שתף קטע נבחר

הטבח בבית הכנסת: "צעק 'היהודים צריכים למות' - ורצח"

לפחות שמונה נרצחו בקומה השלישית של בית כנסת בפיטסבורג. "קרה לנו אסון", אמרה בבכי לורי אייזנברג. כריס קפלר, שמתפלל באופן קבוע בבית הכנסת, לא נכח הפעם בתפילה: "אני בהלם מוחלט"

 

 
שמונה בני אדם נרצחו הערב (שבת) בבית כנסת בפיטסבורג בפנסילבניה, לאחר שחמוש ירה לכל עבר לאחר שבמקום התקיים טקס ברית מילה. לורי אייזנברג, מתפללת בבית הכנסת, אמרה בבכי בשיחה עם ynet: "המצב פה קשה, מאוד קשה, אני לא יכולה ממש לדבר כרגע עם האסון הזה שקרה לנו, שקורה לנו כרגע. הכל פה לא ברור ובעיקר עצוב".

 

לפי הדיווחים, היורה הוא גבר לבן ומזוקן ושמו רוברט באוורס. "הוא נכנס וצעק 'כל היהודים צריכים למות', לפני שהחל בטבח", דווח בארצות הברית. כתב הרשת המקומית ציין גם כי נשמעו חילופי אש בין המשטרה לחשוד בקומה השלישית של בית הכנסת "עץ חיים". היורה נפצע והסגיר עצמו למשטרה לאחר משא ומתן עם כוחות הביטחון.

אירוע ירי בפיטסבורג (צילום: AP)
זירת הטבח בפיטסבורג(צילום: AP)

אירוע ירי בפיטסבורג (צילום: AP)
(צילום: AP)

אירוע ירי בפיטסבורג (צילום: AP)
(צילום: AP)

אנדריי קוגן, שליח הסוכנות היהודית בפיטסבורג שמתגורר בשכונה הסמוכה, טען כי היורה הוא "בחור אנטישמי. הוא צייץ בטוויטר שהיהודים הם השטן ופשוט נכנס וריסס". 

 

"זו לא רק שכונה יהודית, אבל יש בה אוכלוסייה יהודית מאוד גדולה", הוסיף קוגן. "יש שם הרבה מסעדות כשרות, בתי כנסת, מוסדות תרבות יהודית והרבה משפחות יהודיות שגרות שם. זו קהילה משגשגת, קהילה מוכרת שהיא חלק אינטגרלי מהעיר. בסך הכול היא ביחסים טובים עם כולם. זה מאוד מפתיע שזה קרה דווקא בפיטסבורג".

 

כריס קפלר, המתפלל באופן קבוע בבית הכנסת, לא נכח הפעם בתפילה. "אני בהלם מוחלט", אמר ל-ynet. "אני בטוח שאני מכיר את רוב הקורבנות, אם לא את כולם. טרם שוחחתי עם אנשים שהיו שם. אצא למרכז הקהילתי היהודי בתקווה לפגוש חברים ושורדים".

אירוע ירי בפיטסבורג (צילום: AFP)
הלם בפיטסבורג(צילום: AFP)

אירוע ירי בפיטסבורג (צילום: רויטרס)
כוחות הביטחון בזירה(צילום: רויטרס)

"זה נשמע כמו התרסקות גדולה במסדרון", אמר סטיבן וייס, ששהה בבית הכנסת בבוקר. לדבריו, במקום היה אמור להתחיל ב-9:45 בבוקר טקס ברית מילה. כאשר וייס רץ ברחבי הבניין, הוא שמע קולות ירי שלדבריו נשמעו מרובה אוטומטי. הוא רץ למרתף וגילה מתפללים שמצאו שם מחסה לאחר מכן חזר לאולם התפילה המרכזי.

 

לדברי מייקל אייזנברג, נשיא קהילת "עץ חיים" לשעבר, בקומה השלישית של בית הכנסת שבה אירע הירי מתקיים לרוב שיעור, אך הוא בוטל השבת. אייזנברג ציין כי עשרות נכחו בשלושה טקסים ותפילות שנערכו במקביל - 30 עד 40 בשני האולמות הגדולים, וכ-15 בקטן מביניהם.

 

אייזנברג אמר כי בעת היותו בתפקיד הוא הדגיש את חשיבות האבטחה ואמר כי אנשי המחלקה לביטחון המולדת של ארצות הברית ערכו במקום תרגיל אבטחה עקב "מה שקורה בכל המדינה". הוא אמר כי "אף פעם לא קיבלנו איומים", אבל הוסיף כי בבית הכנסת - כמו בבתי כנסת אחרים - הקלו על פתיחת הדלתות מבפנים, כך שמתפללים יוכלו לברוח במהירות במקרה חירום.

 

ג'ף פינקלשטיין, בכיר בקהילה היהודית בפיטסבורג, דיווח כי יש לקהילה קצין ביטחון יוצא ה-FBI, וגם הוא מסר שב"עץ חיים" נהגו לבצע תרגולי אבטחה כבדרך קבע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים