שתף קטע נבחר

79 דקות של טבח: מסע הירי בבית הכנסת האמריקני

דקה אחר דקה של אירוע הירי הקשה ביותר נגד יהודים בהיסטוריה של ארה"ב: מהפוסט ברשת "לעזאזל, אני נכנס", דרך הירי ללא הבחנה במתפללים בשלושה אולמות שונים ועד ההוראה לרוצח לזחול החוצה ואמירתו לשוטרים - "כל היהודים צריכים למות"

 

 

הוא פרץ לבית כנסת לאחר שכתב ברשת "לעזאזל, אני נכנס", ירה במתפללים ללא הבחנה - ורק כעבור כמעט שעה וחצי נעצר. רשת CNN פירטה הבוקר (יום א', שעון ישראל) את השתלשלות האירועים בטבח פיטסבורג, שבו רצח האנטישמי האמריקני רוברט באוורס 11 בני אדם - אירוע הירי הקשה ביותר נגד יהודים בהיסטוריה האמריקנית.

 

9:49. בבוקר שעון מקומי: באוורס מעלה פוסט אנטי-יהודי ברשת החברתית Gab. "אני לא יכול לשבת מנגד בזמן שטובחים בבני עמי. לעזאזל, אני נכנס".

 

9:51. באוורס נכנס לבית הכנסת "עץ חיים" ופותח בירי ללא הבחנה מרובה AR-15 לעבר עשרות מחברי הקהילה שהתכנסו באחד האולמות.

 

9:54. למוקד החירום 911 מתקבלות שיחות בנוגע ליורה שפרץ למקום.

  

9:55. שתי ניידות מוזנקות למקום. לפי הדיווח שמועבר לשוטרים, כ-20 עד 30 יריות נשמעו בלובי. שוטרים נוספים נענים לקריאה.

 

9:59. שוטר מדווח מהזירה: "אנחנו תחת מתקפה. יש לו נשק אוטומטי והוא יורה לעברנו מבית הכנסת".

 

10:00. אחד השוטרים נפצע מהירי.

 

10:01. "כל יחידה בעיר צריכה להגיע לכאן", זועק שוטר בקשר המשטרתי.

 

 
אחרי הטבח בפיטסבורג:
מתאבלים על קורבנות הירי (צילום:AFP)
(צילום:AFP)

מתאבלים על קורבנות הירי (צילום:AFP)
(צילום:AFP)

מתאבלים על קורבנות הירי (צילום:AFP)
(צילום:AFP)
 

 

 

10:02. השוטרים שהגיעו לזירה מבקשים סיוע מיחידות מיוחדות.

 

10:11. השוטרים דנים אם לפרוץ לבית הכנסת. אחד מהם דיווח כי לא נשמע ירי מאז הגעתם למקום. "כשיהיו לנו את המשאבים, אנחנו צריכים לשקול להיכנס", אמר.

 

10:19. עובד במוקד החירום מסר כי לפי השיחות ל-911, היורה פרץ ללובי והחל לירות. אנשים נמלטו והתחבאו בבניין. בהמשך מתברר כי לאחר שרצח מתפללים באולם התפילה המרכזי, ירד באוורס למרתף, שם התכנסו חברי קהילת "אור חדש" ושוב פתח באש ורצח מתפללים נוספים.

 

10:21. שוטר פותח באש לעבר החשוד, שהיה חמוש ברובה ובשלושה אקדחים. הוא ככל הנראה נפצע מהירי.   

  

10:30. הכוחות המיוחדים נכנסים לבית הכנסת ודקות לאחר מתגלים מראות האימה - גופות באולמות השונים של בית הכנסת, לצד פצועים מדממים.   

    

10:43: שני בני האדם מחולצים מהמרתף. אחד מציין כי עדיין לא נוצר קשר עם החשוד.

 

10:53. נשמעות יריות בקשר המשטרתית. "נפתחה באש, נפתחה אש", זועק שוטר. אחד מציין כי אדם שמתבצר בקומה השלישית יורה לעברם. שוטר נוסף נפצע. בקומה השלישית התכנסה קהילה קטנה יותר, "דור חדש". באחת מההתכנסויות נערך טקס קריאת שם לאחר הולדת בת.

 

10:59. נשמעות יריות נוספות.

 

11:03. ברשת הקשר המשטרתי מדווחים כי החל משא ומתן עם החשוד: "הורינו לו לזחול החוצה. הוא עדיין לא עשה זאת".

 

11:08. החשוד באוורס נכס וזוחל החוצה מהחדר שבו התבצר, כשהוא פצוע. "כל היהודים צריכים למות", הוא אומר לשוטרים.

 

נאום בנימין נתניהו על אולטימאטום חמאס בישיבת הממשלה (צילום: אוהד צויגנברג)
דקת דומייה לזכר הנרצחים בפתח ישיבת הממשלה (צילום: אוהד צויגנברג)

"התושבים כאן בהלם"

בפתח ישיבת הממשלה בכנסת עמדו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרים בדקת דומייה לזכר הנרצחים בטבח בבית הכנסת. נשיא הקונגרס היהודי העולמי רון לאודר מסר הבוקר: "מתקפת הטרור המחרידה שבוצעה בשבת בבית הכנסת של קהילת עץ החיים בפיטסבורג הותירה את כל הקהילות היהודיות, הן בארה"ב והן מחוצה לה, בהלם מוחלט. אנו מתריעים מזה זמן רב על העלייה החדה באנטישמיות, הן מצד הימין הקיצוני והן מצד השמאל הקיצוני, והתפללנו שהאירועים הרבים שהיינו עדים להם לאחרונה, של השחתה וחילול של רכוש, לא יסתיימו באובדן חיים".

 

שליח הסוכנות היהודית בפיטסבורג, אנדרי קוגן, סיפר בשיחת סקייפ לאולפן: "האווירה מאוד קשה. אף אחד לא חשב שאירוע נורא כזה יכול להתרחש כאן בפיטסבורג. אני מכיר את הקהילה ואת בית הכנסת הזה. זאת קהילה מאוד ומגובשת. מדובר ביותר מ-40 אלף איש מתוך עיר של 300 אלף איש. הקהילה מאוד מעורבת בחיי היומיום כאן בעיר. התושבים הלא יהודים בפיסטבורג מכירים את הקהילה ויש יחסים מאוד טובים. אני נמצא כאן שלושה חודשים כשליח של הסוכנות היהודית ומהרושם שקיבלתי מדובר בעיר מאוד תוססת עם תושבים מדהימים וחמים. אני לא יודע איך דבר כזה יכול לקרות".

 

- מורגש הלם בעיר?

"אנחנו בישראל לצערי רגילים לדברים כאלה. אבל כשזה מתרחש כאן, לא בעיר גדולה, התושבים בהלם, הסטודנטים בהלם. יחד עם זאת, יש סולידריות והזדהות עם הקהילה היהודית. זה מדהים לראות שגם לא-יהודים עומדים לצד הקהילה. קיבלתי הרבה הודעות מסטודנטים מוסלמים ומהמזרח תיכון שמראים דאגה. עם כל הצער שבדבר, יש כאן אחדות. זה לא משהו שמובן מאליו".

 

כתבת ynet ו"ידיעות אחרונות" בפיטסבורג, אורלי אזולאי, סיפרה בשיחה לאולפן: "סמוך לבית הכנסת מתגודדים בגשם שוטף עשרות, אולי מאות אנשים. הם באים להתפלל, להדליק נרות לזכר הקורבנות. שטח בית הכנסת סגור לכניסת בני המשפחות. עדיין עוסקים בשלב הנורא של זיהוי הגופות. יש מרכז מיוחד שהוקם כדי למסור למשפחות פרטים. היה כאן רגע מצמרר כאשר חבורה של צעירים נעמדו על הבמה ושרו 'לא לפחד כלל' בעברית.

 

"הם עדיין לא מעכלים. פשע כזה לא היה נגד הקהילה היהודית אבל הקרקע כאן מאוד מוכנה למעשה. זאת התוצאה של ההסתה שהייתה בשנתיים האחרונות מצד גורמים רשמיים שהביאה לקיטוב ולפילוג ולגלי השנאה העצומים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
השוטרים בזירת הטבח
צילום: gettyimages
מומלצים