שתף קטע נבחר

אז והיום: בא לשכונה פינוי חדש

לא רק נדל"ן: אפקט הלוואי שמייצר הליך פינוי-בינוי בשכונה ותיקה מהדהד מעבר לארבעה קירות בטון - שכונות שלמות מפונות בהליך פינוי, וחובקות מחדש אוכלוסייה צעירה, תשתיות משופרות ושטחי ציבור ירוקים. כדי להבין לעומק את השינוי החברתי שמחולל הליך פינוי-בינוי בשכונה ותיקה, יצאנו לסיור בשני מוקדים: שכונת הגנים התלויים ביהוד-מונוסון, שכבר אוכלסה בדיירים חדשים לצד ותיקים, ובשכונת אונו ואלי העתידית שבמרכז קריית אונו, שעוברת בימים אלה פינוי-בינוי. צפו

בשיתוף אאורה

 

לאחרונה התבשרנו על שיא חדש במספר התחלות הבנייה במסגרת פינוי-בינוי. למרות ההישג, המספרים עדיין רחוקים מהיעד שהציבה הממשלה - כ-60 אלף דירות חדשות בשנה. בהליך פינוי-בינוי מתקיימות הריסה מוחלטת של המבנים הרעועים, לרוב מדובר בשכונות ותיקות שנבנו אי שם בשנות ה-50, ובנייה מחודשת בתמורה להגדלת זכויות הבנייה - במקרים מסוימים ההליך מתבצע בשכונה שלמה. "בפינוי-בינוי בעצם בונים הכל מהתחלה - תשתיות חדשות, בניינים חדשים, מבני ציבור, גני ילדים, בתי ספר, בתי קפה. שכונה אחת שלמה ותוססת", אומר יעקב אטרקצ'י, מנכ"ל חברת אאורה, שאמונה על 25 מתחמי פינוי-בינוי ברחבי הארץ.

 

אאורה  (באדיבות אאורה)
לפני ואחרי: "בעצם בונים הכל מההתחלה"(באדיבות אאורה)

 

מרכז יהוד החדשה

כדי להבין לעומק את השינוי החברתי שמחולל הליך פינוי-בינוי בשכונה ותיקה, יצאנו לסיור בשני מוקדים: שכונת הגנים התלויים ביהוד-מונוסון, שהחלה במהפך לפני כשמונה שנים, ובשכונת אונו ואלי שבמתחם בר יהודה במרכז קריית אונו, שבה מתבצע בימים אלה פרויקט פינוי בינוי במקשה אחת - כלומר, הריסת מתחם מגורים שלם ובנייתו מחדש בבת אחת. מספיק לסייר בשכונת הגנים התלויים, שכבר אוכלסה בדיירים ותיקים לצד חדשים, ולדמיין כיצד עתיד לצמוח מרכז העיר קריית אונו בעקבות פרויקט פינוי-בינוי.  

 

"לא הייתה כאן מדרכה ללכת עליה", מעיד דודו בז'ה, יליד יהוד ובעל מכולת בשכונה שעברה פינוי-בינוי. "היינו שכונה קטנה, הכל מסביב היה חולות ואני כילד גדלתי בשדות. פרויקט הפינוי-בינוי ממש שינה את פני העיר - פתאום רואים שכונה חדשה שהשתנתה מקצה לקצה", הוא מוסיף.

 

מאוסף של בתים פרטיים ישנים לשכונה חדשה ומודרנית (באדיבות אאורה) (באדיבות אאורה)
מאוסף של בתים פרטיים ישנים לשכונה חדשה ומודרנית(באדיבות אאורה)

 

"בסופו של דבר ההתחדשות העירונית הביאה ליהוד-מונוסון משאבים רבים ותנופה בחינוך כתוצר לוואי של השינוי", מספר שרון ששון, מדריך כדורגל ואיש חינוך ביהוד. "אמנם מדובר בתהליך תכנוני, אבל בעזרתו אפשר לטפל לעומק באוכלוסיות חלשות עם המשאבים שמגיעים בזכות ההתחדשות - אפשר להעניק יותר לילדים שגדלים בשכונות הללו. כשאני הייתי נער פה בשכונה לא היה אפילו חוג אחד - כיום הילדים מקבלים עולם ומלואו", הוא מציין.

 

 

השינוי בפתח: פינוי-בינוי בקריית אונו

בחודש האחרון פונו 216 משפחות מביתן הישן במתחם בר יהודה שבמרכז קריית אונו - ובעוד פחות משלוש שנים הן צפויות להיכנס לבית חדש ומודרני. בטקס הריסת המבנים העיד בפנינו תושב השכונה על התחושות: "כמו שאומרים, עין אחת בוכה ואחת צוחקת - מצד אחד קיימת הנוסטלגיה, כי כל החיים שלנו עברו בדירה הזו, ומנגד העין השנייה צוחקת על העתיד החדש שלפנינו", אומר בהתרגשות טוביה ויזל, תושב קריית אונו שביתו פונה.

 

 

פינוי בינוי אאורה נדל
שינוי חברתי בפתח: 216 בניינים ישנים נהרסו לטובת שכונה חדשה בקריית אונו(באדיבות אאורה)

 

אונו ואלי  (הדמיות באדיבות 3devision)
כך תיראה השכונה החדשה בקריית אונו(הדמיות באדיבות 3devision)

 

"יש פה בשכונה אנשים מבוגרים שגרים חמישים שנה באותה דירה, אז מצד אחד הם מזילים דמעה אמיתית, כי הם רואים שהורסים להם את המרפסת שרק אתמול הם ישבו בה, אך מצד שני יש תקווה והבטחה ענקית - הם רואים שהם הולכים להשתדרג באיכות החיים שלהם. וזה מרגש - כי לא מדובר רק בכלכלה, זה גם בני אדם. שכונה חדשה תשנה פה את האזור. אם יקומו עוד פרויקטים מהסוג הזה - זה טוב לכולם", מעיד אטרקצ'י בטקס הריסת המבנים בקריית אונו.

 

פינוי בינוי אאורה נדל
בוכים ומתרגשים: תושבי מתחם בר יהודה בקריית אונו בטקס הריסת המבנים לקראת ביצוע פינוי-בינוי(באדיבות אאורה)
 

בשיתוף אאורה

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות אאורה
פינוי-בינוי חברתי
באדיבות אאורה
מומלצים