שתף קטע נבחר

בעקבות טביעה: ביהמ"ש נגד מחדלי המדינה בחופי הצפון

עיריית טירת הכרמל חויבה לפצות את משפחתה של צעירה שטבעה למוות בחוף הקשתות. השופטת כאמלה ג'דעון חייבה את המדינה להשתתף בפיצוי

בית משפט השלום בחיפה נזף לאחרונה במדינה בגין רשלנותה בפיקוח על חופים לא מוכרזים בצפון הארץ: השופטת כאמלה ג'דעון קיבלה את דרישתה של עיריית טירת הכרמל, שחויבה לפצות את משפחתה של צעירה שטבעה למוות בחוף הקשתות, והורתה למדינה לשלם מקופתה 30% מהסכום.

 

עד היום נוהגים רוחצים להגיע לחוף הקשתות בטירת הכרמל אף שאינו מוכרז. לאורך השנים נסללו אליו דרכי גישה נוחות, הוכשרו משטחי חניה והוצב בו מתחם מזון. העירייה מעולם לא פנתה למשרד הפנים בבקשה להסדרת החוף והמשרד התעלם גם הוא מהמצב הקיים, כולל מהעובדה שאירעו במקום מקרי טביעה.

 

ב-2008 טבעה במקום הצעירה וארבע שנים לאחר מכן הגישו הוריה תביעה נזיקית נגד העירייה והמדינה בטענה שהתרשלו בכך שנקטו פעולות שמעודדות את הרחצה במקום, אולם לא עשו דבר כדי להפוך אותו לחוף מוכרז ובטוח. לפני כשנתיים הגיעה העירייה לפשרה עם ההורים והתחייבה לפצות אותם ב-415 אלף שקל. לאחר מכן היא ביקשה לחייב את המדינה להשתתף בפיצוי אך המדינה סירבה.

 

לאחרונה הכריעה השופטת כאמלה ג'דעון במחלוקת וציינה שהתנהלות המדינה תמוהה בהתחשב בראיות הברורות המעידות על רשלנותה.

 

"אחריותה של המדינה במקרה שבפנינו מתבטאת בעצימת עיניים ממצב דה פקטו השורר בשטח אשר נמצא בבעלותה והטומן בחובו סכנות ממשיות", כתבה. "למרות הפעילות האינטנסיבית והגלויה לעין שהתנהלה בחוף הקשתות לאורך שנים, ואשר גבתה למרבה הצער מחירים כבדים בנפש, המדינה באמצעות האגף לחופי רחצה, לא נקפה אצבע לבחינת הפעילות שנעשתה ברצועת החוף הנ"ל ולבדיקת הסיכונים הטמונים בפעילות זו".

 

נקבע כי הסמכויות להסדרת החופים מצויות בידי משרד הפנים שנתון לו שיקול דעת רחב בנושא. העובדה שלא נעשה דבר בנוגע לחוף הקשתות מעידה על מחדל משמעותי במיוחד לנוכח העובדה שלאורך כל רצועת החוף של טירת הכרמל אין ולו חוף מוכרז אחד לרווחת התושבים.

 

עוד צוין כי ברור שהמדינה הפרה את חובתה החוקית לפקח על החוף, כיוון שלא הוצבו במקום שלטים המזהירים מפני הרחצה ומבהירים כי מדובר בחוף לא מוכרז.

 

משכך קבעה השופטת ג'דעון כי המדינה צריכה להשתתף בתשלום הפיצוי למשפחת המנוחה. בהתחשב בכך שלעירייה היו יכולות פיקוח אפקטיביות יותר, והיא אף ביצעה פעולות שעודדו את הרחצה, אחריות המדינה תעמוד על 30%.

 

בפסק הדין צוין שסכום הפיצוי שנפסק למשפחה נמוך ולוקח בחשבון את העובדה שהצעירה הסתכנה כשבחרה להיכנס למים בחוף לא מוכרז. בסיכומו של דבר חויבה המדינה חויבה לשלם לעירייה 124,500 שקל בנוסף לשכר טרחת עו"ד של 20 אלף שקל ושליש מהוצאות המשפט.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד י. פלדשטיין
  • ב"כ העירייה: עו"ד ו. אבו חאטום
  • ב"כ המדינה: פרקליטות מחוז חיפה אזרחי
  • עו"ד אליהו קייקוב עוסק בנזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תיעוד מבצעי מד"א
ארכיון. חוף הקשתות
צילום: תיעוד מבצעי מד"א
צילום: לירז אבוטבול
עו"ד אליהו קייקוב
צילום: לירז אבוטבול
מומלצים