שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: השרים ידונו בפסקת התגברות לחוק למניעת הסתננות שתעקוף את בג"ץ

ביום א' הקרוב תעלה הצעת החוק שמקדמות שרת המשפטים איילת שקד וח"כ שולי מועלם (הבית היהודי), המבקשת לתקן את "חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו" - ולגבש פסקת התגברות הנוגעת לחוק למניעת הסתננות. "תחזיר את האיזון הנכון בין שלוש הרשויות". ח"כ מועלם: "שעת המבחן של כחלון. מצפה שיעמוד בהבטחותיו לתושבי דרום ת"א"

איילת שקד מעדכנת לגבי הרפורמה (צילום: מוטי קמחי)
איילת שקד(צילום: מוטי קמחי)

פרסום ראשון: ועדת שרים לחקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק שמקדמות שרת המשפטים איילת שקד וח"כ שולי מועלם מהבית היהודי - ובמסגרתה תחוקק פסקת התגברות צרה להתמודדות עם בעיית המסתננים. פסקת ההתגברות תאפשר למחוקקים למצוא מתווה שיפתור את בעיית המסתננים מבלי שבג"ץ יוכל לפסול את המתווה, כפי שכבר קרה בעבר.

 

את הנוסח הגישה ח"כ מועלם בתמיכת השרה שקד, זאת לאחר שיושב-ראש כולנו משה כחלון, שהתנגד בעבר לחקיקה של פסקת התגברות רחבה שתחול על כל חוק של הכנסת, הודיע כי יסכים לפסקת התגברות צרה לעניין חוק המסתננים בלבד.  

 

בחודש מאי ועדת השרים כבר אישרה את הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) להוספת "פסקת ההתגברות" לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. 11 חברי ועדה, בהם השר יואב גלנט מכולנו, תמכו בהצעה מול אפס מתנגדים. יו"ר כולנו, השר משה כחלון, נעדר מההצבעה. בשל התנגדות כחלון לפסקת ההתגברות הרחבה וההערכה כי הצעת החוק הזו לא תעבור במליאת הכנסת, תובא כעת, כאמור, פסקת התגברות צרה לאישור השרים.

 

 

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, אמרה לאחר אישור פסקת ההתגברות הקודמת: "מן הראוי להסיר את פסקת ההתגברות מסדר היום הציבורי". היא הוסיפה: "הרשות השופטת נתונה תחת מתקפה בוטה וחסרת תקדים, שמאיימת באופן ממשי על עצמאותה ועל אי-תלותה".

 

"כחלק מניסיון המדינה למצוא פתרון לבעיית ההסתננות מאפריקה לישראל, חוקקה הכנסת בשנים האחרונות מספר תיקונים לחוק למניעת הסתננות (עבירות ושיפוט), אשר נפסלו על ידי בג"ץ בנימוק שיש בהם סתירה ל'חוק סוד: כבוד האדם וחירותו'", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק החדשה.

ח"כ שולי מועלם (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ח"כ שולי מועלם(צילום: אלכס קולומויסקי)

"'חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו' אינו כולל הוראת התגברות, בדומה לזו הנכללת בסעיף 8 ל'חוק יסוד: חופש העיסוק'", נכתב עוד. "המנגנון המשפטי של פסקת ההתגברות, המאפשר לכנסת לחוקק חוק אף אם אינו עומד בתנאי פסקת ההגבלה, נחקק על ידי הכנסת ה-14 ב'חוק יסוד: חופש העיסוק', תוך הסכמה רחבה במיוחד מכל קצוות הקשת הפוליטית.

ההפגנה בדרום ת
ארכיון(צילום: עמית שעל)

"על כן, הצעת החוק מבקשת לקבוע כי הוראות חוק בנושא הטיפול במסתננים והבטחת יציאתם מישראל, שהתקבל ברוב של 61 חברי כנסת, יגברו על ההוראות הקבועות בחוק יסוד זה אף אם פסק בית המשפט כי הן פוגעות בזכויות המנויות ב'חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו'. יצוין כי שר האוצר משה כחלון אף התייחס לנושא, בשל חשיבותו, בריאיון שבו אמר: "לכולנו יש ערכים, לפעמים ערכים מתנגשים. אני לא רואה באופן אישי פגיעה בבג"ץ בפסקת ההתגברות בנושא ספציפי כזה כמו עם המסתננים. ולכן אני כן מתכוון לעמוד בהתחייבות שלי ולתמוך בזה. אני חושב שזה

לא פוגע בבג"ץ".

 

שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי "פסקת ההתגברות תחזיר את האיזון הנכון בין שלוש הרשויות. הדבר הנכון ביותר לעשות הוא חקיקת פסקת התגברות רחבה כחלק מ'חוק יסוד: החקיקה', שתאפשר לכנסת לחוקק מחדש ברוב חוק שבית המשפט העליון פסל . לצערי, שר האוצר כחלון מנע את החקיקה, לאחר שכבר אושרה בוועדת השרים לחקיקה. מפלגת כולנו התחייבה לתמוך בפסקה צרה בעניין המסתננים בלבד ואני מקווה שחבריה יעמדו בהבטחתם לתושבי דרום תל אביב".

 

ח"כ מועלם אמרה: "זוהי שעת המבחן של שר האוצר כחלון. כבר חודשים שהוא מושך את הממשלה שמאלה ומונע את חקיקת פסקת ההתגברות הרחבה. כעת אנחנו מובילים את הצעת החוק המצומצמת ספציפית על המסתננים. זה בדיוק החוק שכחלון טען שיתמוך בו. אני מצפה שיעמוד בהבטחותיו לתושבי דרום תל אביב".

יואב קיש בועדת הפנים (צילום: ערוץ הכנסת)
יואב קיש(צילום: ערוץ הכנסת)

גם ח"כ יואב קיש, יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, יעלה הצעה לפסקת התגברות - שתעלה גם היא ביום ראשון לאישור ועדת שרים לענייני חקיקה. "לאחר פסיקות בג"ץ מדינת ישראל נמצאת ללא מענה לבעיית המסתננים", אמר קיש.

 

הוא הוסיף: "חקיקה זו היא הדרך לממש את רצון המחוקק ולאפשר אכיפה נגד המצב הבלתי נסבל בדרום תל אביב ובמקומות נוספים. ההשתוללות של המסתננים נובעת מחוסר האונים של הרשויות ואת זה אנחנו נתקן בחקיקה זו".

 

יו״ר סיעת כולנו רועי פולקמן אמר כי "כפי שאמרנו זה שנה, סיעת כולנו תתמוך בכל פתרון בנושא מסתננים בלתי חוקיים ופגיעתם בחיי התושבים בדרום תל אביב. צר לנו שמאז פסיקת בגץ הבית היהודי בחרו להתעסק בקמפיינים ולא במציאת פתרונות. מיום ראשון ודאי יחפשו סיבות אחרות לספר כמה קשה למשול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
איילת שקד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים