שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תחקיר: הרופא המתחזה שהטריד מינית עשרות נשים
  אורי עידן הוא בעלים של חברת הוצאה לאור דיגיטלית מהרצליה. במקביל הוא מתחזה ברשת לרופא בשם הארי דרוקר, כירורג שד מומחה. תחקיר ynet ו"ידיעות אחרונות" חושף כיצד עידן משדל נשים שנתקלות בבעיות רפואיות להיפגש עמו ומטריד אותן מינית. עידן בתגובה: "מעולם לא התחזיתי ולא הטרדתי אף אחת"

   

   

   

  קרן (שם בדוי) הייתה ברגעים הכי קשים של חייה. יומיים לאחר לידה קשה, בדיכאון, היא סבלה מתופעה בשם "פטמה הפוכה" שמנעה ממנה להניק מאחד משדיה. "אף יועצת הנקה לא ידעה להגיד לי במה מדובר", שחזרה השבוע, "כולם אמרו שזה שטויות". בשיטוט בגוגל היא מצאה את הבלוג של ד"ר הארי דרוקר, כירורג שד ישראלי מהולל שחי בקנדה ומראה ידע רב. היא יצרה איתו קשר, כתבה לו על מצוקתה וכעבור זמן מה, כשהודיע לה שהוא מגיע לביקור בארץ, קרן הגיעה אליו לבדיקה ב"קליניקה" שלו בהרצליה. ד"ר הארי מישש את שדיה, נתן את השגותיו והמלצותיו ושיחרר אותה לדרכה.

   

  ביג תחקיר אורי עידן מתחזה ל רופא ד

  מה שהיא לא ידעה עד השבוע זה שד"ר הארי דרוקר אינו דוקטור. כלומר, הוא בכלל אינו קיים. לאיש שניצל את מצבה הרפואי והנפשי כדי למשש את גופה קוראים אורי עידן, בעלים של הוצאת ספרים דיגיטלית וסוג של סופר. וה"קליניקה" שבה נבדקה היא משרדי חברת "הליקון ספרים" שבבעלותו. מתחקיר "ידיעות אחרונות" ו־ynet עולה שכבר יותר מעשור הוא מתחזה לכירורג שד, מייעץ לנשים, לעיתים משדל אותן לשלוח לו תמונות של שדיהן ולפעמים גם פוגש ו"בודק" אותן במשרד בהרצליה.

   

  הרופא המתחזה ()
  אורי עידן, הרופא המתחזה

  נפגשתי איתו (א"ש) גם בעצמי, כצעירה שחוששת מסרטן שד אך מפחדת להיבדק אצל רופאים. כמו בשאר המקרים הידועים לנו - ומדובר בעשרות - בתחילה הוא כתב שהוא גר בקנדה, אבל יגיע לישראל "בחודש הבא". בשבוע שעבר הגעתי אליו להרצליה, לאותו משרד שבו הוא פועל בשעות היום כאורי עידן. הוא ישב על כיסא, עם סטטוסקופ לצידו, וכשביקש לבדוק אותי ביימתי התקף חרדה ונמלטתי, לפני שישלח אליי את ידיו.

   

  לי היה מזל, משום שכבר ידעתי היטב עם מי יש לי עסק, אחרי שאספנו מספיק ראיות שמוכיחות באופן חד־משמעי כי מדובר בנוכל. לעשרות נשים אחרות, שהיו בטוחות שד"ר הארי דרוקר הוא רופא בכיר אמיתי מקנדה, היה פחות מזל.

   

  "הצלתי נשים מניתוח"

  מתישהו במהלך 2007 עלה לרשת בלוג של אדם שהזדהה כד"ר הארי דרוקר. בעמוד הפייסבוק של "ד"ר הארי" נטען שהוא עובד במרכז רפואי בשם ‏‎Barrie Health Department. מחיפוש ברשת עושה רושם שאין שום מוסד פעיל כזה, לא בקנדה ולא בשום מקום אחר. מאז העלה אותו ד"ר הארי שלל פוסטים שנוגעים לעבודתו ככירורג שד.

   

  באחד הפוסטים, למשל, הוא כותב על התחושה שמעבירה בו בדיקת שד: "אני זוכר שבפעמים הראשונות לפני כל בדיקה חששתי שעצם העירום הנשי יגרה אותי מינית וזה יפריע בבדיקה. אבל כל פעם מחדש שמתי לב שלא משנה מי האישה, גם אם זו אישה מושכת ביותר, הייתי מסוגל להתמקד בבדיקה ומראה גופה לא שינה".

   

  בחודש יוני 2010 הוא עדכן בבלוג על מעברו לקנדה, ומאז ציין בכל עת שהוא מתגורר שם, למרות שעל פי בדיקתנו במשך כל אותו הזמן התגורר האדם שמאחורי הבלוג בישראל. כך, למשל, מבדיקתו של ההאקר והאקטיביסט נעם רותם עולה שהדומיין של האתר הפרטי שלו (שבו הוא גם מאחסן תמונות של נשים עירומות בבדיקות שונות) יושב בארץ על חווה של חברת נטוויז'ן. נוסף על כך, לעמוד הפייסבוק האמיתי שלו העלה עידן שלל תמונות מטיולים שלו ברחבי הארץ, בזמן שהוא כותב כביכול מאונטריו, קנדה.

   

  בבלוג שלו הוא גם מתייחס, לכאורה, לנשים שאיתן הוא נפגש. "לאחרונה שאלה אותי אחת הקוראות על פטמות הפוכות", הוא כתב במה שנראה כהמשך ישיר להתכתבות ולפגישה שלו עם אותה קרן. "כמו תמיד אני משתדל קודם כל להרגיע, מצב כזה אינו בהכרח בעייתי. יש נשים שנולדו עם זה וזה המבנה הטבעי של הפטמה. במרבית המקרים שראיתי שד אחד היה עם פטמה הפוכה והשני לא". אחרי התייעצות של אישה נוספת איתו, הוא כתב: "גם פוסט זה נכתב כתוצאה ממייל של אחת הקוראות... עברה בדיקת שדיים אצל רופא ושאלה על תוצאות הבדיקה. בתוצאות היה כתוב 'שד פיברוציסטי', היא חששה שמדובר במשהו מסוכן".

   

  מתוך הבלוג (מתוך הבלוג)
  (מתוך הבלוג)

  ד"ר הארי המתחזה לא מסתפק בכתיבת הבלוג, הוא אף משתתף באופן פעיל בדיונים בקבוצות שונות של נשים ברשת, מייעץ ומזמין להתייעץ איתו בפרטי. כך הוא צובר לקוחות - שלל נשים שפונות אליו עם בעיות שונות שמהן הן סובלות. הגענו לכמה מהן, שסיפרו לנו על התנהלותו המוזרה. "מה שהחשיד אותי זה שהוא מוכן לעשות בדיקות חינם לכל מי שרוצה", מעידה ענת, שפנתה אליו בשאלה בבלוג. "הוא תפס לי את העין מבחינת המוזרות. הפחידה אותי הלהיטות שלו להיפגש ולבדוק, אז לא העליתי בדעתי לעשות את זה".

   

  גם עדי הגיעה אליו דרך הרשת, ופנתה אליו להתייעצות מקצועית דחופה לאחר שהתגלתה אצלה ציסטה בשד. היא ביקשה לדעת האם עליה לבצע ביופסיה, כפי שהומלץ לה. "בעיקרון אין סיכון בביופסיה", כתב לה "הארי", לאחר שביקש לדעת פרטים נוספים. "אני לא נמצא בישראל (ולכן גם לא רשום כרופא בישראל). במקרה בשבועיים הקרובים אני מגיע לישראל. אני יכול להציע שתי אפשרויות: 1. תעשי את הביופסיה, 2. תבואי אליי לבדיקה ולאחר הבדיקה אמליץ".

   

  עדי ביקשה לדעת איפה הוא מקבל ומה עלות הבדיקה, והאם יש לו אולטרה-סאונד במרפאה. הארי-עידן השיב: "מאחר שאני לא רופא רשום בישראל אני לא לוקח כסף. כל מה שאני יכול לעשות בישראל זו בדיקת מישוש. יחד עם זאת אני סומך על האצבעות שלי יותר מאשר על אולטרה-סאונד ולא פעם הצלתי נשים מניתוח רק בבדיקת מישוש". עדי הרגישה שהתגובות של הד"ר אינן לרוחה ולא המשיכה בהתכתבות. "אני זוכרת שהוא חזר אליי עם שאלות שלא נראו לי וביקש שאבוא אליו", היא נזכרה השבוע. "הראיתי לבן זוגי את ההתכתבות והוא אמר שהבן אדם נשמע לו מפוקפק, אז עצרתי את זה שם".

   

  מקרה דומה אירע גם לענת, שפנתה אליו בשאלה לגבי מבנה השד שלה. "האם תוכלי לשלוח לי צילום של שתי הפטמות?" הוא שאל אותה. "לא עניתי לו", סיפרה השבוע. "היה נראה לי בעייתי לבקש לשלוח תמונות". נשים אחרות דווקא נתנו בו אמון ושלחו תמונות של שדיהן, לאחר שטען כי יוכל לאבחן אותן כך מרחוק. אחרות — כמו קרן — הגיעו אליו לבדיקה פיזית, שמלבד ההתחזות מהווה לכאורה גם עבירה של השגת דבר במרמה ותקיפה מינית.

   

  תוכי במקום ילד

  אורי עידן, בן 53 מהרצליה, נשוי בשנית ומגדיר את עצמו כאל-הור". "אין ולא יהיה לי ילד", הוא כתב השבוע בפוסט בעמוד הפייסבוק שלו. חברים שלו מספרים כי הוא מכריז לעיתים תכופות על כך שלא יביאו ילדים. עידן מגדל תוכי העונה לשם ג'ספר, שלו גם עמוד פייסבוק ייחודי ("ג'ספר התוכי המטייל"). עידן, על פי אנשים הסובבים אותו, הוא אדם אמיד, שבבעלותו יאכטה ונכסים נוספים. הוא מרבה לטייל בארץ ובעולם, ומגדיר את עצמו כסופר, כמומחה למחשבים ובעיקר לתוכנה חופשית – תחום שעליו הוא כותב ומרצה.

   

  הרופא המתחזה (מתוך עמוד הפייסבוק של אורי דן)
  (מתוך עמוד הפייסבוק של אורי דן)
  נוסף על כך הוא הבעלים של חברת "הליקון ספרים" (הוצאה דיגיטלית, שגם מעניקה שירותי ענן להוצאות שונות) ובמסגרתה הוציא את ספריו - "שקיעה חורפית", "רחשי הלב האחרונים" ועוד. מפעם לפעם הוא מעלה לרשת סיפורים וספרים נוספים. עידן, כמו דרוקר, כותב בלוג על "כתיבה, שיט, תוכנה חופשית ומה שביניהם", ושלא במפתיע סגנון הכתיבה כמעט זהה לסגנונו של ד"ר הארי דרוקר.

   

  רמז נוסף לקשר בין השניים ניתן למצוא בפוסטים שבהם ממליץ ד"ר דרוקר על ספרים ומיזמים אחרים של עידן. "אחד הסופרים האהובים עליי, אורי עידן", הוא כותב, "התחיל למכור אפליקציה לקריאת ספרים דיגיטליים שמתאימה במיוחד לעברית. טוב, היא כוללת הרבה דברים אחרים שלטענתו לא קיימים באפליקציות קריאה אחרות, אבל זה אני לא באמת יודע".

   

  גם בתור ד"ר דרוקר, כותב עידן ספר, כביכול אוטוביוגרפי - "סיפורו של רופא" - שנמכר כמובן באמצעות האתר של "הליקון ספרים". על פי התקציר, "הארי טס לקנדה להתמחות כרופא, לכאורה סיפור פשוט יחסית על התמחות לא פשוטה. אבל החיים יותר מורכבים מזה. מה שנראה כהתמחות רגילה, מסתבך". הספר מראה על ידע רפואי לא רע ויש בו גם סצינות מיניות, עם רמיזה מסוימת גם לחיבתו כמתחזה. "חשתי את שדיה החמימים על גופי", הוא מתאר שם. כמו בבלוג, גם בספר נראה כי הידע הוא תוצאה של מחקר מרשים ועקבי בגוגל, וקריאה של מאמרים רבים. אגב, פה ושם ניתן לראות בפוסטים בבלוג של דרוקר מה שנראה כריכוז של שאלות נפוצות עם התשובות של רופאות מרחבי העולם.

   

  קרן הגיעה לדרוקר באמצעות הבלוג. "הגעתי לאתר שלך במקרה", כתבה לו יומיים לאחר הלידה. "יש לי פטמה אחת הפוכה לחלוטין. ילדתי לפני יומיים ואני לא מצליחה להניק ממנה או לשאוב, היא כואבת מאוד וכלום לא יוצא. כמובן שהשד גדוש, מלא וכואב. יש מה לעשות?". "ד"ר הארי" ענה כמעט מיד. "לאחר הלידה יש פחות מה לעשות עם פטמה הפוכה", הוא כתב. "נסי לשים כרוב (תרופת סבתא שעוזרת לא רע), לאחר מכן נסי לגרות את הפטמה על ידי מישוש עדין מסביב לפטמה (אולי על ידי בן הזוג) ואז לנסות לשאוב. חשוב מאוד שתשאבי, שלא יצטבר גודש שיכול להביא לדלקת. בכל מקרה תעדכני אותי מה קורה".

   

  הרופא המתחזה (מתוך עמוד הפייסבוק של אורי דן)
  (מתוך עמוד הפייסבוק של אורי דן)

  קרן השיבה שכבר ניסתה, והמתחזה לד"ר המשיך לייעץ ואז כתב, כפי שהוא כותב כמעט לכולן: "אני לצערי לא יכול לבדוק אותך כי אני בקנדה, לא בישראל", ובהמשך הפנה אותה לכירורג שד. לא עבר חודש, והוא פנה אליה מיוזמתו: "האם הלכת לרופא? אם כן, אשמח לשמוע מה הוא בדק ומה הוא אמר". קרן עידכנה שאין תורים, והראתה מצוקה. "אגיע לאן שצריך", כתבה לו, ואז הוא שלף את השורה המוכרת: "אני מגיע כנראה לישראל בחודש הבא... נמצא דרך להיפגש ולבדוק אותך".

   

  שלושה שבועות עברו, והארי עידכן שהוא בארץ. "כנראה שאוכל לבדוק אותך במשרד של קרוב משפחה בהרצליה, זה יצטרך להיות בשעות הערב כשהמשרד ריק", כתב לה, והוסיף את מספר הטלפון של "החבר", שהוא לא אחר ממספר הטלפון של אורי עידן. בהמשך, כנראה מחשש שיזוהה, נתן לה מספר נוסף שעל פי אפליקציית זיהוי המספר שמור אצלו כ"המספר הנוסף". כשביקשה להגיע עם בן זוגה, כתב לה: "לבדיקות כאלו מקובל להגיע עם חברה, אם את באה עם בן הזוג זה בסדר. האם את רוצה שהוא יהיה נוכח בבדיקה עצמה? אני אומר מראש שהיא לא נעימה, מעבר לזה שזה מישוש של השדיים, זה גם די יכאב. מניסיוני לא כדאי להביא בני זוג לבדיקות כאלו. כדאי ואפילו מומלץ להביא חברה. לגבי תשלום, נשאיר לך להחליט. אני לא רשום בישראל כרופא ולכן הבדיקה אינה רשמית. לכן אני נותן לך לקבוע כמה תשלמי לי. אם תשלמי (זה רשות), שלמי במזומן בכסף ישראלי".

   

  היא הגיעה אליו למשרדי חברת "הליקון ספרים" בהרצליה, בשעות הערב. "המקום הוא לא ממש קליניקה אבל אף אחד לא יהיה שם להפריע לנו", הסביר לה. אחר כך שלח מייל, שאל איך הרגישה לאחר הבדיקה וביקש: "אם היית מרוצה מהבדיקה, אשמח אם תגיבי על הפוסט הזה" (שבינתיים נמחק).

   

  מתעקש לבדוק שוב

  חודשים אחדים לאחר מכן ד"ר הארי פנה לקרן שוב. "לפני חצי שנה בדקתי אותך בישראל", כתב. "אני שוב בישראל ואשמח לבדוק אותך שוב. אני חושב שבדיקה עכשיו חצי שנה אחרי ההיריון תהיה יותר אפקטיבית מאשר אז. האם תרצי להיבדק?". קרן השיבה שאין צורך, תודה, היא כבר השלימה עם המצב, אבל הוא לא ויתר: "אני עדיין מאמין שאפשר לשנות את זה. זו הסיבה שהצעתי לבדוק אותך שוב אז ולכן פניתי אלייך היום".

   

  מתוך הבלוג (מתוך הבלוג)
  (מתוך הבלוג)

  כשעדכנו אותה השבוע שמדובר במתחזה, היא פלטה אנחה. "זה היה הדבר הכי מוזר שקרה לי בחיים", הודתה. "זה היה חשוד נורא, זה היה מבעית. הוא תופעה. הייתי ברגע הכי קשה של החיים שלי, ואני זוכרת שהוא אמר לי שהוא בא מחו"ל. מזל שאמא שלי אמרה לי שלא אלך אליו לבד ובאה איתי. זה רגע שהייתי רוצה למחוק מהחיים שלי". לדבריה, היא החליטה ללכת אליו בכל זאת משום שהתרשמה מהידע הרב שהפגין. "ראיתי שהוא רופא מקנדה שמדי פעם מגיע לארץ, אמרתי שסוף־סוף מצאתי מישהו", היא אומרת. "אפילו שילמתי לו, נראה לי ש-200 שקל. נכנסתי אליו לבד, והוא רק רצה לגעת לי בציצי וזהו. בדיעבד אני מבינה שהותקפתי מינית. מחר אגיש נגדו תלונה במשטרה".

   

  לאחר מעקב שנמשך תקופה החלטתי לפנות אליו בעצמי, בבקשה להתייעצות. כתבתי לו על סבתא שחלתה בסרטן, וסיפרתי שמעולם לא נבדקתי. "אני ממליץ על בדיקה עצמית פעם בחודש", השיב, "יש בבלוג הסבר כיצד לעשות זאת". המשכתי ותיארתי את "הבעיה" שממנה אני סובלת, ביקשתי המלצה לרופא וגם כתבתי שהתרשמתי מהידע ואשמח אם יוכל לבדוק אותי בבוא העת. "אהיה איתך בקשר לגבי מתי אני מגיע", הוא השיב כהרגלו. "נוכל למצוא דרך להיפגש. אני לא רשום כרופא בישראל, לכן אין לי קליניקה ולא אוכל לרשום לך הפניות להמשך טיפול, אם חס וחלילה יהיה צורך".

   

  כעבור ימים אחדים עידכן: "אגיע לארץ ב-4 בנובמבר... אוכל לקבל אותך במשרדים של חברת 'הליקון ספרים'. אין לי טלפון בארץ אבל אני מבטיח לענות כאן למייל או בצ'אט כאן. אם יש לך פייסבוק, אפשר גם שם... מבחינת תשלום, תשלמי כמה שתמצאי לנכון". במשך כל אותו הזמן, על פי המעקב שלנו, היה עידן בישראל, ראינו אותו מגיע למשרדי החברה. לבסוף הוקדמה הפגישה ליום חמישי האחרון. הארי-אורי ביקש את מספר הטלפון שלי וביקש שאגיע בשעה שש בערב. הגעתי מוקדם יותר, לצורך תצפית ובדיקה. אורי עידן היה במשרדו כבכל יום, ונותר שם לחכות לי.

   

  מצוידת בשתי מצלמות נסתרות ושני אמצעי הקלטה נכנסתי למשרדים הקטנים בקומה הרביעית של בניין משרדים. עידן, בשבתו כהארי, הודיע שישאל מספר שאלות, "ואז אבקש ממך להוריד חולצה ונבדוק את השדיים", אמר. הוא יושב מולי כשהסטטוסקופ המטופש על השולחן לצידו, במשרד שאין לו שום קשר לקליניקה. כשאני מעירה על כך, הוא אומר: "אמרתי לך שזה לא קליניקה".

   

  - "מה זאת אומרת?"

  "שאין לי ממש מקום קבוע אז אני מבקש מחברים מקום... אני הרבה שנים לא בישראל".

  הארי-אורי שאל מספר שאלות ואז ביקש לבדוק אותי. רגע לפני שהוא ניגש אליי, ביימתי התקף חרדה. "אני נפגעת תקיפה מינית", הסברתי, "אז קשה לי". ביקשתי לנשום אוויר, לצאת החוצה. "אין לך מה לדאוג", הוא אמר, "אני פה איתך, ואם חס וחלילה תיכנסי להתקף אני אוציא אותך".

  בכל זאת, יצאתי החוצה, "לנשום אוויר". כעבור דקות ספורות הוא התקשר. הסברתי שאני מחכה לחברה, שתצטרף אליי "כי אני בהיסטריה". הארי-אורי לא התרשם. "אין לך מה לפחד", התעקש. "בואי תעלי. את לא תחטפי התקף, ואני אטפל בך אם חס וחלילה יקרה משהו, אין לך מה לדאוג. בואי נסגור את זה כבר עכשיו".

   

  הרופא המתחזה ()

  סירבתי, וקבענו מחדש להיפגש היום. בהמשך שלחתי הודעת התנצלות במייל, וד"ר הארי-אורי השיב: "אולי תרוויחי פעמיים, גם חוויה מתקנת וגם בדיקה. הכל יהיה בסדר. כפי שראית אני מאוד סבלני". התחזות כמו של עידן, מלבד היותה עבירה פלילית לכאורה, עלולה להיות גם מסוכנת. נשים שפונות אליו להתייעצות עלולות לסמוך על המלצותיו, על אף שכלל אינו רופא. במקרים מסוימים הדבר עלול להוביל לפספוס אבחנות מהותיות. נוסף על כך, באמצעות ההתחזות הוא מצליח לגעת בגופן של נשים הסבורות שהוא רופא, ולא היו מוכנות שייגע בהן אלמלא כן. בשל כך מדובר לכאורה גם בתקיפה מינית. אגב, בבדיקה מול המאגר של עמותת "אחת מתוך אחת", מתברר כי שמו של עידן הוזן בעבר על ידי מישהי שלטענתה נפגעה ממנו מינית.

   

  פנינו אליו אתמול, בתחילה עם סיפור כיסוי של סופר צללים שמתעניין באפשרויות הדיגיטליות. במהלך השיחה נשאל עידן האם למד רפואה. "לא", הוא הודה, וטען כי את הידע הרב שיש לו בתחום רכש מעבודה רבה מול רופאים, בצד הטכנולוגי. כשהתקלנו אותו וסיפרנו שאנחנו יודעים שהוא ד"ר הארי, הוא גימגם ואז הכחיש: "זה לא אני". אחר כך המשיך: "אני יודע שיש אדם כזה", וכשנשאל שוב השיב: "אני מכיר אותו, אני יודע טוב מאוד מי הוא". בתגובה נוספת אמר לנו: "אנחנו דומים".

   

  בתגובה הרשמית לכתבה ביקש עידן שייכתב: "מעולם לא התחזיתי ולא טיפלתי באף אחת".

   

  ynet תחקירים ()

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים