שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חוק הפונדקאות נפל בקריאה טרומית; עימות בין ליצמן לגרמן: "מספיק לשקר לציבור"

  הצעת החוק להרחבת הזכאות לגברים יחידנים, בני זוג מאותו מין ועוד - נפלה ברוב של 49 מתנגדים מול 41 תומכים. סגן שר הבריאות אמר ליוזמת החוק: "היו לך שנתיים בקואליציה ולא עשית דבר". גרמן ענתה: "אתה משקר במצח נחושה"

   

  עימות בכנסת על חוק הפונדקאות

  עימות בכנסת על חוק הפונדקאות

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  זמן קצר לפני תחילת דיון 40 חתימות שיזמה סיעת יש עתיד במליאת הכנסת, נפלה היום (ד') בקריאה טרומית הצעת החוק להרחבת הזכאות להליכי נשיאת עוברים (חוק הפונדקאות) שיזמו ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) וח"כ יעל גרמן. 49 התנגדו לעומת 41 שתמכו. חברי הכנסת מהקואליציה אמיר אוחנה, מירב בן ארי, שרן השכל וטלי פלסקוב הצביעו בעד.

   

  הדיון לווה בחילופי דברים בין גרמן לבין סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שהטיח בה שבזמן כהונתה בממשלה לא עשתה דבר לטובת קהילת הלהט"ב. גרמן השיבה כי הוא משקר במצח נחושה ודרשה ממנו להתנצל.

   

  סגן השר ליצמן אמר: "בהתחשב בהצעה הממשלתית שעברה, אבקש להתנגד להצעת החוק. הייתה ממשלה שהחרדים לא היו בקואליציה וח"כ גרמן הייתה שרת הבריאות. היו לך שנתיים ולא עשית שום דבר. אני האחרון שאקבל דעות ממפלגת לפיד. מספיק לשקר לציבור".

   

  ח"כ גרמן ענתה: "זו לא פעם ראשונה שסגן השר ליצמן עומד כאן ומשקר במצח נחושה. כשאנחנו היינו בממשלה, בלעדייך, העברנו את חוק הפונדקאות בקריאה ראשונה ורק מפני שלא הספקנו להעביר בשנייה ושלישית אנחנו נמצאים כאן היום. מצפה להתנצלות על השקר הגס".

  יעל גרמן יעקב ליצמן (צילום: אלכס קולומויסקי)
  סגן השר יעקב ליצמן וח"כ יעל גרמן (צילום: אלכס קולומויסקי)

  הצעת החוק מבקשת לערוך כמה שינויים בחוק שמסדיר את הליך הפונדקאות בארץ. כיום הוא מאפשר הליך פונדקאות לבני זוג - איש ואישה - במצב שבו לאישה יש קושי רפואי לשאת היריון, וכן לנשים ללא בן זוג הסובלות מבעיה רפואית שבשלה הן אינן יכולות לשאת הריון. כעת מוצע להרחיב את מעגל הזכאים כך שגם גבר יחידני וכן זוגות מאותו מין יוכלו לבצע את ההליך בישראל.

   

  בנוסף מוצע שגברים יוכלו לקבל תרומת ביציות בישראל ולייבא ביציות מחו"ל לצורך ביצוע ההליך בישראל. כמו כן מוצע להרחיב את מעגל האימהות הנושאות הפוטנציאליות, ובצד זה להטיל מגבלות הנוגעות לשמירת בריאותן, כך שגיל האם הנושאת יהיה 22 עד 38, בתנאי ש"לא הייתה אם נושאת יותר מפעם אחת ולא ילדה כאם נושאת ביותר מלידה אחת".

   

  עוד מוצע להגביל את הסך המרבי של כל התשלומים לאם הנושאת בהליך הפונדקאות ל-160 אלף שקל, וכן להגביל ללידה אחת את מספר הליכי הפונדקאות שהורים מיועדים יוכלו לבצע. כמו כן מוצע לאפשר מתן צו הורות לאחר ביצוע של הליך פונדקאות ללא צורך בתסקיר הורות.

   

  בדברי ההסבר להצעה נכתב: "לצד הפונדקאות בישראל על פי החוק, התפתחה בשנים האחרונות תופעה של ישראלים הנוסעים לחו"ל כדי להביא לעולם ילד באמצעות פונדקאית תושבת המדינה הזרה. לאור העובדה שהפונדקאות מחוץ לישראל לא הוסדרה עד עתה בחקיקה ישראלית היא מעוררת קשיים רבים, משפטיים ומוסריים, ומדינת ישראל נדרשת לה בדיעבד, כאשר הזוגות והיחידים מבקשים להיכנס עם הילד שנולד, לישראל, להעניק לו אזרחות ישראלית ולהכיר בו כילדם לכל דבר ועניין".

   

  ח"כ שמולי: "הזכות למשפחה היא זכות יסוד. אחד היסודות המרכזיים של הקיום האנושי ומימוש נעלה של הטבע האנושי ורצון האדם בהמשכיות. זכות טבעית זו ניצבת במדרגה נעלה במדרג זכויות האדם אך היא נמנעת כבר יותר מ-20 שנה מקהילה שלמה, הקהילה שלי. החוק מאפשר לזוגות מסוג מסוים בלבד לממש את זכותם להיות הורים. במשך 22 שנה החוק אפשר לזוגות סטרייטים להגשים את החלום אבל גזר על אחרים מאסר עולם של בדידות, עלבון ועריריות. עבור הממשלה היינו סוג ב' ונותרנו סוג ב'. הגיע הזמן למעשים ולא למילים, הדרישה האלמנטרית כאן היא לשוויון".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  סגן השר יעקב ליצמן וח"כ יעל גרמן
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים