שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בגלל חיפושים של הצבא: רמה גבוהה של אלומיניום במי השתייה בטבריה

  דגימות מי השתייה מהכינרת שנלקחו בשעות האחרונות הראו כמות אלומיניום גבוהה פי 2 מהתקן. הסיבה: חיפושים אחרי מטוס שנפל באגם ב-1962 סמוך לנקודת השאיבה. בשל התוצאות הוחלט למהול את המים מהכינרת במים ממקור אחר. "אם זה יימשך יצטרכו להביא לעיר מים במכליות"

  בעקבות חשש להימצאות אלומיניום בכמות גדולה במי השתייה בטבריה, הוחלט הערב (ה') למהול את המים שהגיעו מהכינרת עם מים ממקור אחר. כך נודע ל-ynet. בדגימות שנלקחו מהכינרת בשעות האחרונות נמצא אלומיניום בכמות של פי שניים מהתקן. הסיבה: חיפושים שעורך צה"ל סמוך לנקודת השאיבה.

   

  עד כה לא ניתנו הנחיות מיוחדות לתושבים ואין שום מגבלה על השימוש במי הברז בטבריה.

  חיפושים (צילום: דוברות המשטרה)
  הכנרת. עלייה ברמות האלומיניום במי השתייה מהאגם(צילום: דוברות המשטרה)

  בשנים האחרונות, עם הירידה המתמשכת של מפלס המים בכינרת, מתנהלים אחת לתקופה חיפושים אחרי מטוס חיל האוויר שנפל למי האגם ב-1962. בתקופה האחרונה, באישור רשות המים, החיפושים מתנהלים קרוב לצינור היניקה שמספק מי שתייה מהאגם לטבריה.

   

  בבדיקות שנערכו הערב במעבדה התגלתה כמות אלומיניום שגבוהה פי שניים מהתקן - 400 מ"ג לליטר במקום 200 מ"ג. טבריה היא אחת הערים היחידות שמי השתייה שלה מסופקים אך ורק מהכינרת ובעקבות הממצאים החריגים הוחלט להביא לעיר מים גם ממקור אחר. אם רמת האלומיניום תעלה ל-900 מ"ג לליטר לא יהיה ניתן להמשיך לספק מי שתייה מהכינרת.

   

  גורמים המעורים בנושא אמרו ל-ynet כי אם המצב יימשך יהיה צורך להביא בימים הקרובים מים במיכליות לעיר.

  טבריה והכינרת. אם המצב יימשך יצטרכו להביא לעיר מים במכליות (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  טבריה והכינרת. אם המצב יימשך יצטרכו להביא לעיר מים במכליות(צילום: אביהו שפירא)

  בשלב הראשון הופסקו העבודות של הצבא באזור הצינור ובמהלך הלילה ימשיכו ב"מקורות" לדגום את המים ולבדוק אם רמת המתכות יורדת. החברה הודיעה כי תפעיל לאורך הלילה את המעבדה המרכזית באתר אשכול כדי "לאפשר רצף בדיקות לדגימות המים מהכינרת".

   

  מנכ"ל תאגיד המים "רקת", שאחראי על מערכת המים בטבריה, אמר כי ביממה הקרובה לא אמורה להיות בעיה בצריכת המים וכי הוא מקווה שרמות האלומיניום יירדו לנוכח הפסקת העבודות במקום. "בנוסף לשאיבה מהכינרת יש לנו מקור מים נוסף מקידוחים באזור כפר חיטים. אפשר לספק משם כ-25% מתצרוכת המים של העיר. כעת מוהלים במים אלה את המים שנשאבים מהכינרת", הסביר.

   

  מרשות המים נמסר כי כתוצאה מהחיפושים אחר המטוס, "ככל הנראה נוצרו תרחיפים שהעלו את העכירות וגם את רמת האלום (המתכת – א.ר.) במים, אך המים עדיין עומדים בתקנים המחמירים של משרד הבריאות.

   

  למרות זאת, העבודות הופסקו ולצורך זהירות נוספת העיר החלה לקבל את מי השתייה ממקום אחר. בנוסף, כל הגורמים המקצועיים הרלוונטים עוקבים אחר הנעשה ומבצעים בדיקות של המים בכל כשלוש שעות".

   

  ירידת מפלס הכינרת בשנים האחרונות גורמת לירידה משמעותית באיכות המים. מליחות המים עולה בהתמדה ועומדת כיום על 330 מ"ג לליטר. כאשר רמת המליחות תגיע ל-400 מ"ג לליטר יהיה קושי לשאוב את מי השתייה מהאגם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים