שתף קטע נבחר

הנחש של ישראל: הצפע המצוי

במסגרת הקמפיין שהוביל עמוד הפייסבוק "שומרים על זוחלי הארץ" בשיתוף עם ארגונים וגופים לשמירת טבע בארץ, בחרו גולשי ynet ברוב קולות כי הצפע המצוי הוא הנחש הלאומי של ישראל. הצפע הוא הנחש הארסי הגדול והנפוץ ביותר גבר על שני מתחריו בטבע, הזעמן השחור שהגיע למקום השני וזעמן המטבעות במקום השלישי

42 מיני נחשים קיימים בישראל, תשעה מהם ארסיים, אך הנחש שזכה בתואר "הנחש הלאומי של ישראל" הוא הצפע המצוי. כעת הוא מצטרף אל הדוכיפת שהוכתרה כציפור הלאומית לפני כעשור ולעקרב נבו יריחו שהוכרז כעקרב של המדינה בראש השנה.

 

הנחש הלאומי של ישראל (צילום: גיא חיימוביץ')
(צילום: גיא חיימוביץ')

 

בעזרת המיזם העצמאי שהקים אבי צובל, לוכד נחשים מכפר סבא, בשם "שומרים על זוחלי הארץ" בפייסבוק, בו מתפרסמות תצפיות, חדשות ומידע על זוחלי ישראל, הוא מקווה להגביר את המודעות לחשיבות הנחשים לטבע המקומי. בשבועות האחרונים הוא הצליח לסחוף אחריו אינספור גופים וארגונים במטרה לבחור בנחש הלאומי של ישראל.

צפע מצוי (צילום: גיא חיימוביץ')
(צילום: גיא חיימוביץ')

 

לפרויקט בחירת הנחש הלאומי הצטרפו שותפים רבים, ביניהם רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, מוזיאון הטבע ע"י שטיינהרדט בת"א, גן החיות התנ"כי בירושלים, נגב ZOO, הספארי ברמת גן, עמותת חיים וסביבה, חוות ילדי הטבע, מדריך לזוחלים ודו חיים בישראל, זו-חרקים, חווה ללימודי סביבה וחקלאות כפר סבא והאגודה הישראלית לזוחלים.

 

צפע מצוי (צילום: גיא חיימוביץ')
(צילום: גיא חיימוביץ')

 

לאחר הליך הצבעה ראשוני בעמוד הפייסבוק, נבחרו 10 הנחשים הפופולאריים ביותר והוצגו לבחירת הגולשים ב-ynet. בשקלול מאות הקולות מעמוד הפייסבוק יחד עם אלפי ההצבעות ב-ynet, במקום הראשון זכה הצפע עם רוב עצום של 3,679 הצבעות, אחריו הזעמן השחור עם 1,260 הצבעות ובמקום השלישי, זעמן מטבעות עם 1,153 הצבעות.  

 

שלושת המקומות הראשונים (צילום: גיא חיימוביץ' | אביעד בר)
(צילום: גיא חיימוביץ' | אביעד בר)

 

"אין נחש בארץ שרודף או נקמן. אם ננגיש חומר זואולוגי מהארץ ומהעולם על נחשים, נוכל לשנות את הדעה השלילית ואולי ליצור רצון לחקור וללמוד עליהם", מסכם צובל את הקמפיין. "אני "רואה זאת כשליחות. שיפסיקו להרוג נחשים וינסו להתמוגג מהמפגש איתם. הרבה נרתעים מנחשים מפחד לא מוצדק, ממיתוסים ואמונות, אחרים נגעלים או לא יודעים דבר על הנחש. אותי זה מדהים שחיה עתיקה, קטנה יחסית היא בעלת יכולות מדהימות וחושים מיוחדים שתורמת לאדם כמדביר ביולוגי".

צפע מצוי (צילום: גיא חיימוביץ')
(צילום: גיא חיימוביץ')
 

 

10 הנחשים האהובים ביותר על גולשי ynet

 

 


פורסם לראשונה 01/11/2018 23:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיא חיימוביץ'
צפע מצוי
צילום: גיא חיימוביץ'
מומלצים