שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו נגד סער: ניסיון חיסול או מזימה אמיתית?
  המתקפה של ראש הממשלה נגד השר לשעבר הפתיעה רבים במערכת הפוליטית. האם באמת סער עשה יד אחת עם הנשיא נגד נתניהו או שמדובר בניסיון של נתניהו לחסל את מעמד השר לשעבר בשורות הליכוד?

   

  תמונה מחולקת גדעון סער בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, AP)
  סער ונתניהו. "נתניהו סימן את סער, הדרך לחיסולו קצרה"(צילום: אלכס קולומויסקי, AP)

  מה עומד מאחורי המתקפה החזיתית של ראש הממשלה בנימין נתניהו על השר לשעבר גדעון סער? מה שנראה בבוקר כמו פרק נוסף במערכה הבלתי נגמרת של היחסים העכורים עם הנשיא, ראובן ריבלין, התברר בסוף היום כסיפור אחר לגמרי. נתניהו, אומרים שותפיו בקואליציה, סימן את סער ומהרגע הזה, הדרך לחיסולו קצרה.

   

  אתמול (יום ד') תדרכו גורמים בסביבת ראש הממשלה כי בכיר לשעבר בליכוד תכנן מזימה נגד נתניהו ויחד עם הנשיא ראובן ריבלין פעל כדי שנתניהו לא יהיה זה שירכיב את הממשלה הבאה, גם אם ינצח בבחירות.

  סער ונתניהו. רקם מזימה נגד נתניהו יחד עם ריבלין? (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
  סער ונתניהו. רקם מזימה נגד נתניהו יחד עם ריבלין?(צילום: אלכס קולומויסקי)

  אמש, נתניהו כבר דיבר בקולו ורמז שוב מבלי לנקוב בשמו, כי סער רקם את המזימה בניגוד לרצון הציבור ובניגוד לדמוקרטיה ואף שוחח על כך עם ראשי מפלגות בקואליציה. עם זאת, יושבי ראש המפלגות מודים כי איש לא דיבר איתם בנושא והם שמעו על כך לראשונה בתקשורת.

   

   

  סער מבחינתו לא התייחס לדבריו של נתניהו ובכנס שבו השתתף אתמול במעלות רק סיכם: "נאחל כולנו לראש הממשלה מזל טוב ליום הולדתו".

   

  אז מה עומד מאחורי המתקפה? גורמים פוליטיים אומרים שנתניהו בראש ובראשונה מנסה להחליש סער כל עוד נתניהו חזק. בהנחה שבקדנציה הבאה ייתכן שיוגש כתב אישום, עדיף תמיד להחליש אותו מעמדה חזקה ולא ממקום של חולשה.

  נתניהו וסער. מעדיף לחסל אותו מעמדה חזקה ולא ממקום של חולשה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  נתניהו וסער. מעדיף לחסל אותו מעמדה חזקה ולא ממקום של חולשה(צילום: ירון ברנר)

  סער ונתניהו בימים יפים יותר (צילום: מוקי שוורץ) (צילום: מוקי שוורץ)
  סער ונתניהו בימים יפים יותר(צילום: מוקי שוורץ)

  בנוסף, ומלבד העובדה שהציג עצמו נרדף ועשה לסער שירות רע בליכוד, נתניהו הציף גם נושא שממילא רגיש אצלו כבר זמן רב ונוגע לסמכויותיו הרחבות מידי לדעתו, השמורות לנשיא המדינה בכל הנוגע להרכבת ממשלה. לעניין זה רמז כי התרגיל של סער חשף את הפירצה בחוק והוסיף כי "נחשוב מה לעשות עם זה".

   

  יו"ר הקואליציה דוד אמסלם כבר הודיע שיגיש הצעת חוק בנושא וראשי מפלגות הקואליציה הודו שהם לא יודעים כיצד לנהוג אם נתניהו אכן יבקש לשנות את החוק, רגע לפני בחירות.

  בנימין נתניהו ודוד אמסלם ישיבת סיעת הליכוד (צילום: אוהד צויגנברג)
  אמסלם ונתניהו. הודיע שיגיש הצעת חוק בנושא(צילום: אוהד צויגנברג)

  הדיווחים על "המזימה" לכאורה של סער זכו לגינויים מבית ומחוץ. ח"כ יהודה גליק (הליכוד) כתב בשבחו של סער: "איש ישר והגון, בעל חזון ודרך. איש ערכי ושורשי, שמחובר עמוק לערכי הליכוד. הוא תרם רבות להנהגת הליכוד בעבר ובעזרת ה' בקרוב ישוב ועוד יתרום רבות לליכוד ולהנהגת המדינה".

   

  ח"כ מיקי זוהר, גם כן מהליכוד, חיזק את סער: "להאשים את גדעון סער בניסיון לבליץ נגד ראש הממשלה זה לא יותר מקשקוש מוחלט. פשוט אבסורד. סער חוזר רק כדי לסייע לליכוד ולנתניהו להצליח בגדול ולהמשיך להוביל את המדינה. בכל מקרה, אני סבור שחקיקה לשם הבטחת מינוי ראש רשימה בכנסת להרכבת הממשלה היא נכונה משום שהיא מבטיחה את רצון העם".

   

  חברי האופוזיציה תקפו אתמול בחריפות את נתניהו: "ההסתה נגד הנשיא ריבלין מוכיחה עד כמה נתניהו בפאניקה", תקפה ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני). "דמיינו מה יקרה כשיוגש כתב אישום. האמת פשוטה - ראש ממשלה תחת חקירות עסוק בהישרדות ולא בניהול המדינה, ואת זה נתניהו מוכיח לנו כל יום".

   

  יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד, אמר: "חלק מתפקידו של ראש הממשלה הוא להגן על מוסד הנשיאות ועל הנשיא. כשאומרים שכל ההדלפות המכוערות האלה הגיעו מלשכת ראש הממשלה - תפקידו להגן על הנשיא ולומר שהוא לא עומד מאחוריהן ושלעולם אין מצב שבו ראש ממשלת ישראל מפקפק באמינותו וביושרו של הנשיא".


  פורסם לראשונה 24/10/2018 23:25

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים