שתף קטע נבחר

צעד חסר תקדים: משרד החוץ לא ייתן שירותים לכלל משרדי הממשלה בחו"ל

משרד החוץ יפסיק לטפל בלוגיסטיקה, תשלומים, אש"ל, טיפול רפואי, חוזים, טלפונים ניידים ועוד ועוד - של עובדי, שליחי ונספחי משרדי הממשלה והמוסדות הציוניים בחו"ל - בהם משרדי מערכת הביטחון, צה"ל, הסוכנות היהודית, התיירות, האוצר ועוד. הסיבה: קיצוץ בתקציב. החשש העיקרי: שיתוק עבודת המשרדים

משרד החוץ (צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות") (צילום: עמית שאבי,
משרד החוץ(צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות")
בצעד חסר תקדים הודיעה הנהלת משרד החוץ על הפסקת מתן השירותים לכלל משרדי הממשלה והמוסדות הציוניים שיושבים בחוץ לארץ - מה שיפגע במאות עובדי מדינה ועובדים מקומיים, ועלול לגרום לשיתוק עבודת משרדי הממשלה בחו"ל. מדובר במשרדי מערכת הביטחון, התמ"ת, התיירות, האוצר, עלייה וקליטה, רשות המסים והמכס, הסוכנות היהודית, האפוטרופוס הכללי, בנק ישראל וצה"ל.

 

ההחלטה מפתיעה - שכן שר החוץ הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, כך שהנהלת משרד החוץ שנתניהו הוא העומד בראשה מפסיקה את השירותים למשרדי הממשלה שנתניהו עומד בראשם. אמנם בעבר ועד העובדים היה משבית את השירותים למשרדי הממשלה במסגרת סכסוכי עבודה, אולם כאן מדובר בהחלטה של הנהלת המשרד והנחיה לכל הנציגויות והשגרירויות.

בנימין נתניהו (צילום:  עמוס בן גרשום, לע
שר החוץ ראש הממשלה בנימין נתניהו(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

גורמים במשרד החוץ אומרים כי ההחלטה להפסיק את השירותים היא פועל יוצא של הקיצוץ בתקציב משרד החוץ לשנת 2019 והניסיון של משרד האוצר להשית על משרד החוץ הוצאות נוספות כגון הטיפול במאבטחים, מאבטחי חברות התעופה הישראליות בחו"ל וטיפול בשליחים של יתר המשרדים שרק הולכים וגדלים. "זה לא עונש או סנקציות, אלא משקף את המצוקה התקציבית הנוראית שבה משרד החוץ נמצא", הסבירו הגורמים. "שהמשרדים האחרים יטפלו בעצמם בענייני השליחים שלהם".

 

במסמך הנחיות שהפיצה הנהלת המשרד לכל השגרירויות והנציגויות נכתב כי לא יינתן טיפול לשליחים, עובדים מקומיים ישראלים וזרים אשר תחילת העסקתם

היא החל מ-1 בספטמבר 2018. יופסק הטיפול בשיגור שליחים חדשים, ניהול וסיום שליחות לשליחים קיימים - מה שמשליך גם על חופשות בארץ, מטענים, ביטוחים, כרטיסי טיסה ועוד.

 

תנאי השירות של השליחים ובני משפחותיהם ייפגעו: משרד החוץ הודיע כי לא יממן יותר את הוצאות הלימוד למוסדות אקדמיים ויפסיק את תשלומי החינוך שאינם חלק מחשבונות שכר הלימוד כגון תשלום לחברת הסעות ילדים לבית ספר, מזון וכדומה. יופסק גם הטיפול הרפואי בשליחים, לרבות טיפול שיניים. יופסק הטיפול בתחומי הנוכחות וימי החופשה עבור שליחים ועובדים מקומיים שהחלו העסקתם לאחר 1 בספטמבר השנה. לא ייקלטו עובדים חדשים לטובת תשלום שכר, לא תבוצענה העברות כספיות למשרדי הממשלה ונספחיהם, לא תבוצענה התחשבנויות אש"ל ונסיעות עבור נספחי המשרדים, לא יבוצעו החזרי טלפונים ניידים.

 

נאמר עוד כי תופסק ההתקשרות עם חברת הטלפונים הניידים והתשלומים בגינם עבור משרדי הממשלה ונספחיהם, וייפסקו שירותי רכש ולוגיסטיקה לנספחים. ההחלטה נוגעת גם לתחום הנדל"ן - לא יטופלו חוזים חדשים והתקשרויות חדשות של משרדי הממשלה וייפסקו השירותים המשפטיים באמצעות הנציגויות לנספחי המשרדים וכן העברת התשלומים בעבורם.

 

ייפסקו שירותי רכש ולוגיסטיקה לנספחים של משרדי הממשלה השונים הפועלים בחו"ל, לא ייפתחו חשבונות בנקים נפרדים לטובת המשרדים ונספחיהם ולא יבוצעו העברות כספיות למשרדים ונספחיהם. מעתה והלאה, לא יבוצעו משיכות מזומנים עבור נציגי משרדי הממשלה ולא יטופלו חוזים חדשים והתקשרויות חדשות. המשרד לא יטפל יותר בתרומות בחו"ל המיועדות למשרד המשפטים או נציגות האפוטרופוס הכללי.

 

בעניין ביקורים החו"ל, לא יבוצעו יותר תשלומים לבתי מלון עבור נספחים או אנשים מטעמם, ולא יבוצעו עבורם רכישות כרטיסי טיסה לכל מטרה, לרבות חופשות. 

עם זאת, המשרד ימשיך לטפל בביקורי משלחות ואח"מים של משרדי ממשלה אחרים, "אך ורק בתנאי שתתקבל בכתב התחייבות חשב המשרד הרלוונטי על הצעות התקציב שיועברו לנציגות, הכוללות סעיף המשפה את משה"ח בעלויות הטיפול בביקור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות"
משרד החוץ
צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות"
מומלצים