שתף קטע נבחר

הג'יהאד האיסלאמי: הושגה הפסקת אש בתיווך מצרי

ארגון הטרור הודיע באופן רשמי כי בזכות התערבות מצרית הושגו הבנות להפסקת אש מול ישראל. חיל האוויר תקף במהלך הבוקר שמונה יעדים של הג'יהאד האיסלאמי בתגובה להמשך ירי הרקטות. שר הביטחון כינס הערכת מצב בקריה

 

 

הג'יהאד האיסלאמי הודיע לפני הצהריים (שבת) באופן רשמי כי בזכות התערבות מצרית מול ראשי הארגון הושגו הבנות להפסקת אש מול ישראל. בהודעת הארגון נמסר כי "הודענו למצרים כי נהיה מחויבים להפסקת האש כל עוד ישראל תהיה מחויבת לכך".

 

האיראנים לוחצים על טראמפ דרך רקטות מעזה // הפרשנות של רון בן ישי

 

בתגובה לירי הרקטות שנמשך גם הבוקר, תקף חיל האוויר שמונה יעדי טרור של הג'יהאד האיסלאמי ברצועה. דובר צה"ל מסר כי מטוסי קרב תקפו את היעדים בשלושה מתחמים צבאיים של הארגון. בין היעדים שהותקפו: אתרים לייצור אמצעי לחימה בצפון רצועת עזה ומפעל לייצור ציוד לדיפון מנהרות בדרום הרצועה.

הפצצות צה
תקיפות צה"ל בעזה, הבוקר

 

 

תקיפת שמונה יעדי טרור של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני ברצועת עזה (צילום: דובר צה
מטרות הג'יהאד האיסלאמי שהותקפו(צילום: דובר צה"ל)

תקיפת שמונה יעדי טרור של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני ברצועת עזה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

תקיפת שמונה יעדי טרור של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני ברצועת עזה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

הערכת המצב שמכנס בשעה זו שר הביטחון (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
הערכת המצב בקריה(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

עוד נמסר כי "צה"ל רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות שבוצעה הלילה לעבר יישובים בשטח ישראל. ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני הוביל את המתקפה בעידוד משלחי הטרור האיראניים ועל רקע אווירה מאפשרת טרור, שמוביל ארגון הטרור חמאס במרחב גדר המערכת. חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל".

 

עוד לפני הדיווח על הפסקת האש הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן על כינוס דיון הערכת מצב בקריה בתל אביב, יחד עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט ובהשתתפות בכירי צה"ל ומערכת הביטחון. בנתב"ג שינו מסלולי נחיתה בעקבות המצב הביטחוני. מרשות שדות התעופה נמסר כי "השינוי לא פוגע בלוח הטיסות".

 

בתדרוך של דובר צה"ל הבוקר נמסר כי הירי במהלך הלילה בוצע על ידי הג'יהאד האיסלאמי בהוראת סוריה ואיראן: "היעדים המרכזיים של צה"ל הם הלחימה המתמשכת נגד ההתבססות האיראנית בסוריה, מניעת נשק מתקדם לחיזבאללה וביטחון לתושבי הדרום ויהודה ושומרון. מה שקרה הלילה ברצועת עזה מוכוון מדמשק. אנו רואים במשטר הסורי ובכוח קודס האיראני כתובת לאירוע הירי הלילה בעוטף. העברנו מסרים למי שצריך ברוח זו ואף אחד לא חסין ברצועה ולא מחוצה לה".

יירוט רקטות בשמי מפלסים (צילום: עופר קריב)
הירי נמשך גם הבוקר. יירוטים מעל יישוב במועצה האזורית שער הנגב(צילום: עופר קריב)

יירוט רקטות בשמי מפלסים ()

הפצצות צה
תקיפות צה"ל בעזה, הבוקר(צילום: AFP)

עוד נמסר מצה"ל כי "הציפייה שלנו אחרי שהשבוע הוכנס סיוע הומניטרי רחב הייתה שיום שישי ייראה לגמרי אחרת. המבחן של חמאס הוא מבחן התוצאה ולא מבחן המאמץ. עמדנו אתמול במשימה - לא נגרמה חצייה המונית".

 

בצה"ל ציינו כי 39 רקטות נורו, וכיפת ברזל יירטה 17 מתוכן. שתי רקטות נפלו בשטח הרצועה והיתר בשטחים פתוחים בתחומי ישראל. "טרם תקפנו מטרות של הג'יהאד האיסלמי. חמאס אחראי לכל מה קורה ברצועת עזה. מי ירה – זה עניין של חמאס. שיפור המצב ההומניטארי בשבוע האחרון חייב לשפר את המצב בגדר ובתוך הרצועה. חמאס משלהב את ההמונים ומייצר את אווירת הטרור. הג'יהאד האיסלאמי לא חיכה לתיאום או להיתר מחמאס לירות. מאחורי כל מטרה שתקפנו יש מבנה עם ציוד, מחשבים, אמצעי ייצור אמצעי לחימה מול יכולת שלנו להפלילה. אנו מוכנים לכל תרחיש ומקדמים מוכנות לכל תרחיש", אמרו בצה"ל.

 

הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי איימה הבוקר להגדיל את טווח הירי. מהארגון נמסר כי "אנו בוחנים את הגדלת מרחב התגובה ואת איכותה אם ישראל תמשיך באלימות ובתוקפנות שלה". מוקדם יותר הודיע הארגון כי הוא אחראי לירי הרקטות. בהודעת הארגון נכתב: "על האויב להבין שההתנגדות לא תקבל את המשוואות שהוא כופה, המבוססות על הרג מצדו ושקט מהצד שלנו. החלטנו להגיב על התוקפנות ופעלנו בכוח רצון ונחישות. נשמור על ההתנגדות ועמדתה - הפצצה תיענה בהפצצה ודם בדם. אנו נהיה מחויבים להפסקת האש אם ישראל תהיה מחויבת לה. ההתנגדות הפלסטינית תגיב על כל תקיפה ישראלית".

 

רקטה ששוגרה במהלך הלילה מרצועת עזה לעבר שטח ישראל גרמה נזק לחממה ביישוב במועצה האזורית חוף אשקלון. הרקטה אותרה הבוקר. לא היו נפגעים באירוע. גם בשעות הבוקר שוגרו רקטות מהרצועה, ואזעקות נשמעו במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב וגם בעיר שדרות. מצה"ל נמסר כי כיפת ברזל יירטה את רוב הרקטות. חתיכת מתכת כבדה של טיל כיפת ברזל נפלה בחצר בית בקיבוץ במועצה האזורית שער הנגב, ופערה בור בדשא.

 

 

רקטה (צילום: ביטחון נתיב העשרה)
רקטה שאותרה בחממה בחוף אשקלון(צילום: ביטחון נתיב העשרה)

רקטה (צילום: ביטחון נתיב העשרה)
(צילום: ביטחון נתיב העשרה)

פגיעה ישירה במתחם אמבולנסים (צילום: דוברות מתפ
פגיעה ישירה במעבר האמבולנסים במעבר ארז(צילום: דוברות מתפ"ש)

חתיכה של כיפת ברזל (צילום:  לילך סקנדריון)
חלקי טיל כיפת ברזל בחצר בשער הנגב(צילום: לילך סקנדריון)

חתיכה של כיפת ברזל (צילום:  לילך סקנדריון)
(צילום: לילך סקנדריון)

מפת שינוי מסלול נחיתה של המטוסים בנתב
שינוי מסלולי הנחיתה של המטוסים בנתב"ג

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, פרסם בפייסבוק תמונה של פגיעת רקטה במעבר האמבולנסים במעבר ארז. בפוסט פנה רוקון בערבית לתושבי עזה וכתב: "לאיזה שפל הגיעו ארגוני הטרור ברצועת עזה כשהם פוגעים במעבר האמבולנסים בארז? מעבר שדרכו נכנסים לישראל מידי יום ילדים שזקוקים לטיפול מציל חיים, חולים סופניים שזו תקוותם האחרונה להארכת חיים, או כאלו שזקוקים לקדמת הרפואה העולמית כדי לתת מענה למחלתם, בדרכם לבתי החולים בישראל וביהודה ובשומרון".

 

מתפ"ש הוסיף: "הלילה ירו ארגוני הטרור ברצועת עזה פצצות מרגמה לכיוון שטח מעבר ארז ופגעו במעבר האמבולנסים שבו. ארגוני הטרור לא מרחמים עליכם, תושבי רצועת עזה. אין בהם טיפת חמלה על התינוקות, על הקשישים, על החולים המסכנים שביניכם. ארגוני הטרור פוגעים בראש ובראשונה בכם".

 

אמש, החל מהשעה 22:03 ובמהלך כל הלילה נשמעו אזעקות רבות - בעיר שדרות ובמועצות שער הנגב, חוף אשקלון ואשכול. שבעה לקו בחרדה בשדרות עקב המטח לעיר ושישה נפצעו קל בריצה למרחב מוגן. שבעה מהנפגעים פונו לבית החולים ברזילי באשקלון.

 

רשימת האזעקות המלאה:

22:03 - שדרות, שער הנגב

22:21 - שדרות, שער הנגב

22:37 - שדרות, שער הנגב

22:38 - שדרות, שער הנגב

23:22 - שדרות, שער הנגב

23:23 - שדרות, שער הנגב

00:29 - שדרות, שער הנגב

01:32 - אשכול

01:51 - אשכול

02:02 - חוף אשקלון

02:59 - אשכול

03:07 - חוף אשקלון

03:08 - חוף אשקלון, שער הנגב

05:55 - שדרות, שער הנגב

07:58 - שער הנגב, שדות נגב

09:52 - שדרות, שער הנגב

09:53 - שדרות, שער הנגב

10:10 - אשכול

 

מדובר בירי הכבד ביותר מהרצועה מאז תחילת אוגוסט, אז נורו 150 רקטות ביומיים. בעקבות המטחים לעבר יישובי העוטף, קיים הרמטכ"ל גדי איזנקוט הערכת מצב בקריה בהשתתפות בכירים בצמרת צה"ל והשב"כ.

יירוט רקטות בשמי שדרות (צילום: מאור שם טוב)
יירוט בשמי שדרות(צילום: מאור שם טוב)

תיעוד יירוט כיפת ברזל (צילום: רויטרס)
כיפת ברזל מיירטת רקטות מעל שדרות, הלילה(צילום: רויטרס)

צה"ל פתח בלילה בשורת תקיפות ולפי הודעת הצבא הותקפו הלילה כ-80 מטרות טרור של חמאס ברצועת עזה, בתגובה לירי הרקטות. בתקיפה לקחו חלק עשרות מטוסי ומסוקי קרב וכלי טיס נוספים. בין היתר הותקף ונחרב המטה החדש של מנגנון הביטחון הכללי של חמאס. צפו בתיעוד ההפצצה. בתקיפות בעזה לא היו נפגעים.

 

 

 

הפצצות חיל האוויר ברצועת עזה (AFP)
הפצצות חיל האוויר ברצועת עזה(AFP)

הפצצות חיל האוויר ברצועת עזה (AFP)
(AFP)
 

תיעוד יירוט כיפת ברזל (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

תיעוד יירוט כיפת ברזל (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

תיעוד יירוט כיפת ברזל (צילום: AP)
(צילום: AP)

בין היעדים האחרים שהותקפו: שני אתרים מרכזיים לייצור אמצעי לחימה מתקדמים באל עטטרה ואזור נצרים; חמישה מתחמים צבאיים בחאן יונס, דיר אל באלח, תל זעתר וג'אבלייה; מתחם אימונים משולב ברפיח; פיר מנהרת לחימה בחאן יונס; עמדת תצפית כנגד מטרות אוויריות בבית לאהיא.

 

בהודעת דובר צה"ל הבוקר, שבה פורטה התקיפה, נאמר כי "צה"ל רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות שבוצעה הלילה לעבר יישובים בשטח ישראל. הירי מבוצע על רקע אווירה מאפשרת טרור שמוביל ארגון הטרור חמאס במרחב גדר המערכת ואשר הביאה את ארגוני הטרור ברצועה לביצוע הירי הלילה".

 

מצה"ל נמסר בנוסף כי "חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל. צה"ל יפעל בעוצמה רבה נגד כוונות פיגוע מכל סוג מרצועת עזה ורואה בחומרה את פעילות הטרור שמובילים הארגונים. צה"ל ערוך למגוון תרחישים ונחוש להמשיך לבצע את משימתו להגן על אזרחי ישראל וערוך לבצעה ככל שיידרש".

תקיפת צה
מתחם האימונים שהפציץ צה"ל בתל זעתר(דובר צה"ל)

תקיפת צה
(דובר צה"ל)

רצועת עזה תקיפה תקיפות חיל האוויר יעדי חמאס תגובה לירי רקטה (צילום: דובר צה
תיעוד תקיפת מבנה המטה הכללי של החמאס בעזה(צילום: דובר צה"ל)

רצועת עזה תקיפה תקיפות חיל האוויר יעדי חמאס תגובה לירי רקטה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

הרס בניין המטה הכללי החדש של החמאס על ידי צהל (צילום: AP)
בניין המטה הכללי שהופצץ על ידי צה"ל, הבוקר(צילום: AP)

הרס בניין המטה הכללי החדש של החמאס על ידי צהל (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הרס בניין המטה הכללי החדש של החמאס על ידי צהל (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

יקיר שמעוני, תושב שדרות, סיפר אמש ל-ynet על רגעי החרדה: "התארחנו אצל חברים, שמענו את הצבע אדום ואת כל האזעקות. פיצוצים עזים. רצנו מיד למרחבים המוגנים. שמענו משם את הפיצוצים ומיד אחר כך יצאנו החוצה והמון אנשים יצאו מבוהלים".

 

שמעוני תקף את הממשלה על המצב בעוטף עזה ואמר: זה כבר הגיע למצב שזה לא נגמר. זה לא פוסק. הממשלה לא עושה כלום, ופשוט נמאס מזה. כל פעם הם עושים קבינט ביטחוני, לא מגיעים לשום החלטות. לא מגיעים לשום דבר. הם תוקפים דיונות ופחים. שורה תחתונה - כלום ושום דבר. אנחנו לא בעד לרסק אף אחד, אנחנו בעד שיהיה לנו שקט ונוכל לחיות. התחושות הן של חוסר אונים".

 

ג'ייסון גרינבלט, שליחו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למזרח התיכון, התייחס בחשבון הטוויטר למתקפה על יישובי עוטף עזה: "עוד רקטות שנורות מעזה לישראל. עוד לילה שבו הורים מגוננים על ילדיהם המבועתים. האלימות הזו לא תטיב עם אף אחד".

 

בעקבות המטחים עדכנו בפיקוד העורף את ההנחיות לתושבי עוטף עזה. לפי ההנחיות החדשות, עבודה חקלאית מותרת רק לאחר תיאום מול החטיבה המרכזית. בנוסף, מותרות התכנסויות בשטח פתוח של עד 100 איש, ובשטח סגור של עד 500 איש. לשאר רחבי הארץ אין הנחיות מיוחדות.

רחוב בשדרות לאחר יירוט רקטות מעל העיר ()
היירוטים, הלילה

רחוב בשדרות לאחר יירוט רקטות מעל העיר (צילום: רועי עידן)
רחוב בשדרות לאחר יירוט רקטות בשמי העיר(צילום: רועי עידן)

מקורות פלסטינים אמרו אמש ל-ynet כי מי שאחראי לירי המטחים הערב עשה זאת שלא על דעתו של חמאס ובניגוד לרצונו. ההערכה היא שהירי בוצע על ידי הג'יהאד האיסלאמי כדי לאותת למודיעין המצרי על חוסר שביעות רצון הארגון מכך שבכיריו מתעלמים ממנו בשיחות ההסדרה והרגיעה ולא משתפים את הנהגת הג'יהאד האיסלאמי בשיחות.

 

"ההתנגדות לא יכולה לעמוד בחיבוק ידיים מול המשך הרג האנשים בדם קר על ידי ישראל", אמרו רשמית בג'יהאד האיסלאמי בהודעה מטעמם במהלך הלילה. "ההתנגדות הייתה מחויבת זמן רב לאיפוק כהערכה למאמצים להביא להבנות הפסקת אש. ההתנגדות שבה והזהירה כמה פעמים מפני פגיעה באזרחים, אך ישראל המשיכה שלא לכבד את החוק".

 

אתמול הפגינו כ-16,000 פלסטינים לאורך הגבול עם רצועת עזה. הלילה מת מפצעיו אחד המפגינים אתמול ובסך הכול חמישה פלסטינים נהרגו אתמול בהפרות הסדר ליד הגדר. מצה"ל נמסר כי כלי טיס של חיל האוויר תקפו 3 עמדות תצפית של חמאס, ובאופן חריג נעשה שימוש גם במסוקי קרב.

התפרעויות פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: EPA)
ההתפרעויות ברצועת עזה, אתמול(צילום: EPA)

התפרעויות בגדר המערכת (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

התפרעויות פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: AP)
(צילום: AP)

התפרעויות פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: AP)
(צילום: AP)

התפרעויות  פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בצה"ל אמרו כי המתפרעים השליכו בקבוקי תבערה ורימונים לעבר הכוחות, הבעירו צמיגים ויידו אבנים. המתפרעים הצליחו לחצות את הגדר פעמיים לזמן קצר, ובצה"ל מסרו כי האירוע היה תחת מעקב כל העת.

 

אלוף פיקוד הדרום, הרצי הלוי, נפגש השבוע עם ראשי רשויות בעוטף עזה על רקע המתיחות באזור, ואמר להם כי "המדיניות שלנו היא לחזור לסטטוס קוו שהיה לפני 30 במרץ - שקט בגבול וללא עפיפונים ובלונים. אנחנו בהחלט מזהים ניסיון של חמאס לשמור על השקט. יש ירידה בעוצמת ההפגנות והפרחת הבלונים. סיוע הומניטרי יסייע בהפחתת האלימות. לתושבי עזה יהיה מה להפסיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים