שתף קטע נבחר

טראמפ: "העולם בהלם מהטבח האנטישמי, לא למדנו מהעבר"

הנשיא אמר שהעולם מזועזע מהירי בבית הכנסת בפיטסבורג: "לא חשבנו שזה יכול לקרות בימינו". על שינוי בחוקי הנשק: "אם היו מאבטחים אולי זה לא היה קורה". בצל הזינוק בפשעים האנטישמיים מסרה הליגה נגד השמצה שהירי הוא "המתקפה הקשה בהיסטוריה על הקהילה היהודית בארה"ב"

ארה"ב מזועזעת מהטבח בבית הכנסת בפיטסבורג שבו נרצחו אתמול (שבת) לפחות 11 בני אדם. הנשיא דונלד טראמפ אמר שהירי הוא מעשה מתועב, ורצח המוני "שקשה לדמיין". הנשיא הוסיף: "האומה שלנו והעולם מזועזעים והמומים מהאבל, זאת הייתה פעולה אנטישמית. לא חשבנו שזה יכול להיות בימים האלה ובעידן הזה. אבל כנראה שלא למדנו מהעבר".

 

 

ארה
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ(צילום: AFP)

ארה
(צילום: AP)
בעצרת בחירות באינדיאנפוליס אמר טראמפ שחייבים לגנות את האנטישמיות ולהיאבק בה בכל מקום, וקרא לאמריקנים להתגבר על השנאה והמחלוקות. טראמפ ימשיך לעצרת באילינוי, לקראת בחירות האמצע ב-6 בנובמבר. קודם דווח שהוא עשוי לבטל את הגעתו בגלל הטבח, אך בהמשך אמר שהוא לא רוצה לתת לרוע לשנות את חייהם של האמריקנים. "אני אלך לאילינוי ונשאיר את הלו"ז שלנו כמו שהיה צריך להיות. כולנו צריכים לעשות את זה", אמר.

 

הסתער על בית הכנסת עם רובה ושלושה אקדחים

מעט לפני 10:00 (שעון מקומי) פרץ לבית הכנסת "עץ החיים" היורה, רוברט באוורס. ב-FBI אמרו שהוא הסתער על בית הכנסת עם רובה ושלושה אקדחים. לפי דיווחים מקומיים לפני שפתח באש צעק: "כל היהודים חייבים למות". "זו זירת פשע מחרידה, אחת הקשות שראיתי", אמר וונדל היסריץ', ראש המחלקה לשלום הציבור בפיטסבורג במדינת פנסילבניה.

אירוע ירי בפיטסבורג (צילום:רויטרס)
מחוץ לבית הכנסת "עץ החיים"(צילום:רויטרס)
 
אירוע ירי בפיטסבורג (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

אירוע ירי בפיטסבורג (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

באוורס פתח באש באולם המרכזי שבו התכנסו יותר מ-40 איש בשבת בבוקר. בבית הכנסת היו כמה אירועים, כולל ברית מילה. לאחר שרצח שלושה מתפללים באולם התפילה המרכזי הוא ירד למרתף ושוב פתח באש. הוא רצח שם ארבעה בני אדם ואז נמלט למעלה, לקומה השלישית. שם החלו חילופי אש בינו לבין השוטרים שהוזעקו למקום. אחרי שנפצע בחילופי האש הוא הסגיר את עצמו למשטרה. הוא מאושפז בבית החולים במצב יציב.

 

לפי הדיווחים כרגע יש לפחות 11 נרצחים. לפחות שישה נפצעו בירי, בהם ארבעה שוטרים - שלושה מהם נפגעו מירי במהלך קרב היריות עם באוורס. שוטר נוסף נפגע מרסיסים. אתמול פשטה המשטרה על ביתו של באוורס בפיטסבורג. לפני שבאוורס יצא לבית הכנסת הוא כתב בטוויטר שלו נגד ארגון שמסייע להגירת יהודים לארה"ב. בארה"ב פורסם שבאווורס היה פעיל ב"גאב", רשת חברתית פופולארית בקרב ניאו-נאצים שבה כתב לעיתים קרובות הודעות גזעניות ואנטישמיות. ב-FBI אמרו אמש שההערכה היא שהוא פעל לבדו.

אירוע ירי בפיטסבורג (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
אירוע ירי בפיטסבורג (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

הטבח בבית הכנסת הציף שוב שתי בעיות גדולות בארה"ב: העלייה החדה בפשעים האנטישמיים, והקלות שבה משיגים האזרחים נשק - למרות אירועי ירי המוניים בלתי פוסקים. הקהילה היהודית מודאגת מהעלייה בתקריות האנטישמיות - שזינקו ב-57%: מ-1,267 עבירות בשנת 2016 ל-1,986 בשנה לאחר מכן. הליגה למניעת השמצה אמרה אתמול על הירי בפיטסבורג: "זו ככל הנראה המתקפה הקטלנית ביותר על הקהילה היהודית בהיסטוריה של ארה"ב". בעקבות הירי תתוגבר האבטחה במוסדות דתיים ברחבי ארה"ב.

 

טראמפ: "השנאה במדינה שלנו זה דבר נורא, חייבים לעשות משהו"

לקראת בחירות האמצע עוברים על אמריקה המפולגת ימים מתוחים. ביום רביעי שלח גבר מפלורידה שתומך בטראמפ חבילות נפץ לבכירים דמוקרטים ברחבי ארה"ב. טראמפ קרא אז לאמריקה להתאחד. אתמול, אחרי הטבח בבית הכנסת, גינה את השנאה בארה"ב: "מה שהולך עם השנאה במדינה שלנו זה דבר נורא, באמת, ובכל העולם. חייבים לעשות משהו. כשאנשים עושים דברים כאלה חייבים לגזור עליהם עונש מוות. העולם אלים". טראמפ אמר שהחשוד בירי הוא "אדם משוגע" ו"מטורף".

אירוע ירי בפיטסבורג (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אירוע ירי בפיטסבורג (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

אירוע ירי בפיטסבורג (צילום: AP)
(צילום: AP)

אירוע ירי בפיטסבורג (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

בדרכו לצערת באינדיאנפוליס נשאל טראמפ על הקשר בין הטבח בבית הכנסת לחוקי הנשק. הוא אמר שייתכן שהרצח היה נמנע אם בבית הכנסת היו שומרים חמושים. "אם הייתה להם הגנה מסוימת בבית הכנסת אולי המצב היה שונה לגמרי. הם לא עשו את זה", אמר טראמפ. כשנשאל אם לדעתו צריך לאבטח בקביעות את כל המוסדות הדתיים בארה"ב השיב שהוא "שונא לחשוב על זה ככה".

 

"בוודאי שאתם רוצים הגנה, לא הייתה להם שום הגנה. התוצאות היו יכולות להיות טובות הרבה יותר", אמר הנשיא. בית הכנסת שבו היה הטבח, "עץ החיים" בשכונת סקוורל היל (שבה יש קהילה יהודית גדולה), מאובטח רק בזמן חגים. "ביום כזה הדלת פתוחה, אתה יכול להיכנס ולצאת", אמר מייקל אייזנברג, לשעבר נשיא בית הכנסת.

רוברט באוורס ()
היורה שנעצר, רוברט באוורס
  

במהלך העשור האחרון בארה"ב היו אירועי ירי המוניים בכנסיה בטקסס (26 הרוגים), בכנסייה של הקהילה השחורה בדרום קרוליינה (תשעה הרוגים) בשני מרכזים יהודיים בקנזס סיטי (שלושה הרוגים), במקדש סיקי בוויסקונסין (שישה הרוגים, כולל היורה) ובכנסייה אוניטריאנית בטנסי (שני הרוגים).

 

טום וולף, המושל הדמוקרטי של פנסילבניה, אמר שהטרגדיה מדגישה את הצורך בשינוי חוקי הנשק. "הנשק מסכן את האזרחים שלנו", אמר וולף. "אנחנו חייבים להתפלל ולקוות שלא יהיו יותר אבידות, אבל חייבים לומר - זה יותר מדי". וולף אמר לקהילה היהודית בפנסילבניה: "כל פנסילבניה מתאבלת איתכם. עכשיו, יותר מאי פעם, זה הזמן להתאחד ולתמוך אחד בשני".

 

נתניהו: "הלב נשבר"; ארדואן: "מגנה כל סוג של טרור"

בתו של טראמפ, איוונקה, אמרה הערב בתגובה לטבח שאמריקה "חזקה יותר ממעשים של קנאי מושחת ואנטישמי". בתו של הנשיא שהתגיירה ונשואה לג'ארד קושנר, הוסיפה כי "כל האמריקנים הטובים עומדים לצד היהודים ומתנגדים למעשי הטרור. אנחנו חייבים להתאחד נגד השנאה והרוע". סגנו של הנשיא, מייק פנס, אמר שמדובר ב"מתקפה נגד אמריקנים חפים מפשע ומתקפה על חופש הדת שלנו. אין מקום באמריקה לאלימות או לאנטישמיות והרוע חייב להסתיים".

 

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו אמר אתמול בתגובה לירי: "לבי נשבר בעקבות ההתקפה הרצחנית על בית הכנסת. עם ישראל כולו מתאבל עם משפחות הקורבנות. אנו עומדים יחד עם הקהילה היהודית של פיטסבורג, ויחד עם העם האמריקני העומד בפני הברוטליות האנטישמית הנוראית הזאת. כולנו מתפללים להחלמה מהירה של הפצועים".

 

מנהיגים אחרים בעולם הביעו זעזוע מהטבח. נשיא צרפת עמנואל מקרון כתב בטוויטר: "אנחנו עומדים לצד העם האמריקני, ששוב שוקע לתוך אבל". הבעת הזדהות הגיעה גם מטורקיה, שם מסר הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן: "אני מגנה את מתקפת הטרור בבית הכנסת בפיטסבורג ומביע את תנחומיי הכנים למשפחות הקורבנות ולעם האמריקני. טורקיה מגנה באופן חד משמעי את כל צורות הטרור ברחבי העולם מבלי קשר למטרותיהן".


פורסם לראשונה 27/10/2018 23:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טראמפ בעצרת הבחירות אתמול
צילום: AP
מומלצים