שתף קטע נבחר

האו"ם מאיים להכניס את "מקורות" לרשימת החברות שפועלות בהתנחלויות

משרד הנציב העליון של האו"ם פנה לחברת המים הלאומית בטענה שהיא מוכרת מים למתנחלים ומשתמשת במקורות השייכים לפלסטינים. מקורות בתגובה: "פועלים בהתאם להסכמים עם הרשות הפלסטינית"

פרסום ראשון: משרד הנציב העליון של האו"ם מאיים להכניס את חברת המים הלאומית של ישראל לרשימה השחורה של חברות שפועלות בהתנחלויות. לידי "ידיעות אחרונות" ו-ynet הגיע העתק מההתכתבות בין נציגי האו"ם ל"מקורות", שהתבקשה למסור תגובה לטענות.

 

מקורות ()

 

לטענת המשרד, החברה מספקת להתנחלויות מים שנשאבים ממקורות השייכים לפלסטינים. עוד נכתב כי החברה מוכרת לפלסטינים מים שנמצאים ביהודה ושומרון, ומשתמשת באקוויפר ההר, שנחשב למקור מים משותף לישראל ולרשות הפלסטינית. 

 

החברה השיבה במכתב תקיף שבו טענה כי היא פועלת על בסיס הסכמי המים בין ישראל לרשות הפלסטינית, והעלתה "דאגות רציניות" לגבי הסמכות, שיטות העבודה ותהליכי האימות שמבוצעים על ידי משרד הנציב. בחברה רמזו כי הם מחזיקים בזכות לתבוע על פגיעה באינטרסים העסקיים ובמוניטין שלה. ב"מקורות" טוענים גם שהכנת הרשימה הרשימה השחורה מנוגדת למנדט של הנציב אשר נוגע רק למדינות החברות באו"ם ולא לחברות עסקיות.  

 

מועצת זכויות האדם של האו"ם (צילום: AP) (צילום: AP)
מועצת זכויות האדם של האו"ם(צילום: AP)

"ברור שהרשימה מהווה מאמץ לפגוע סלקטיבית במיזמים עסקיים שפועלים בגדה המערבית כחלק מאג'נדה פוליטית", טוענת "מקורות" בתשובתה לנציב, ודורשת ממנו "להימנע מכל פעולה שנוגעת ל'מקורות', ובכלל זה אזכורה ברשימה או בכל פרסום של משרד הנציב".

 

הרשימה השחורה החלה להתגבש בשנת 2016 בעקבות החלטת מועצת האו"ם לזכויות אדם. לטענת האו"ם, חברות הסוחרות עם התנחלויות מפרות את החוק בינלאומי. הרשימה כוללת 206 חברות, בהן 143 ישראליות, 22 אמריקניות והיתר מ-19 מדינות שונות.

משרד הנציב היה אמור לפרסם את הרשימה בדצמבר 2017, אך בעקבות לחץ אמריקאי וישראלי מסיבי - הפרסום נדחה.

 

בינתיים, הנציב העליון שהחל בגיבוש הרשימה, הנסיך הירדני זייד ראאד אל־חוסיין, סיים את עבודתו. ב-1 בספטמבר החליפה אותו נציבה עליונה חדשה, ד"ר מישל בשלט ג'רייה, רופאה מצ'ילה, שחידשה את הפעילות במרץ רב.

 

בין החברות שקיבלו פנייה ממשרד הנציב בנוגע לאפשרות הכללתן ברשימה השחורה נמצאים בנק הפועלים, בנק לאומי, בזק, קוקה קולה, אפריקה-ישראל, טבע, IDB, אגד, נטפים, אלביט מערכות, אהבה, אמישראגז, מאפיות אנג'ל, אריסון השקעות, קפה קפה, הוט, פז, רמי לוי ורבות נוספות.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים