שתף קטע נבחר

נתניהו וראש המוסד ערכו ביקור חשאי בעומאן

ימים ספורים לאחר ביקור נדיר של אבו מאזן במדינה שבמפרץ הפרסי, הסולטן קאבוס בן סעיד, שארצו אינה מקיימת יחסים רשמיים עם ישראל, אירח משלחת ישראלית בכירה ושוחח עם נתניהו בארבע עיניים. זה היה הביקור הרשמי הראשון של ראש ממשלה ישראלי בעומאן מאז 1996

 

 

ראש הממשלה ערך ביקור חשאי במדינה ערבית, ימים ספורים אחרי הגעתו לשם של יו"ר הרשות הפלסטינית: ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך היום (ו') ביקור מדיני רשמי בעומאן, שם נפגש עם שליט המדינה, הסולטן קאבוס בן סעיד. השבוע שב אבו מאזן מביקור רשמי דומה בעומאן, וגם במקרה זה מדובר בביקור נדיר.

 

בשנים האחרונות התפרסמו דיווחים על מגעים חשאיים בין ישראל לעומאן ואפילו על כך שעומאן אפשרה לישראל לפתוח נציגות חשאית במסקט. במסגרת מאמצי הממשל האמריקני להתניע את התהליך המדיני פעלו האמריקנים לשכנע את עומאן לבצע מחוות נורמליזציה כלפי ישראל. בעבר הודיעו העומאנים שיסכימו לחידוש היחסים אם ישראל תסכים להקפיא את הבנייה בהתנחלויות.

 

פרשננו לענייני ביטחון רון בן ישי מזכיר כי עומאן הייתה זו שתיווכה ביוזמת ארצות הברית בין איראן למעצמות, לפני ההגעה להסכם הגרעין. אז ישראל התרעמה על כך שממשל אובמה הותיר אותה בצל ולא דיווח לה על המגעים עם איראן. קיימת אפשרות שגם הפעם האמריקנים, בניסיון לקדם את "עסקת המאה", משתמשים בעומאן לצורכי תיווך, הפעם בין ישראל לפלסטינים.  

בנימין נתניהו ביקור עומאן  ()
שליט עומאן מצביע על מיקום המדינה, כשלצדו נתניהו

בנימין נתניהו ביקור עומאן  ()

יחד עם נתניהו השתתפו בביקור ראש המוסד יוסי כהן, היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל מאיר בן-שבת, מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם, ראש הסגל יואב הורוביץ והמזכיר הצבאי לראש הממשלה תא"ל אבי בלוט. המשלחת המריאה לסולטנות לאחר השקת מרכז החדשנות במרכז פרס לשלום, שם קיימו שיחות חמות עם הסולטן בן סעיד, ששוחח עם נתניהו גם בארבע עיניים. המשלחת זכתה גם לקונצרט שנערך במיוחד לבקשתו של הסולטן.

 

נתניהו ורעייתו הוזמנו לסולטנות שבמפרץ הפרסי על ידי שליט עומאן, לאחר מגעים ממושכים שהתנהלו בין המדינות. ביקורו של ראש הממשלה נתניהו בעומאן הוא המפגש הרשמי הראשון בדרג זה, מאז שנת 1996. ארבע שנים לאחר מכן, עם פרוץ האינתיפאדה השנייה, ניתקה עומאן את היחסים עם ישראל.

 

בהודעה המשותפת לסיכום המפגש נמסר כי נדונו בו הדרכים לקידום תהליך השלום במזרח התיכון וכן כמה נושאים בעלי עניין משותף למען השגת שלום ויציבות במזרח התיכון. בהודעה מטעם ראש הממשלה נאמר גם כי "ביקורו של נתניהו הוא צעד משמעותי ביישום המדיניות שהתווה נתניהו להידוק הקשרים עם מדינות האזור, תוך מינוף יתרונותיה של ישראל בביטחון, בטכנולוגיה ובכלכלה".

בנימין נתניהו ביקור עומאן  ()
בני הזוג נתניהו בעומאן

מפה עומאן ביקור נתניהו (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בעומאן מתגוררים כ-3.5 מיליון איש. בינואר 1996 פתחה ישראל משרד אינטרסים במסקט הבירה, שנתיים לאחר שראש הממשלה דאז יצחק רבין ביקר המדינה. לאחר הירצחו של רבין, ביקר שמעון פרס בעומאן ב-1996. שר החוץ של עומאן ביקר בישראל בשנת 1995.

 

במהלך כהונת ממשלת אולמרט, נפגשה שרת החוץ ציפי לבני כמה פעמים עם שר החוץ של עומאן בן-עלאווי. פעם אחת נפגשו השניים בכנס בבירת קטאר דוחא ופעמיים נוספות בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו-יורק. כמו כן, בכירים במשרד החוץ מקיימים קשרים עם עמיתיהם במשרד החוץ העומאני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים