שתף קטע נבחר

תנו לו צ'אנס: הביקורת הלא-מוצדקת על המפכ"ל הנבחר

הניסיון לבקר את הבחירה באדרי בהתבסס על אירועי מצעד הגאווה בירושלים ב-2015 הוא חלק מהתרבות של השנים האחרונות לסכל מועמדים רגע אחרי שנבחרו. היכן היו כל המבקרים כשהוא מונה למפקד מחוז תל אביב?

מפכ
המפכ"ל הנבחר אדרי(צילום: יריב כץ)

משה (צ'יקו) אדרי נכנס ללשכת המפכ"ל בתקופה לא קלה למשטרה, הן מבחינת האתגרים שממתינים לה והן מבחינת היחסים בשדרת הפיקוד.

 

המפכ"ל היוצא רוני אלשיך ידוע כצנטרליסט מאוד, שלא השאיר כמעט חופש פעולה לקצינים שלו והם היו משותקים מפחד וחששו להביע דעתם לידו. אדרי מסתמן כמי שיאפשר לקצינים שתחתיו להעז יותר ולחפש דרכים יצירתיות לפעול. עם זאת, נוכח הטראומה שהוא נושא מרצח שירה בנקי ז"ל, יש להניח שגם אדרי יהיה מעורב לפרטי־פרטים בתוכניות העבודה ובאישור מבצעים.

 

ברמה המבצעית האתגר הגדול של אדרי הוא התמודדות עם הפשיעה שהרימה ראש, ובראשה "המערב הפרוע" במגזר הערבי. המפכ"ל החדש קיבל את המנדט מארדן בין השאר כי התחייב לנהל מלחמת חורמה בפשיעה הזו.

 

אדרי, קצין עתיר זכויות, גבר על ניצב יורם הלוי ממש בסיבוב האחרון. שניהם ראויים ושניהם מכירים את עבודת המשטרה, אבל השר ארדן הכריע בעד אדרי ויש לכבד את החלטתו. הניסיון לבקר את הבחירה באדרי בהתבסס על אירועי מצעד הגאווה בירושלים ב־2015 - אירוע שנחקר ונבדק - הוא חלק מהתרבות שהתפתחה פה בשנים האחרונות לסכל מועמדים רגע אחרי שנבחרו. הביקורת על אדרי צריכה להתמקד בדברים שיעשה מעכשיו במסגרת תפקידו החדש.

 

יש לזכור שכבר אחרי רצח שירה בנקי ז"ל היה מי שצעק שאדרי, שהיה אז מפקד מחוז ירושלים, צריך לשלם בראשו. אבל ועדת הבדיקה, שבדקה לעומק כל מסמך וכל מהלך בהכנות למצעד, ניקתה אותו מאשמה. הוא כן שילם בהערה פיקודית, מעצם היותו הקצין האחראי. אחראי - כן, אשם - לא. זאת גם הסיבה שהקריירה של אדרי המשיכה, והוא מונה לתפקיד המאתגר של מפקד מחוז תל־אביב, אולי התפקיד החשוב ביותר מתחת למפכ"ל.

 

היכן היו כל המבקרים כשאדרי מונה למפקד מחוז תל־אביב? וכשמונה אחר כך למנכ"ל המשרד לביטחון הפנים? אז הוא לא היה מסוכן, ועכשיו כן? ועדת גולדברג לא אמורה להיות חותמת גומי על אף מינוי, אבל היא גם לא אמורה לחפש צדיקים גמורים. כאלה, כידוע, אפשר למצוא רק בחדר הלידה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
משה (צ'יקו) אדרי
צילום: יריב כץ
מומלצים