שתף קטע נבחר

הדו"ח הפתולוגי נחשף: "אי אפשר לשלול את א"ח כבעל השערה"

ראש המעבדה הביולוגית במכון לרפואה משפטית קבעה בדו"ח על הממצאים החדשים בתיק רצח תאיר ראדה: "אי אפשר לשלול את א"ח כתורם לפרופיל ה-DNA בשערה". מומחה גנטיקה הוסיף: "נוכחות השערה בזירת הפשע עשויה להיות בעלת משמעות גדולה יותר משכיחותה באוכלוסיה". הפרקליטות: "השערה יכולה להתאים לאלפים או עשרות אלפים"

רומן זדורוב תאיר ראדה ()

סיכומי דו"ח המכון לרפואה משפטית באבו כביר אודות הממצאים החדשים שנמצאו על גופתה של תאיר ראדה הגיעו לידי ynet: בדו"ח מצוטטים מומחה לגנטיקה רפואית המתמחה בשושלות DNA, ד"ר דורון בהר, וכן ראש המעבדה הביולוגית במכון, ד"ר נורית בובליל. הדו"ח נמסר היום (ד') לפרקליטות המדינה. להלן ממצאי הדו"ח שכתב ד"ר בהר:

דו
ד"ר בובליל בדקה וקבעה כי אין התאמה בין א"ק, שנשמעו נגדה עדויות על מעורבות ברצח תאיר ראדה בשירותי בית הספר בקצרין ב-2006, לבין דגימות השיער החדשות מהגופה. נכתב כי לא נמצאה התאמה בינה לבין הפרופילים הגנטיים המיטוכונדריים בשערה. ד"ר בובליל קבעה כי א"ק ומשפחתה מצד אמה אינם יכולים להיות התורמים ל-DNA בשערות.

 

לגבי א"ח - קבעה ד"ר בובליל כי "לא ניתן לשלול את א"ח וקרובי משפחתו מהציר האמהי כתורמים לפרופיל שהתקבל מהשערה". היא ציינה כי הפרופיל של א"ח ומשפחתו אינו נפוץ: ה-DNA שנמצא על חלק השערה מתאים ל-0.5% מכלל השושלות הגנטיות שקיימות באוכלוסייה. בובליל ציינה כי היא סבורה שבדיקות נוספות של רצף DNA מיטוכנדריאלי מלא של השערה ושל א"ח "עשוי לאפשר השוואה מורחבת של הפרופילים הנ"ל".

 

המומחה לגנטיקה של שושלות, ד"ר בהר, כתב בדו"ח כי המידע שנמצא בדגימות לא מאפשר "זיהוי חד ערכי של אדם מסוים" - כלומר אינו מצביע על אדם אחד שהדגימה שייכת לו, אלא כי חלק השערה "עשויה להימצא במספר אלפי אנשים עד מספר בודד של עשרות אלפי אנשים בישראל" - מה שמצביע על טווח של בני אדם שיכולים להתאים לדגימה.

 

לגבי משמעותו הראייתית של הממצא, ד"ר בהר קובע כי הממצא אינו מעלה שאלה גנטית - אלא פלילית: "המשמעות של הממצא הנדון בנסיבות הייחודיות בו הוא נמצא איננה נושאה של חוות הדעת הגנטית זו ואינה מהווה שאלה גנטית אלא שאלה בתחום המדע הפלילי". אף שהדו"ח קובע קביעה חשובה, נוכחות הממצא - השערה בזירת הרצח היא משמעותית. "ברור כי נוכחות בזירת הפשע עשויה להיות בעלת משמעות גדולה יותר מאשר שכיחותה באוכלוסיה גרידא".

 

"מוצע להרחיב את הבירור המולקולארי", קבע המומחה. "הרחבת והעמקת הבירור הגנטי של דגימת ה-DNA שהוצגו עשויות לשפוך אור חשוב ובעל משמעות קריטית לשאלות שנתבקשתי לענות עליהן בחוות דעת זו", כתב.

 

  

עו"ד ירום הלוי ()
עו"ד ירום הלוי

עו"ד ירום הלוי, המייצג את רומן זדורוב: "שני המומחים של המכון לרפואה משפטית אמרו יחדיו ובמצטבר שלושה דברים חשובים: הראשון, הוא ש-DNA בשערה יכול להתאים לאלפי אנשים מאותה שושלת של א"ח. הדבר השני, הוא שחשיבותה של התאמת ה-DNA המסוימת הזאת לא"ח היא הרבה יותר משמעותית כשמדובר במשפט פלילי, ומקל וחומר כשמדובר בתיק של רצח, מאשר מידת השכיחות של ה-DNA באוכלוסייה.

 

"שלישית, כי הם ממליצים, במידה ונותר עוד חומר DNA של השערה, לבדוק אותה הרבה יותר לעומק משום שבמקרה והדבר אפשרי, ניתן יהיה לדעת

כמעט בוודאות אם השערה אכן של א"ח או שהיא כלל לא שלו. אני חתרתי תמיד אל האמת ואל כל האמת. כאז כן עתה. מסיבה זו אני מברך ואברך על כל בדיקה שתיעשה וכמובן שאשמח אם יתברר עוד יותר בוודאות שמדובר בשערה של א"ח. יחד עם זאת, חובתי להדגיש כי כפי שהצהרתי עוד לפני שאותר הממצא במכון, אני מחזיק בידי עשרות ראיות חדשות המלמדות ב-100% שרומן לא רצח את תאיר וב-100% שא"ק היא שרצחה אותה".

 

מהפרקליטות נמסר היום לאחר קבלת הדו"ח: "הרינו לעדכן כי פרקליטות המדינה קיבלה לידה זה עתה את הדו"ח המלא והמפורט, הנושא 16 עמודים של חוות דעת מדעיות. מסיכום הדו"ח עולה כי השערה שנבדקה יכולה להתאים לאלפי אנשים עד עשרות אלפי אנשים בישראל. כפי שמסרנו לאורך כל הדרך, הפרקליטות תבחן את הממצאים המלאים לעומק על מנת להבין את משמעותם הראייתית ולהחליט באילו פעולות נוספות לנקוט, ככל שיהיה בכך צורך".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן, אפי שריר
תאיר ראדה ורומן זדורוב
צילום: גיל יוחנן, אפי שריר
מומלצים