שתף קטע נבחר

לראשונה זה 4 שנים: שיעור התעסוקה של גברים חרדים - מתחת ל-50%

החזרת הקצבאות ושינוי התמריצים כמו ביטול מבחן התעסוקה במבחני הסבסוד של מעונות יום, הן רק חלק מהסיבות לירידה. ההערכות: הפחתת גיל הפטור מגיוס יתרום לשילוב החרדים בשוק העבודה

לראשונה זה 4 שנים, שיעור התעסוקה של גברים חרדים (בני 64-25) צונח אל מתחת ל-50%. ברבעון השלישי נרשמה ירידה משיעור של 52% לפחות מ-49% - כך עולה מנתונים שהעבירה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה למשרדי הממשלה ופורסמו היום (ה') ב"כלכליסט".

 

לכתבות נוספות במדור קריירה

 

למעשה, שיעור התעסוקה יורד לרמה בה עמד בעת הקמת הממשלה הקודמת, אז קיצצו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר דאז יאיר לפיד את הקצבאות, שעלו בחזרה עם הקמת הממשלה הנוכחית. זאת בנוסף לשינויים במערך התמריצים כמו ביטול מבחן התעסוקה במבחני הסבסוד של מעונות יום.

כאשר בוחנים את נתוני התעסוקה בהתאם להגדרת המועצה הלאומית לכלכלה (לפי סוג מוסד הלימודים האחרון של הנבדק) המצב עגום יותר, ונרשמת ירידה משיעור של 51% לשיעור של פחות מ-48%.

 

הממשלה הנוכחית הגדילה בהיקפים משמעותיים את הקצבאות לאברכים ולמשקי הבית החרדים. בעוד מספר שבועות, אם לא נלך לבחירות לפני כן, אמורה הכנסת להכריע בסוגיית גיל הפטור לחרדים מגיוס לצבא, שתשפיע מן הסתם על שיעור התעסוקה של אוכלוסייה זו. ההערכות הן כי אם גיל הפטור מגיוס יפחת, הדבר ישפיע באופן חיובי על שילוב החרדים בשוק העבודה.

 

בספטמבר שעבר ניתוח של הכלכלן הראשי באוצר חשף כי הגידול בתעסוקת חרדים נבלם עם כינונה של הממשלה הנוכחית. השיא השנתי בסוף 2015 עמד על שיעור של 53.8%. בעוד שיעדי התעסוקה אצל נשים כבר חצה את היעד שנקבע על ידי הממשלה ל-2020, אצל גברים היעד גבוה בכ-14% (63%) מהמצב הנוכחי (זאת כאשר בשנות ה-80 שיעור התעסוקה אצל גברים חרדי עמד על 64%).

 

עוד מצא הכלכלן הראשי כי הפער בשיעור התעסוקה בין חרדים ללא חרדים הולך ומצטמצם עם הגיל. לטענתו הסיבה לכך היא לא בהכרח פער בין הדורות אלא שבקרב גילאי 25-34 שיעור האברכים שאינם עובדים גבוה יותר ומצטמצם עם הגיל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
חרדים תפילה תשליך חוף ים הרצליה יום כיפור
צילום: EPA
מומלצים