שתף קטע נבחר

ההמלצות לסערה: פנו חפצים מהמרפסות, אל תסעו בכביש הערבה

במשטרה ביקשו שלא לנסוע בכביש הערבה עקב חשש לשיטפונות בנחלים באזור. בחברת החשמל הזהירו כי למרות ההכנות, ייתכנו שיבושים וביקשו לוודא שאין חפצים העלולים לעוף ולפגוע בקווי חשמל. התחזית המלאה ומכ"ם הגשם

 

 

לקראת הסופה שצפויה להביא עימה היום (יום ה') שיטפונות בדרום, הצפות במרכז, ברד, סופות רעמים ורוחות של עד 100 קמ"ש, פרסמו חברות החיזוי וחברת החשמל אזהרות לתושבים. בחברת החשמל קראו לציבור להסיר ולפנות מגגות או ממרפסות חפצים העלולים לעוף עקב משבי הרוח החזקים ולפגוע בקווי חשמל סמוכים.

 

צילמתם סרטונים או תמונות (לרוחב)? שלחו למייל האדום   

 

 

גם במשטרה פרסמו אזהרה עקב הסופה וקראו לציבור הנהגים להימנע מנסיעה על כביש 90 באזור הערבה. מדובר במקטע הדרומי של הכביש, מאזור ים המלח לכיוון אילת. "כל מי שבכוונתו להגיע לאזור הערבה או לכיוון אילת, מומלץ לתכנן נסיעתו בדרכים חלופיות, כביש 40 לדוגמה, לאור היתכנות לחסימת כביש 90 באזור הדרומי, בעקבות הצפות ושיטפונות הצפויים בנחלים", נמסר ממשטרה.

 

בחברת החיזוי "מטאו-טק" פרסמו אזהרה מטאורולוגית שבה נכתב כי "משעות הבוקר יחלו לרדת גשמים חזקים לפרקים, מלווים בסופות רעמים וברד. מיום חמישי בבוקר ועד ליום שישי בבוקר צפויים לרדת 80-50 מ"מ, וקיים חשש כבד להצפות בערי מישור החוף והשפלה".

ברק ברקים חורף גשם מזג אוויר תחזית קיבוץ כפר הנשיא גליל (צילום: יוחאי וולפין)
ברקים בקיבוץ כפר הנשיא. ארכיון (צילום: יוחאי וולפין)
 

הנחיות כבאות והצלה לאירועי שיטפונות ()

ארכיון (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
ארכיון(צילום: דוברות המשטרה)

ארכיון (צילום: יונתן חורזבסקי) (צילום: יונתן חורזבסקי)
ארכיון(צילום: יונתן חורזבסקי)

עוד הזהירו בחברה כי הרוחות יתחזקו ויהיו בעוצמה של 50-40 קמ"ש, וייתכנו אף משבים של 100 קמ"ש ויותר. בחברת החשמל הודיעו מראש כי עקב השינוי הדרסטי בתנאי מזג האוויר, ולמרות מאמצי ההכנה מראש, עדיין ייתכנו שיבושים באספקת החשמל עם תחילת הסערה.

 

"האבק שהצטבר על רשת הולכת החשמל בעקבות ימי הקיץ החמים ואחרי תקופת היובש החריגה של השבועות האחרונים עלולים לגרום להפרעות באספקת החשמל מיד עם הגשם הראשון. חברת החשמל נערכה במהלך החודשים האחרונים לשינויים הצפויים במזג האוויר, החברה ביצעה עבודות חיזוק ותחזוקה, שטיפת קווים, וכן עבודות נרחבות של גיזום וכריתה. יחד עם זאת בחברה מבקשים להדגיש כי 'אין אפס תקלות בחשמל'".

 

בחברה קראו לציבור שלא לגעת בחוטי חשמל קרועים עקב סכנת התחשמלות - ולדווח על כך מיידית למרכז השירות 103 או למוקד משטרת ישראל 100, אם מבחינים בעצים או עמודים שאינם יציבים ועלולים ליפול, או ענפים שעלולים לגעת בחוטי חשמל, יש להודיע למוקד העירוני 106 או למרכזי השירות 103 של חברת החשמל גם באמצעות האתר והאפליקציה.

חשש משיטפונות. ארכיון (צילום: Mike Dmit) (צילום: Mike Dmit)
חשש משיטפונות. ארכיון(צילום: Mike Dmit)

 

ברשויות המקומיות ממשיכים בהיערכות מיוחדת. מעיריית תל אביב נמסר כי היא נערכת לטיפול במפגעים הנובעים ממזג אוויר סוער ולהצפות שטחים וכבישים, פגיעה במבנים ובגשרים, קריסת עצים וצמחייה, ניתוק מערכות החשמל ותקלות אחרות שמקצתן עלול להצריך פינוי משפחות מבתיהן. עובדי העירייה ערכו ישיבות תיאום עם רשות ניקוז ירקון, נתיבי איילון, איגוד ערים דן לביוב, משטרת ישראל ומכבי האש: "העירייה קוראת לציבור להיערך לרוחות חזקות, לאבטח במרפסות ציוד שעלול לעוף ולשים לב במידה ועל הגגות ישנה פסולת או חפצים העלולים לגרום לנזקים. מומלץ לחזק גדרות רופפות ולהשתדל שלא להוציא אל מחוץ לחצרות גזם וענפי עצים".
 

חזאי "מטאו-טק" צחי וקסמן אמר בריאיון לאולפן ynet: "החל מהיום, או בעיקר היום, צפוי שינוי חד במזג האוויר. אנחנו מצפים שבשעות הבוקר תחדור לאזור שלנו עננות מסיבית שתגרום לירידת גשמים משמעותיים מצפון ועד דרום. בדרום קיים שם חשש כבד מפני שיטפונות - באזור הערבה והנגב בואכה אילת".

 

- זאת אומרת שאם מישהו תכנן איזה טיול מחר - שישכח מזה.

"נכון. שווה מאוד לשנות את הלו"ז. אנחנו רואים שמזג האוויר מאוד מורכב. החלק הראשון בשעות הבוקר יעבור עם גשמים נרחבים שילוו בסופות רעמים ואולי אפילו ברד, חשש להצפות וייתכן שנראה תופעות חריגות בעוצמתן ממה שאנחנו רגילים לראות. זה דווקא בגלל שכל כך חם בחוץ ובחמישי יגיע אוויר קר בשכבות הגבוהות של האטמוספרה. הוא יגרום לערבול חזק באטמוספרה מעלינו, מה שייצר ענני סערה ויגביר את הפוטנציאל לאירועי גשם ורוח חריגים מהרגיל. דווקא בגלל שזה לא חורף אלא סתיו, והימים חמים, זה יגרום להחמרה במזג האוויר".

 


 

הטמפרטורות החזויות להלילה (בין רביעי לחמישי) והבוקר: קריית שמונה 24-20, קצרין 21-18, צפת 20-18, טבריה 27-22, נצרת 23-20, חיפה 25-22, תל אביב 26-22, ירושלים 24-22, אשקלון 26-22, עין גדי 32-29, באר שבע 28-21, ערד 25-20, מצפה רמון 24-19, אילת 29-26.

 

הלילה עדיין יהיה חם מהרגיל, אך ייתכנו ממטרים בודדים בעיקר בנגב ובערבה וקיים שם חשש משיטפונות. היום יתחזקו הרוחות, ייעשה אביך בעיקר בדרום ויחל לרדת גשם ברוב חלקי הארץ שיתחזק בהדרגה וילווה בסופות רעמים.

 

מחר יהיה מעונן חלקית וקריר, כשבבוקר ירד גשם מקומי בעיקר במרכז הארץ ובדרומה וקיים חשש לשיטפונות בנחלי הנגב וים המלח. ינשבו רוחות ערות שיחלשו בהדרגה והטמפרטורות יהיו נמוכות מהממוצע לתקופה. הים יהיה גבה גלים עד רוגש עם גלים בגובה של 4-2 מטרים.


פורסם לראשונה 24/10/2018 22:39

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים