שתף קטע נבחר

אחרי הבחירה בכוכבי לרמטכ"ל: עימות בין נתניהו לליברמן

רה"מ תומך בבחירה בכוכבי לתפקיד הרמטכ"ל, וגורמים בסביבתו עקצו את שר הביטחון: "הבחירה בכוכבי מגיעה לאחר שליברמן ירד מבחירתו הראשונה בניצן אלון. סביר שאייל זמיר ימונה לסגן הרמטכ"ל". בסביבת ליברמן ענו: "הסגן ייבחר בהתייעצות בין הרמטכ"ל לשר הביטחון"

מלחמות הקרדיט על מינוי הרמטכ"ל הבא: לאחר שובו מביקורו החשאי בעומאן, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי אלוף אביב כוכבי הוא המועמד הראוי להיות הרמטכ"ל הבא של צה"ל. מועמדותו תובא לממשלה לאחר אישור ועדת גולדברג.

 

ביג אביגדור ליברמן ,אביב כוכבי ורה
עימות בין נתניהו לליברמן סביב מינויו של כוכבי לרמטכ"ל הבא(צילום: דובר צה"ל, אלכס קולומויסקי, AP)

גורמים בסביבת נתניהו אמרו: "הבחירה של כוכבי מגיעה על רקע העובדה שכוכבי הוא המועמד המנוסה ביותר ולאחר ששר הביטחון ירד מהבחירה הראשונה שלו באלוף ניצן אלון. זאת, לצד ההבנה שאייל זמיר לא צבר מספיק ניסיון ולכן סביר שימונה לסגן הרמטכ"ל הבא".

 

 

בהודעת ליברמן מוקדם יותר הבוקר נאמר כי הוא בחר באלוף כוכבי בתום הליך בחירה ארוך, שכלל התייעצות עם עשרות אישים, בהם ראשי ממשלה לשעבר, שרי ביטחון ורמטכ"לים בעבר. שר הביטחון קיים התייעצויות עם הרמטכ"ל, רב-אלוף איזנקוט, עם קצינים במטכ"ל ועם קצינים בכירים לשעבר, שחלקם שימשו כמפקדיהם של ארבעת המועמדים - כוכבי, אלון, זמיר ואלוף יאיר גולן.

 

ליברמן, כך לפי הודעת לשכתו, הגיע להחלטה כי אלוף כוכבי הוא המתאים, המובהק והמנוסה ביותר לכהן כרמטכ"ל: "אלוף כוכבי ניחן במנהיגות, תעוזה, יצירתיות ויכולות פיקוד מרשימות. השילוב הייחודי של התפקידים הרבים שמילא בצה"ל, יכולותיו הפיקודיות המוכחות בעיתות חירום ושיגרה, ההערכה הרבה לה הוא זוכה בצה"ל ומחוצה לו כאוטוריטה מקצועית וההצלחה הרבה שבה ביצע את משימותיו לאורך השנים, כל אלה הופכים אותו למתאים ביותר להובלת צה"ל בשנים הקרובות".

 

גורמים בסביבתו של ליברמן בירכו על תמיכתו של נתניהו במינוי, אך אמרו כי הטענות בדבר בחירות אחרות של שר הביטחון הן בגדר "בדיות והמצאות". הגורמים מסרו כי "שר הביטחון ליברמן ניהל תהליך סדור, עקבי ודיסקרטי מתחילתו ועד סופו, והגדיר מבעוד מועד 4 מועמדים. הבחירה בסגן הרמטכ"ל אביב כוכבי הייתה טבעית ומתבקשת". עם זאת, הגורמים דחו את דברי סביבתו של נתניהו שסברו כי אלוף זמיר ימונה לסגן וציינו: "סגנו של הרמטכ"ל ייבחר רק בהתייעצות בין כוכבי לליברמן כמקובל מאז ומעולם".

 

גדי איזנקוט (צילום: יריב כץ)
איזנקוט בירך את כוכבי: "קצין מצטיין ובעל נסיון"(צילום: יריב כץ)

בצה"ל התקבל המינוי המסתמן באופן טבעי, כמובן מאליו, לצד הערכה ליתר המועמדים והציפייה כי לפחות שניים מהם, האלופים זמיר ואלון, יתמודדו בסבב הבא על תפקיד הרמטכ"ל ה-23.

 

הרמטכ"ל גדי אינזקוט נפגש היום עם כוכבי ובירך אותו על בחירתו ע"י נתניהו וליברמן להחליפו. מדובר צה"ל נמסר כי איזנקוט שוחח גם עם האלופים יאיר גולן,

ניצן אלון ואייל זמיר והודה להם על ההתמודדות הראויה. "האלוף כוכבי הוא קצין מצטיין בעל ניסיון קרבי ומבצעי רחב היקף בגזרות השונות ששירת בשורה של תפקידי פיקוד, שטח ומטה שבהם הצטיין לאורך השנים ואשר הכשירו אותו לתפקיד הרמטכ"ל ה-22 של צה"ל", אמר איזנקוט.

 

כוכבי עצמו השתתף אתמול בטקס סיום קורס קציני יבשה בבה"ד 1 ואמר לקצינים החדשים: "המשימה המוטלת על כולנו הופכת מורכבת מיום ליום. מצב עניינים מסוג זה, נודע מקום מכריע למקוריות ולחדשנות. לשם כך, אל תסתפקו בקיים ואל תקבלו דבר כמובן מאליו. דבקו במטרה, אך הטילו ספק בשיטה והטילו ספק גם בדרך. אל תקבלו כל נורמה קיימת, אלא הציעו אלטרנטיבה. אל תיצמדו למנהג הנוהג אלא הנהיגו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו וליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים