שתף קטע נבחר

השאלונים הודלפו - ומבחני המחוננים בוטלו

משרד החינוך הודיע על ביטול כל מבחני הסינון הראשוניים לתלמידים מחוננים בכל המגזרים. הסיבה: השאלונים של המבחן הודלפו לרשתות החברתיות. מועד חדש ייקבע בהמשך. גורם: "כשזה ברשת זה כבר מת, זו בחינה פסולה"

משרד החינוך הודיע הערב (ד') על ביטול כל מבחני הסינון הראשוניים (שלב א') לתלמידים מחוננים בכל המגזרים, זאת בשל הדלפת השאלונים לרשת. מועד חדש ייקבע בהמשך. אתמול הודיע המשרד כי רק המבחנים במגזר היהודי בוטלו, אך הערב הוחלט לבטל את המבחנים בכל המגזרים.

מבחן בכיתה (צילום: shutterstock)
מבחן, אילוסטרציה. השאלונים הודלפו והמבחנים נדחו(צילום: shutterstock)

על פי החשד, מבחני המיון שמיועדים לכל התלמידים בכיתות ב' ו-ג' שמעוניינים להשתתף בהן החלו "לרוץ" בוואטסאפ. "אתמול גילינו שרק במגזר היהודי דלפו הבחינות ולכן ההחלטה הייתה לבטל את הבחינות רק במגזר היהודי", אמר ל-ynet גורם המעורה בפרטים. "היום גילינו שגם במגזר הערבי דלפו הבחינו והתחילו 'לרוץ' בוואטסאפים".

 

ממשרד החינוך נמסר כי "לנוכח המקרים, המשרד יבצע בדיקה מקיפה של אופן הטיפול בבחינות המחוננים ויסיק את המסקנות בהתאם".

 

בבחינות שבוטלו משתתפים תלמידי כיתות ב' ו-ג' וכ-30% מהם עוברים לשלב המיון הבא, שבסופו נבחרים התלמידים להיות חלק מכיתות מחוננים או מסלולי מחוננים. הבחינה מכילה שאלות בנושאי ידע כללי, שפה, מתמטיקה וצורות. המבחן למעשה מהווה איתור ראשוני של הילדים בעלי הסיכוי הגבוה ביותר להתאים להשתתפות בתוכניות המחוננים.

 

"ברגע שזה ברשתות החברתיות זה כבר מת, זו בחינה פסולה", אמר הגורם. באשר למקור ההדלפה, רמז הגורם שבשלב זה אין הרבה אפשרויות והצביע על צוותי ההוראה. "הבחינות הללו מגיעות ישר למורים בבית הספר, לפני שהן מחולקות לתלמידים. מאיפה זה כבר יכול לדלוף? אין הרבה אפשרויות".

 

זו לא הפעם הראשונה שמשרד החינוך מתמודד עם דליפה של טופסי בחינה. בשנת 2015 דלפו, בין היתר, כמה טפסים של בחינת הבגרות באנגלית. בחודש יולי נחשף ב-ynet כי גם בבחינת הבגרות באנגלית במגזר הערבי דלפו חלק מהטפסים לרשת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מבחן, אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים