שתף קטע נבחר

אדריכלית עם חגורה שחורה: האישה שכבשה את חיפה

עינת קליש-רותם הביסה את ראש העיר ב-15 השנה האחרונות יונה יהב, פחות משבועיים לאחר שמועמדותה נפסלה. זו ראשת העיר הראשונה באחת ערים הגדולות

 

 

היא הייתה אלמונית לחלוטין ברמה הארצית עד לפני שבועות ספורים, רק לפני מספר ימים נפסלה מועמדותה - אבל הלילה הפכה עינת קליש-רותם לראשת העיר הראשונה באחת משלוש הערים הגדולות. מדגם של "רדיו חיפה" הראה שקליש-רותם הביסה בפער של יותר מ-20% את ראש העיר המכהן ב-15 השנים האחרונות יונה יהב, וגם התוצאות הרשמיות הבהירו - יש מהפך בעיר הכרמל.

 

קליש-רותם, ילידת חיפה בת 48, התמודדה מול יהב גם בבחירות לפני חמש שנים, אבל אז היא קיבלה 15% בלבד מהקולות. קליש-רותם, שעומדת בראש סיעת "חיים בחיפה", כיהנה כחברת מועצה באופוזיציה וזכתה לתמיכה חלקית של מפלגת העבודה והעומד בראשה, אבי גבאי. גבאי עצמו גם הגיע הערב למטה קליש-רותם.

עינת קליש (צילום: גיל נחושתן)
קליש-רותם חוגגת, הלילה(צילום: גיל נחושתן)

עינת קליש (צילום: גיל נחושתן)
עם הפעילים(צילום: גיל נחושתן)

עינת קליש רותם חיפה בחירות לרשויות המקומיות 2018 (צילום:  אלעד גרשגורן)
בקלפי(צילום: אלעד גרשגורן)

יונה יהב (צילום: ליהי קרופניק)
יהב. הולך הביתה(צילום: ליהי קרופניק)

קליש-רותם נשואה לבועז ואם לשני בנים. היא נולדה וגדלה בחיפה ומתגוררת בשכונת רמות ספיר בעיר. לאורך השנים שמרה בקנאיות על פרטיותה וסירבה באופן מתמשך לחשוף פרטים על חייה האישיים. במקצועה היא אדריכלית ומתכננת ערים, ואוחזת בתואר דוקטור בתחום חידוש ושיקום ערי תעשייה. היא מתכננת ומנהלת פרויקטי בנייה עבור הממשלה ורשויות בהיקף של שני מליארד שקלים, וליוותה מקצועית פרויקט שיקום אזור תעשיה באמסטרדם.

 

לאורך השנים היא הייתה חברה בפורומים ציבוריים שונים, בהם כיו"ר עמותת האדריכלים בחיפה והקואליציה לבריאות הציבור – ארגון גג לארגוני סביבה בצפון. לחיים הפוליטיים נכנסה בשנת 2012, לאחר מאבק בחשמול עילי של מסילת הרכבת בשטח העיר חיפה, והדרישה לשיקוע של המסילה לאורך קו החוף. היא החליטה להיכנס לחיים הפוליטיים בשל "התנהלות החובבנית של עיריית חיפה והסכמתה בשתיקה לתוכניות ההרסניות שקידמה הממשלה", לדבריה. במהלך השנים שבהן ישבה באופוזיציה פעלה בתחומי איכות הסביבה, בעיקר לאור התמשכות הזיהום במפרץ חיפה.

 

מספר שתיים ברשימתה, נחשון צוק, היה פעיל במאבק לשיקוע המסילה החשמלית, ורבים אומרים כי הוא הרוח החיה מאחורי כניסתה לפוליטיקה, והתמודדותה לראשות העיר בשתי המערכות האחרונות. מלבדו חברים ברשימתה נעמה לזימי, סיגל ציוני, שהייתה בעבר מאנשיו של יהב, וניר שובר, בעל בית קפה בכרמל שהצהיר מספר רב של פעמים על כוונתו להתמודד לראשות העיר, אך לבסוף חבר לקליש.

 

על מערכת הבחירות שניהלה הטילה צל הרשעה בעבירות בנייה בפרויקט שתכננה בזכרון יעקב. בעקבות הסיקור הנרחב - ולדעתה הבלתי הוגן שלו זכה ההליך המשפטי בעיתונות המקומית בחיפה - קליש-רותם כמעט מחרימה את התקשורת המקומית וממעטת להיות בקשר עם עיתונאים בכלל. בנוסף, קליש-רותם בעלת חגורה שחורה בקראטה.

 

רק לפני פחות משבועיים נפסלה בבית המשפט מועמדותה של קליש-רותם עקב התמיכה הכפולה שהעניקה מפלגת העבודה - הן לה והן למועמד הוותיק ישראל סביון. אבל ערעור הפך את ההחלטה, ואפשר לה להתחרות - ובסופו של דבר גם לנצח.

 

יום הבחירות בחיפה, כמו הקמפיין כולו, היה סוער מאוד. יהב ואנשיו טענו למתקפת סייבר נגדם והגישו תלונה במשטרה. במסיבת עיתונאים שערכה קליש-רותם במהלך הערב היא אמרה בציניות בתגובה לטענות אלו כי על אנשי יהב לבדוק אם לא נגמרו להם הסוללות. "כל הקווים האדומים נחצו, אמרה וטענה להעלמות של קלפיה מקלפיות בחיפה. "זה מצטרף לקמפיין שחור ונגטיבי שמנהלים נגדי בשבועיים האחרונים. אנחנו לא ניתן ל-2013 לחזור שנית".

 

בתגובה ראשונה להפסד הודה יהב כי הוא מכבד את החלטת הבוחרים ותוצאות הבחירות. ראש העיר המודח אמר: "היה לי כבוד גדול להוביל את העיר היפה הזו. חיפה היא מפעל חיי ואני מתפלל שהנהגת העיר החדשה תדע לשמר את מה שהושג פה ב-15 השנים האחרונות. כל מה שעשיתי לא הושג לבד, אלא בזכות עובדי העירייה המסורים ועל כך אני רוצה להודות להם.

 

"כרגע בעיקר חשוב לי להודות לכל הפעילים והאנשים הטובים שסייעו לי במערכת הבחירות הזו, שהאמינו, ושעבדו קשה כדי להצליח".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  אלעד גרשגורן
עינת קליש-רותם
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים