שתף קטע נבחר

אחרי עשור: המדינה מבקשת לחדש את ההליכים נגד נאשם ברצח שמשפטו בוטל

הפרקליטות הגישה בקשה לחידוש המשפט של רוצח מיקולה טימושיק לפני כעשור בפתח תקווה. אז המשפט לא יצא לפועל בשל מצבו הנפשי של הרוצח, אך לאחרונה נקבע שלא ניכרים אצלו סימנים למחלת נפש

המדינה מבקשת לחדש את ההליכים נגד נאשם ברצח שמשפטו בוטל, עשור אחרי הרצח עצמו, בטענה שכעת הוא כשיר לעמוד לדין.

 

מדובר באירוע שהתרחש ב-10 בפברואר 2008 בפתח תקווה. כתב האישום האחרון שהוגש בפרשה ייחס לתושב הוד השרון, אז בן 39, עבירת רצח. באותו היום ב-16:00 הגיע מיקולה טימושיק, אזרח אוקראיני בן 26, לקיוסק ברחוב בר כוכבא בפתח תקווה, ישב בחצר ושתה.

זירת רצח מיקולה טימושיק פתח תקווה (באדיבות יחידה מרכזית משטרת מחוז מרכז)
זירת הרצח לפני כעשור. המדינה מבקשת לחדש את המשפט(באדיבות יחידה מרכזית משטרת מחוז מרכז)

למקום הגיע הנאשם ולפי כתב האישום, מיקולה קילל את הנאשם שהבהיר לו ש"הוא לא רוצה לריב". אלא שאז הנאשם עזב את המקום, הלך לבית אבי גרושתו, שגר בסמוך, ונטל משם סכין ארוכה. הוא שב לחצר, מיקולה הזמין אותו לשבת לידו. הנאשם הפתיע את מיקולה, שלף את הסכין ודקר אותו עמוק בחזה ובירך. הנאשם עזב את המקום ומותו של ניקולה נקבע בעקבות הדם הרב שאיבד.

 

חקירת הרצח התנהלה במשטרת ימ"ר מרכז, שם עלה כי יומיים לאחר הרצח הגיע הנאשם לבית החולים הפסיכיאטרי שלוותא בהוד השרון וביקש שיאשפזו אותו. הוא איים להתאבד עם דרישתו לא תמולא. בבית החולים הבינו שלא מדובר בחולה והזעיקו את המשטרה שלקחה אותו לחקירה.

 

בחקירה הוא לא שיתף פעולה ואף טען: "אני מלאך ומלאכים מדברים איתי". החוקרים העריכו שמדובר בהצגות ושלחו אותו לבדיקת הסתכלות שבה נקבע כי החשוד כשיר לעמוד לדין. ב-2009 הוגש נגדו כתב אישום ראשוני, אלא שבנובמבר אותה שנה קבעה חוות דעת של הפסיכיאטר המחוזי כי הוא אינו כשיר לעמוד לדין בשל מצבו הנפשי. בהסמכת הצדדים המשפט הופסק.

 

לפני ארבע שנים ניסתה הפרקליטות לחדש את ההליך לאחר שמנהלת מחלקת האשפוז הכפוי, שבו הוא היה, המליצה לשחררו מאשפוז לאור שיפור במצבו הנפשי. בפברואר אותה שנה קבעה ועדה פסיכיאטרית כי הנאשם מתנהג באופן מניפולטיבי ומגמתי ומנסה ליצור מצג שווא של החרפה במצבו.

זירת רצח מיקולה טימושיק פתח תקווה (צילום: מד
זירת הרצח לפני כעשור. לאחרונה ועדה פסיכיאטרית מצאה שיפור במצבו(צילום: מד"א ירקון)

אבל ועדה נוספת קבעה בסוף שוב שהוא אינו כשיר לעמוד לדין בשל החרפה במצבו הנפשי. הפרקליטות נאלצה לחזור בה והמשפט לא חודש.

 

ועדה נוספת שהתכנסה בעניינו של הנאשם בחודש יוני שעבר קבעה שלא ניכרים אצלו סימנים למחלת הנפש שממנה סבל. לפי הפרקליטות, הוועדה קבעה שבקשת הנאשם שלא לשחררו נובעת משיקולים הקשורים להליך המשפטי שצפוי להתחדש אם ישוחרר.

 

הפרקליטות הגישה בקשה לעיון מחודש בתיק מתוך כוונה לחדש את ההליך נגדו, דבר הדורש חוות דעת נוספת של הפסיכיאטר המחוזי. בבקשה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב צוין כי אמנם נקבע שהנאשם אינו כשיר לעמוד לדין בגלל מצבו הנפשי ב-2009, אך גם נקבע שבעת ביצוע המעשה הנאשם היה אחראי למעשיו, לא סבל ממצב פסיכוטי ואף ידע להבדיל בין טוב ורע ברגע הדקירה.

 

עורך הדין ירוסלב מץ, שמייצג את הנאשם מטעם הסנגוריה הציבורית, מסר בתגובה: "מדובר באדם שסובל מבעיות נפשיות קשות ומורכבות במשך שנים. נקבע בעבר שהוא אינו כשיר לעמוד לדין. כעת, כעשור אחרי האירוע הטרגי, ביקשה הפרקליטות לחדש את ההליכים נגדו. אנו לומדים את חוות הדעת הרפואית ונגיב בבית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מד"א ירקון
זירת הרצח לפני כעשור
צילום: מד"א ירקון
מומלצים