שתף קטע נבחר

האישה חלתה באלצהיימר – הבעל קיבל היתר לאישה נוספת

אם לשניים בת 38 מאושפזת במוסד ולא מבינה את משמעות קבלת הגט. בית הדין הרבני בבאר שבע קיבל את בקשת הבעל ואפשר לו להתחתן שוב

בית הדין הרבני האזורי בבאר שבע קיבל לאחרונה את בקשתו של גבר נשוי ואב לשניים לשאת אישה שנייה: הדיינים הרב אליהו אריאל אדרי, הרב משה שפיינר והרב אברהם צבי גאופטמן קבעו כי לנוכח מצבה של אשתו, הסובלת מאלצהיימר ומאושפזת במוסד, יש הצדקה לאפשר לו להתחתן שוב מבלי שנתן לה גט.

 

בני הזוג נישאו לפני כ-10 שנים ולהם שני בנים קטינים. לפני כשנתיים אובחנה אשתו – כיום בת 38 – עם מחלה ניוונית. מומחים שבדקו אותה העריכו שקרוב לוודאי כי מדובר בסוג של אלצהיימר, וציינו כי מדובר במקרה נדיר ביותר על רקע גנטי.

 

ההתדרדרות הייתה מהירה, ולפני כמה חודשים היא אושפזה במוסד בשל חוסר יכולת של משפחתה להתמודד עם המחלה, שגרמה לכך שהיא נזקקת לעזרה צמודה ברחצה והלבשה, ואף שיפוטה פגום ביותר: היא לא מסוגלת "להבחין בין טוב לרע", כפי שכתב פסיכיאטר בחוות דעתו, ובקושי מזהה את בני משפחתה. לאור זאת, אף נטען כי אינה מבינה משמעות של קבלת גט.

 

במכתבים נוספים מרופא המשפחה ומפסיכיאטר נוסף עלה כי גם אמה ושני אחיה מתו בגיל צעיר מאותה תסמונת נדירה. אחותה, שמונתה כאפוטרופסית עליה לצורכי ההליך, הסכימה לכך שלבעלה יינתן היתר לשאת אישה שנייה.

 

"הלב הומה וכל עין תיזל דמעה על ייסוריה של אישה זו הנדכאת בייסורים שבדרך הטבע אין מזור למחלתה. מוטל עלינו להיות לה לסעד ומגן וכן לאפשר לבעלה לגדל את שני הבנים", כתבו הדיינים. "בית הדין ביאר לבעל שהיתר הנישואין לא יפטרהו מחובותיו כלפי אשתו. הבעל הסכים למלא כל חובה כלפי אשתו, גם לאחר שיותר לו לישא אישה אחרת".

 

מרבית פסק הדין הוקדש לסוגיות והקשיים ההלכתיים שהעלה המקרה, למשל בהקשר של חרם דרבנו גרשום, שאסר על נישואין ליותר מאישה אחת ושינה את המבנה המשפחתי בקרב יהודים רבים לאורך הדורות. הדיינים סברו שניתן לתת למבקש היתר, בין היתר בשל היותו שייך לדין קהילת הספרדים, שלא קיבלו עליהם את חרם רבנו גרשום שלא לשאת אישה נוספת.

 

הם הוסיפו כי במקרה זה לא מדובר על סיבות כגון מניעת קטטה, עיגון, או החשש שיישא אישה במדינה אחרת, אלא בבעל שמעוניין לשאת אישה שנייה רק בשל מחלתה האנושה וחשוכת המרפא של אשתו, שאינה "בת דעת". הם הזכירו שהבעל התחייב – גם מכוח כתובתו – להשתתף מדי חודש בתשלומים על ההחזקה והטיפול באשתו במוסד שבו היא מאושפזת.

 

הדיינים הצביעו על טעמים נוספים, למשל העובדה שהמבקש טרם זכה לבת, וכן כי בכך שיישא אישה הדבר יוכל להביא תועלת לילדיו, הזקוקים לדמות אם, שאף תעזור לו לטפל בהם.

 

בסיום דבריהם הבהירו הדיינים שיש להעביר את פסק הדין לאישור נשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב יצחק יוסף. עם קבלת אישורו, הבעל יזומן לצורך ביצוע התחייבויותיו ויינתן ההיתר בפועל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים