שתף קטע נבחר

אחים בלב ובנפש

לגדול ולהתבגר לצד אח או אחות עם מוגבלות יכול להיות מאתגר... בבית איזי שפירא מציעים פתרונות ומענים לארק לילדים עם מוגבלות. גם לבני משפחותיהם

להיות אח לילד עם מוגבלות זה לפעמים לא פשוט. לא פשוט להזמין חברים הביתה, לא פשוט לצאת לטיולים ונסיעות משפחתיות, לא פשוט לשבת יחד סביב שולחן האוכל, לא פשוט לצבור חוויות משותפות, לא פשוט לשאת את המחשבות מה היה אילו... ומה יהיה כאשר... לא פשוט.

 

אודי גלוסשניידר הוא אבא של אילון ואיתן. אילון היה בן 3 כשנולד אחיו איתן. "זה היה היריון תקין וכולנו חיכינו לו", משתף אודי. "לאחר הלידה הבנו שיש בעיה.

 

בעוד אנחנו היינו בהלם, אילון הפעוט היה מאושר עד הגג כי נולד לו אח. אילון קיבל את איתן מההתחלה, מה שלנו היה תהליך".

 

אודי מוסיף ומספר: "כשאילון ואיתן היו קטנים, ההבדלים ביניהם כמעט ולא הורגשו. אבל ככל שהם גדלו ניכרו הפערים. לאילון לא היה אח קטן לשחק איתו כדורגל. היה לו אח שתנועותיו מגושמות. ילד בן עשר לא אמור

 

להאכיל את אחיו בן השבע או לדאוג שהוא לא עושה משהו מסוכן. מצד שני אילון גדל במציאות שהפכה אותו לילד רגיש ובוגר יותר מילדים אחרים בני גילו, זה העצים אותו. מגיל צעיר אילון לקח על עצמו את הטיפול באיתן, לי שזה יבוא מאתנו. הקפדנו לתת לו את הילדות שלו ולא דרשנו. אנחנו עדיין מנסים. כשהתחיל לשאול שאלות תמיד נתנו תשובות שיכול להתמודד איתן.

 

קראנו לזה 'הודעה לעיתונות'. כשחברים באים ושואלים 'מה יש לאח שלך?' הוא צריך כלים, לדעת מה לענות, אז בחרנו להגיד 'לאח שלי יש קשיים'. לרוב זה מספק את הילדים. בהמשך, כשגדל, אמר 'אח שלי עם צרכים מיוחדים' או 'ילד מיוחד עם קשיים'. ככל שעולה הגיל, רמת ההסבר עולה. כשאילון היה בכיתה ג', הוא שיתף וסיפר לחבריו בכיתה מה המשמעות של לגדול במשפחה שיש בה אח עם צרכים מיוחדים. איתן היה משולב יום בשבוע בבית ספר שבו למד אילון וזה הסב לאילון גאווה רבה מאוד. "אילון הוא ילד חברותי והוא לא מתבייש באיתן. החברים שלו באים אלינו ונהנים לשחק עם איתן ועם אלעד, האח הקטן. הוא רגיש לאחיו, ואם מישהו פוגע בו, הוא לוקח את זה קשה. הוא אומר - 'זה אח שלי,מי שלא מקבל אותו, לא מקבל אותי'".

 

בית איזי שפירא הפועל כבר קרוב ל־ 40 שנה לשינוי באיכות חייהם של אנשים עם מוגבלות, הינו ארגון פורץ דרך המשפיע על חייהם של כחצי מיליון בוגרים וילדים בשנה, ומהווה מודל לעשייה בתחום הן במישור הארצי והן בזה הבינלאומי. כחלק מהחזון שלו, המרכז לטיפול רגשי בבית איזי שפירא מקיים סדנאות לאחים ואחיות לילדים עם מוגבלות. המפגשים המשותפים מאפשרים לילדים ולבני הנוער המתמודדים עם מצבים דומים, לבטא ולעבד מגוון של רגשות ומחשבות המעסיקות אותם, ומעניקים להם כלים לביטוי ולמיצוי היכולת האישית שלהם.

 

כל סדנה כוללת 12 מפגשים קבוצתיים לאחים ולאחיות, הגדלים בבית שיש בו ילד עם מוגבלות. במהלך המפגשים לומדים האחים לתת ביטוי ומקבלים כלים, להתמודדות עם מציאות משפחתית מורכבת זו, כשהמטרה היא לאפשר לכל אחד מהאחים והאחיות הללו למצוא את מקומם הייחודי במשפחה ובסביבתם החברתית והלימודית ולגדול, להתפתח ולהביא לביטוי את מלוא יכולתו האישית הטובה בתקופות הילדות ונערות שהן תקופות מורכבות לכל אחד.

 

ב-16 בנובמבר 2018 , יתקיים אירוע ההתרמה השנתי של בית איזי שפירא, בשיתוף תיאטרון הקאמרי אירוע ייחודי - " מרוב אהבה" - מופע מחווה ליוסי בנאי.

המופע יתקיים בשעה 11:00 , בתיאטרון הקאמרי בתל־אביב.

להזמנת כרטיסים: טלפון: 054-5611561 ,

אתר: www.beit issie.org.il

מייל: nessia@beitissie.org.il

 

כל ההכנסות לפיתוח המרכז לחדשנות של בית איזי שפירא יוקדשו לרווחת ילדים ובוגרים עם מוגבלות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים