שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תיקון חוק בפורטוגל יאפשר אזרחות לבני זוג וילדים
  חוק ההגירה כולל מעתה גם בני משפחה שאינם ממוצא ספרדי או פורטוגלי. מדובר בבשורה עבור אלפי ישראלים שמעוניינים בהליך או כבר החלו בו
  ב-2015 עבר בפורטוגל חוק המאפשר לצאצאי יהודים ממוצא ספרדי לקבל אזרחות פורטוגלית מבלי לוותר על אזרחות קיימת. ההליך הוא בירוקרטי בעיקרו ופשוט יותר מהמסלול לקבלת אזרחות ספרדית כאשר מדובר במבקשים בגירים. לאזרחות יתרונות רבים והיא מאפשרת מגורים במדינות האיחוד האירופי, לימודים מסובסדים במוסדות אקדמיים ביבשת, פטור מצורך בוויזה לארה"ב ועוד.

   

  כתוצאה מכך, עשרות אלפים קפצו על ההזדמנות והגישו בקשות לאזרחות פורטוגלית. מאות מתוכם כבר נענו בחיוב והטיפול בבקשותיהם של רבים אחרים נמצא בשלבים האחרונים.

   

  בעבר נעשה בפורטוגל ניסיון לחוקק תיקון לחוק המקנה אזרחות ליהודים ממוצא ספרדי, כך שגם קטינים ובני זוג יוכלו לקבל אזרחות, אך ניסיון זה כשל. לפני כחודש התקבל תיקון לחוק הגירה פורטוגלי אחר, שמטרתו להביא לאיחוד משפחות ובמסגרתו מוענקת אזרחות פורטוגלית לילדיהם הקטינים ולבני זוג של אזרחי המדינה.

   

  בשיתוף פעולה עם משרד עורכי דין פורטוגלי מקומי פנה משרדנו לרשויות האחראיות לבחינה ואישור הבקשות לאזרחות. ביקשנו להטמיע את שינוי החקיקה גם ביחס לבקשות המוגשות מתוקף חוק ההגירה הנוגע ליהודים ממוצא ספרדי. לאחרונה בקשתנו נענתה בחיוב והמשמעות היא הרחבת אוכלוסיית הזכאים.

   

  מה היו התנאים לקבלת אזרחות עד השינוי בחוק?

  בטרם התיקון לחוק, מבקש אזרחות פורטוגלית נדרש להיות בן 18 לפחות ולהוכיח כי הוא צאצא ליהודים ממוצא ספרדי/פורטוגלי. ילדיו הקטינים ובן זוגו לא יכלו לקבל אזרחות רק על סמך הקרבה המשפחתית והם היו צריכים להוכיח זיקה מיוחדת לפורטוגל, משימה לא פשוטה.

   

  כיצד מתבצע ההליך לאחר התיקון?

  התהליך מורכב מכמה שלבים שחייבים להתבצע בסדר מסוים לשם הוכחת העמידה בקריטריון "איחוד משפחות". הצלחת התהליך מותנית במקצועיות ובשליטה אבסולוטית בחוקי ההגירה הפורטוגלים. על פי התיקון החדש לחוק ההגירה, כשאדם מקבל אזרחות ודרכון פורטוגליים ניתן להגיש בקשה לקבלת אזרחות עבור ילדיו הקטינים.

   

  את הבקשה לאזרחות הילדים הקטינים יש להגיש לרשויות בפורטוגל רק לאחר שהנישואים של מקבל האזרחות ובן/בת זוגו נרשמו במדינה.

   

  לאחר שהזכאי לאזרחות פורטוגלית וילדיו קיבלו את האזרחות, ניתן להגיש בקשה לאזרחות גם עבור בן/ בת הזוג, ללא קשר למוצאם. חשוב להבהיר שתהליך קבלת האזרחות עבור בן הזוג אפשרי רק אם לו ולזכאי לאזרחות יש ילדים משותפים.

   

  נכון להיום תהליך קבלת האזרחות הפורטוגלית עבור הילד הקטין נמשך כשנה וההערכה היא כי יידרש פרק זמן זהה לשם קבלת האזרחות של בן הזוג.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  פורטוגל
  צילום: shutterstock
  צילום: צלם ג'ורגיו שוויגר
  עו"ד אתי אלמגור
  צילום: צלם ג'ורגיו שוויגר
  מומלצים