שתף קטע נבחר

בוטלה הרשעת צעיר שגידל סמים בחדר שינה

בביתו של בן 33 נתפסו 3 עציצים וציוד לגידול קנאביס. הוא הודה, אבל השופטת חקלאי התחשבה בעברו הנקי ובכך שכמות הסם הייתה קטנה

בית משפט השלום בקריית גת ביטל לאחרונה את הרשעתו של בן 33 שהודה שגידל שתילי מריחואנה במעבדה מאולתרת בחדר השינה בביתו. השופטת נועה חקלאי ציינה שהתבססה על השינוי במדיניות התביעה, המקלה עם נאשמים נעדרי עבר פלילי שנתפסו עם כמות קטנה של סם.

 

לפי כתב האישום, בינואר 2016 נתפסו בביתו קנאביס במשקל 1.64 גרם וחשיש במשקל 0.71 גרם. הוא הודה שגידל את הסמים בשלושה עציצים קטנים במעבדה מאולתרת שהורכבה מיריעת בד שחורה, מנורות, מד טמפרטורה, מזרקים וציוד נוסף. באוגוסט האחרון הוגש לבית המשפט תסקיר שירות המבחן שבו נכתב כי הנאשם רווק שצורך סמים באופן קבוע מגיל 25, אך מאז החל ההליך המשפטי נמנע מכך לחלוטין.

 

השירות התרשם שהוא נעדר דפוסי התנהגות עבריינית ואין לו עבר פלילי, ולכן המליץ על ביטול הרשעתו. מנגד הדגישה המדינה שהנאשם לא נמצא בהליך שיקומי ודרשה להטיל עליו מאסר בפועל.

 

הסנגור טען שהצעיר גידל את הסמים לצריכה עצמית, הודה מיד ושיתף פעולה באופן מלא. הוא הדגיש כי מאז האירוע הנאשם לא משתמש יותר בסמים ולנוכח זאת ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן ולבטל את ההרשעה. הנאשם עצמו ביקש הזדמנות אחת ואחרונה והבטיח כי "לעולם לא יראו אותו שוב בבתי המשפט".

 

השופטת נועה חקלאי ציינה כי על פי השינוי במדיניות התביעה בכל הקשור להעמדה לדין בעבירות של גידול סמים והחזקתם לצריכה עצמית, שנכנסה לתוקף ביולי 2017, תיעשה ההחלטה על הגשת כתב אישום מתוך התחשבות בהיקף העבירה, במספר השתילים שגודלו, משקל הסם, התכנון שקדם לביצוע העבירה, קיומו של עבר פלילי ועוד.

 

היא הזכירה את הנחיית היועץ המשפטי לממשלה שלפיה אין למצות עם אדם נורמטיבי את הדין בתפיסת סם ראשונה ובכמות קטנה כשמדובר במריחואנה או חשיש לשימוש עצמי. במקרים אלה ניתן לסגור את התיק באזהרה. בנוסף ציינה כי לפי חוק חדש מיולי, עבירת החזקת סם לצריכה עצמית שנעברה בפעם הראשונה היא עבירת קנס.

 

לדברי השופטת, אף שהנאשם ביצע את העבירה לפני שינוי המדיניות וכניסת החוק לתוקף, יש להתחשב בתמורות אלה ובאופן חריג לבטל את ההרשעה.

 

בפסק הדין צוין שמדובר בצעיר נעדר הרשעות קודמו המנהל אורח חיים נורמטיבי, הודה במיוחס לו ולקח אחריות מלאה תוך חיסכון בזמן שיפוטי. חלפו יותר משנתיים וחצי מביצוע העבירות ולא נפתחו לו תיקים חדשים. כמו כן, כמות הסם שגידל והחזיק מועטה ואין אינדיקציה כי נגרם נזק לאחרים כתוצאה ממעשיו.

 

השופטת חקלאי קיבלה את הרושם שהנאשם השתקם וחדל להשתמש בסמים. בנסיבות אלה היא הורתה על ביטול ההרשעה והטילה עליו צו לביצוע 250 שעות לתועלת הציבור.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד ליטל נאווי ומתמחה משה עדרי
  • ב"כ הנאשם: עו"ד גיספאן אבשלום
  • עו"ד רומן קוגן עוסק בפלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד רומן קוגן
מומלצים