזכויות טרנסג'נדרים, אמרה כי המהלך של ממשל טראמפ הוא "סופר אגרסיבי, מטעה ומסוכן". היא הוסיפה: "הם אומרים שאנחנו לא קיימים".

 

ההחלטה החדשה תפגע בשאיפה לסובלנות כלפי טרנסג'נדרים בארה"ב - שמהווים לפי הערכות 0.7 אחוזים מהאוכלוסיה. רוב הטרנסג'נדרים חיים עם תחושה שהמין שנקבע בעת לידתם אינו המין הנכון, ועוברים תהליך שיוביל אותם למין השני. אחרים חיים ללא הגדרת מין.


פורסם לראשונה 21/10/2018 23:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים