שתף קטע נבחר

גרמניה התייבשה: איים בנהרות, פצצות נחשפו

חודשים יבשים מהרגיל הורידו את מפלס המים בנהרות של גרמניה לשפל, וגרמו לנזק כלכלי של עשרות מיליארדי דולרים. ספינות הפסיקו להעביר סחורות, מחירי הדלק עלו ופצצות ממלחמת העולם השנייה התגלו

אי חדש בנהר קונסטנץ. נהר בברלין שזורם "הפוך". דגים מתים בגדות הנהרות וספינות עם סחורות במשקל קל בלבד - כדי שלא ייתקעו באמצע.

 

מפלס המים בנהרות ובאגמים בגרמניה הגיע לשפל אחרי קיץ חם ויבש. הבצורת פגעה בתעשיית הספנות, גרמה לנזק סביבתי ולהפסדים של מיליארדי דולרים. המומחים מזהירים שהמצב עלול לחזור על עצמו לאור ההתחממות הגלובלית.

בצורת ב גרמניה מפלס המים בשפל נהר ה ריין (צילום: AP)
שפל בנהר הריין בגרמניה(צילום: AP)

בצורת ב גרמניה מפלס המים בשפל נהר ה ריין (צילום: AP)
(צילום: AP)

הבצורת השנה גרמה נזק לכמעט 90% משטחה של גרמניה. בעיר מגדבורג מפלס המים בנהר האלבה היה נמוך כל כך עד שהופסקה תנועת הספינות שמעבירות סחורות דרומה ללייפציג או לצ'כיה. מסוף חודש יוני הן לא היו יכולות לחצות בבטחה את הנהר.

 

מפלס המים באזור ירד לעומק של 50 סנטימטרים בלבד. כדי שספינת מטען תוכל לשוט שם המפלס צריך להיות בעומק של מטר לפחות. הרמוט ריין, ממחלקת המים והספנות של העיר, אמר כי כרגע האפשרות היחידה היא לפרוק את כל הסחורות מהספינות ולהוביל אותן באמצעי תחבורה אחרים.

בצורת ב גרמניה מפלס המים בשפל נהר ה ריין (צילום: AP)
(צילום: AP)

בצורת ב גרמניה מפלס המים בשפל נהר ה ריין (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

המצב דומה גם במקומות אחרים בגרמניה. נהר הריין המפואר ירד בכמה נקודות לשפל של שנים. נהרות גדולים אחרים כמו הדנובה, הווסר והמיין נמצאים גם הם מתחת למפלס הרגיל. במקורות המים שבהם עדיין אפשר לשוט הירידה במפלס הובילה לעלייה במספר הספינות, החברות מעמיסות פחות משקל על הסירות כדי לא להיתקע בקרקע, ולכן חייבות לשלוח עוד סירות במקביל.

 

"כל הספינות בריין עובדות מסביב לשעון כדי להעביר סחורות שבדרך כלל היו בפחות סירות", אומר רולף נגלשמידט, מלשכת מקורות המים והספנות בקלן. "כרגע מעמיסים על כל דבר שיכול לצוף". דמי ההובלה הרקיעו שחקים. הצרכנים מרגישים את חלק מהעלויות על בשרם, והמחירים בתחנות הדלק עלו.

בצורת ב גרמניה מפלס המים בשפל נהר ה ריין (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

חברת הכימיקלים הגדולה BASF נאלצה לקצץ את התפוקה שלה כתוצאה מהסיבוכים בתחבורה. החודש העריכה BASF שההכנסות השנתיות שלה יהיו נמוכות מהצפוי, בעקבות ירידה ברווחים ברבעון השלישי - גם בגלל המפלס הנמוך בנהר הריין, שעובר ליד משרדי החברה בלודוויגסהאפן. גם תעשיית החקלאות סובלת מן הסתם מהבצורת. מיכאל קונץ מהמרכז לניהול אסונות במכון הטכנולגי בקרלסואה אמר שהנזק הכלכלי הכולל הוא של עשרות מיליארדים.

 

בצפון גרמניה ומזרחה סבלו מהקיץ החם ביותר מאז תחילת המדידה. כמות הגשם שירדה בחודשים האלה במרכז גרמניה הייתה הנמוכה באזור אי פעם. מזג האוויר היבש חשף לראשונה איים קטנים בנהר הריין. בצד האוסטרי של נהר קונסטנץ, שעובר בגרמניה אוסטריה ושווייץ, נחשף אי של 10,000 מ"ר.

בצורת ב גרמניה מפלס המים בשפל נהר ה ריין (צילום: AP)
(צילום: AP)
  

בנוסף חשפה הבצורת פצצות ממלחמת העולם השנייה שלא התפוצצו. החודש נחשפה פצצה אמריקנית במשקל טון בנהר הריין, ליד העיר נויוויד. המומחים אומרים שכ-3,000 פצצות הופלו באזור כשבעלות הברית ניסו לפוצץ גשר של רכבת, אבל רק בודדות פגעו במטרה.

 

תופעה נוספת היא "זרימה הפוכה". נהר השפרה המפורסם של ברלין זורם בדרך כלל לנהר ההאפל במערב העיר, אך לאחרונה החל ההאפל לזרום לשפרה. דרק אלרט, ממחלקת הסביבה של העיר, אמר על השפרה: "הוא זורם לאחור, אם אפשר לומר כך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
שפל בנהר הריין בגרמניה
צילום: AP
מומלצים