שתף קטע נבחר

העבודה הצמודה והעצות בענייני משטרה: הסיבות לבחירתו של אדרי

העבודה הצמודה עם אדרי גרמה לשר לביטחון הפנים להחליט כי הוא המועמד הראוי ביותר לתפקיד השוטר מספר אחת. למרות הובלתו של הלוי במרוץ, אדרי ייעץ לארדן בענייני משטרה, וזכה ללא מעט נקודות כשהסיר לבקשתו את מועמדותו לרשות להגנת עדים

 

צ'יקו אדרי מפכ
(צילום: יאיר שגיא)

על אף שמפקד מחוז ירושלים יורם הלוי הוביל במרוץ למפכ"לות, ההעדפה של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לבחור היום (שישי) במשה (צ'יקו) אדרי נבעה בעיקר בגלל העבודה המשותפת של השניים בחצי השנה האחרונה. 

 

 

עם פרישתו של אדרי מהמשטרה לפני כחצי שנה הוא ביקש מארדן להתמודד על תפקיד ראש הרשות להגנת עדים. ארדן ביקש מאדרי להסיר את מועמדותו ומינה את ראש הרשות המכהן אבי נוימן. אדרי קיבל את בקשתו של ארדן - וקיבל על כך לא מעט נקודות. 

 

 

למרות התהליך הממושך של בחירת המועמדים, המבחן האמיתי של אדרי היה עם הסכמתו לכהן כמנכ"ל המשרד לביטחון הפנים. ארדן העריך מאוד את יכולותיו של ניצב הלוי, אך החליט למנות את אדרי בשל אופיו הנוח והמחשבה שיסתדר איתו טוב יותר בהמשך. מלבד זאת, השניים התקרבו במיוחד בחצי השנה האחרונה, ומלבד תפקידו של אדרי כמנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, הוא שימש כמעין יועץ עבור ארדן בענייני המשטרה. השר שוחח עם אדרי בסוגיות המרכזיות שהעסיקו את הארגון, ונטה לקבל את דעתו.

 

גם העובדה שאדרי עבר את כל סולם התפקידים במשטרה, ממפקד תחנה ועד לפיקוד על שני המחוזות הגדולים - עשתה את שלה. מבחינתו של ארדן, אדרי הוא האיש שצריך לנצח על המהפכה בעידן שאחרי רוני אלשיך, בייחוד במאבק נגד הפשיעה במגזר הערבי. 

פרופיל של צ'יקו משה אדרי ()
 

גלעד ארדן מסיבת עיתונאים מועמדים ל למפכ
העבודה הצמודה עם אדרי תרמה להחלטה על המינוי. השר ארדן(צילום: מוטי קמחי)

קצת לפני כניסת השבת התייחס אדרי לראשונה למינוי, ואמר לכתבים שהמתינו מחוץ לביתו: "אני מודה לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן על האמון שנתן בי, וכמובן שאמתין לאישור הממשלה למינוי הסופי. אני אעשה כל שביכולתי להצעיד את משטרת ישראל קדימה לעבר האתגרים והכל כמובן למען אזרחי מדינת ישראל".

 

אחרי יוחנן דנינו ורוני אלשיך, אדרי הוא הבוגר השלישי של מוסדות בני עקיבא שייכנס לתפקיד המפכ"ל. מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, בראשות הרב חיים דרוקמן והמנכ"ל אלחנן גלט, אף בירך אותו לרגל היבחרו. "בוגרי ישיבות ואולפנות בני עקיבא מגיעים לתפקידים משמעותיים עם שליחות אמיתית למען העם, הארץ והתורה", מסר המרכז. "אנו גאים בך ובטוחים שתלך מחיל אל חיל".

 

במערכת הפוליטית בירכו על מינויו של אדרי. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר במהלך ביקורו בבולגריה כי הוא  "מברך על המינוי של צ'יקו אדרי לתפקיד מפכ"ל המשטרה. זהו מינוי ראוי, אדרי הוא קצין טוב ומנוסה". גם יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי בירך ואמר: "מזל טוב למשטרת ישראל ולמפכ"ל המיועד. המינוי הזה הוא הוכחה שאפשר לקיים הליך ראוי, בלי הטיה פוליטית ואישית, ולקבל החלטה מקצועית אמיתית. ככה נלחמים בפשיעה ובשחיתות".

 

שר החינוך נפתלי בנט בירך גם את השר לביטחון הפנים וצייץ בחשבון הטוויטר: "מברך את ידידי גלעד ארדן על בחירה סדורה וראויה של ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי לתפקיד המפכ"ל הבא של משטרת ישראל. מאחל הצלחה לאדרי במשימה החיונית שהוטלה עליו".

 

מפכ"ל המשטרה לשעבר, אסף חפץ, בירך על המינוי בשיחה עם ynet ואמר: "תמיד אמרתי שאדרי מועמד מתאים וטוב ואני חושב שזו החלטה מצוינת". חפץ דחה את טענות הקהילה הגאה בדבר אחריותו של אדרי למחדלים שהובילו לרצח של שירה בנקי. "האסון במצעד הגאווה הוא אירוע שלא משנה עד כמה ההיערכות אליו הייתה גבוהה, לא היה ניתן לשלוט עליו ולמנוע את המצב". גם רב-ניצב בדימוס משה קראדי אמר כי בעיניו אדרי הוא המינוי הראוי ביותר: "הוא יודע לשלב מנהיגות שקטה מצד אחד, אך קשוחה מצד שני. אדרי יודע להוביל משימות מורכבות שמגיעות לפתחן של המשטרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
גלעד ארדן ומשה (צ'יקו) אדרי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים