שתף קטע נבחר

יותר מ-40 עסקאות קנאביס. העונש: עבודות שירות

צעיר שנתפסו אצלו 700 גרם חשיש וקנאביס, והודה שסחר עשרות פעמים, ביקש להקל בעונשו בשל השיקום שעבר. השופט איתי הרמלין הסכים

בית משפט השלום בתל אביב גזר לאחרונה שישה חודשי עבודות שירות בלבד על צעיר שנתפסו אצלו כ-700 גרם חשיש וקנאביס והודה שלקח חלק ביותר מ-40 עסקאות סחר. השופט איתי הרמלין סבר כי זהו העונש הראוי למי שהוכיח כי עבר הליך שיקום משמעותי ושינה את דרכו.

 

הנאשם נעצר ב-2015 ובביתו נמצאו 700 גרם של קנאביס. שלוש שנים לאחר מכן הוא הודה בכתב אישום שייחס לו ולשותפו מעורבות ביותר מ-40 עסקאות סחר בכמויות שנעו בין ארבעה ל-14 גרם חשיש ומריחואנה במחיר של כ-100 שקל גרם.

 

במסגרת הטיעונים לעונש ביקשה התביעה לראות בכל אחת מהעסקאות אירוע נפרד ולגזור על הנאשם שלוש שנות מאסר בפועל. היא הפנתה לכך ששותפו קיבל עונש של 15 חודשי מאסר בפועל, וביקשה שלא לגזור על הנאשם עונש קל יותר. מנגד הנאשם ביקש עונש קל של שעות לתועלת הציבור (של"צ) בלבד, כפי שהמליץ שירות המבחן בעקבות השיקום שעבר מאז מעצרו.

 

השופט איתי הרמלין דחה את בקשת התביעה לפיצול העסקאות וקבע כי הדבר רק יכביד על קביעת העונש. לשיטתו, מתחם העונש ההולם במקרה הנוכחי עומד בין 16 ל-36 חודשי מאסר.

 

ואולם, לנוכח המלצות שירות המבחן הוא החליט לחרוג מכך, והפנה לתמונת החיים המורכבת של הנאשם, שאביו המנוח היה מכור לסמים והימורים ונטש אותו בגיל צעיר. הנאשם עצמו החל להשתמש בסמים מגיל 13, הסתובב בחברה עבריינית ולא סיים שירות צבאי. כשניסה בבגרותו להתקרב לאביו הוא הסתבך בחובות כבדים, וזו הסיבה שפנה לסחר.

 

בתסקיר צוין כי לאחר מעצרו השתלב הנאשם בכמה קבוצות טיפוליות, לחלקן ביוזמתו האישית, עבר הליך שיקום ארוך והפסיק להשתמש בסמים. מלבד זאת הוא השתלב בתוכניות לימודים וסיים כמה קורסים בהצלחה.

 

נקבע כי הנאשם עונה על כל הקריטריונים לסטייה ממתחם הענישה עקב שיקולי שיקום: הוא הפגין מוטיבציה גדולה להשתקם, הביע חרטה כנה, עבר הליך גמילה ועשה מהפך של ממש בחייו.

 

השופט הרמלין הוסיף כי בניגוד לעמדת התביעה, אין להשוות בין הנאשם לבין שותפו. "עומק השיקום של הנאשם בפניי עולה בהרבה על זה של שותפו", כתב. "הטלת עונש שווה על שני נאשמים, שמידת שיקומם שונה לחלוטין, אינה תוצאה שוויונית אלא תוצאה מפלה שכן מדובר בשוויון בין שונים".

 

עם זאת, הוא לא קיבל את המלצת המבחן והחליט כי שליחת הנאשם לעבודות שירות לא תפגע בשיקומו. בהתאם לכך נגזרו על הנאשם שישה חודשי עבודות שירות (התקופה המרבית האפשרית), לצד שנת מאסר על תנאי, פסילת רישיון לשנה בנוסף לפסילה על תנאי, וחילוט של 53 אלף שקל שנתפסו אצלו.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התביעה: עו"ד יהונתן גנץ
  • ב"כ הנאשם: עוה"ד עדי כרמלי וארז אלוש
  • עו"ד רומן קוגן עוסק בפלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים