שתף קטע נבחר

המפכ"ל מתגונן בהודעה חריגה על פרשת המסמך: "המשטרה חייבת לדווח"

משרד המשפטים הודיע כי אלשיך פנה כבר לפני כמה שבועות ליועמ"ש בנוגע למידע שנמצא ברשותו בנוגע למועמדים להחליפו בתפקיד. ההודעה ככל הנראה יצאה בעקבות בקשתו של המפכ"ל לפרסם הבהרה, אולם במשטרה לא היו מרוצים מהנוסח. במכתב לשוטרים הבהיר המפכ"ל: "המשטרה מחויבת לדווח"

 ארכיון גלעד ארדן השר לביטחון פנים וצ'יקו אדרי מפכ
אדרי, ארדן ואלשיך. "משטרת ישראל מחויבת לדווח באופן שוטף אודות ממצאי הבדיקות"(צילום: מוטי קמחי)

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, פרסם הערב (יום א') הודעה חריגה שבה הגן על ההחלטה להעביר ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מסמך עם מידע שיכול להשפיע על זהות המפכ"ל הבא. זאת, לאחר שמשרד המשפטים פרסם הודעה חריגה ולפיה אלשיך פנה כבר לפני כמה שבועות למנדלבליט בנוגע למידע הנמצא ברשותו בנוגע למועמדים להחליפו בתפקיד. הודעת משרד המשפטים ככל הנראה יצאה בעקבות בקשתו של המפכ"ל לפרסם הבהרה, אולם במשטרה לא היו מרוצים מהנוסח.

 

במכתב ששלח לשוטרים בעקבות הודעת היועמ"ש כתב המפכ"ל: "בהתאם לחוק ההתאמה התעסוקתית, משטרת ישראל מחויבת לדווח באופן שוטף אודות ממצאי הבדיקות לשר לביטחון פנים. הדיווח נעשה תוך שמירה על דיסקרטיות מירבית".

 

אלשיך פתח את מכתבו בכך שהוא מתכוון להעמיד את הדברים על דיוקם. הוא סיפר כי לקראת מינוי מפכ"ל חדש, עוד בטרם פורסמו שמות המועמדים, התקיימה התייעצות בינו לבין היועמ"ש בנוגע לדרך הנכונה למימוש חובת הדיווח של המשטרה לוועדה למינוי בכירים. בהתייעצות סוכם שהדיווחים יועברו על ידי היועצת המשפטית של המשטרה, תנ"צ אילת אלישר, למשנה ליועמ"ש, דינה זילבר.

 

הוא המשיך וסיפר כי ברגע שנקבע שרק מועמד אחד יוצג לוועדה, הוא סבר כי יש להעביר מידע "אך ורק על המועמד שיוצג! זאת כדי לשמור על פרטיות שני המועמדים הנוספים וכדי לצמצם למינימום ההכרחי העברת מידע שלא יעשה בו שימוש". הוא הוסיף כי ברגע שהועבר, לפני כמה ימים, שהבקשה היא להעביר מידע על שלושת המועמדים לבדיקה מקדימה של היוע"מש עבור השר לביטחון פנים, הועבר כלל המידע, כולל השלמות שבוצעו לבקשת משרד היועמ"ש.

 

 

"למותר לציין שהמידע הועבר כמות שהוא ללא פרשנות או שיקול דעת!! שיקול הדעת נשאר בידי היועץ, השר וועדת גולדברג. אין זה מתפקידה של משטרת ישראל להחליט מי ראוי להיות מפכ"ל!", הבהיר אלשיך. "כך בדיוק נעשה על ידי היועץ המשפטי של שב"כ בזמנו, שהעביר כל מידע רלוונטי לגביי באופן אישי כאשר עלה שמי כמועמד למפכ"ל וכך ראוי שייעשה".

 

אלשיך הוסיף: "יש לי אמון מלא בתהליך שקיימה יועמ"ש משטרת ישראל, ברגישות שלו ובדיוק בדיווחים. לצערי גורמים בתקשורת בחרו להציג את הדברים בצורה מעוותת, רחוקה מקשר אמיתי למסמך ולייחס מניעים זרים להעברת החומרים האמורים. הגם שהורגלנו, שגם כאשר אנו פועלים על פי החוק וביושרה מלאה, הדברים מוצגים באופן הפוך לאמת, לאור הרגישות והעיסוק הפעם באנשינו אנו, מבשרו של הארגון- החלטתי לפרסם הבהרה מפורטת זו".

ועידת המשפט השביעית של לשכת עורכי הדין בת
אלשיך. "אין זה מתפקידה של משטרת ישראללהחליט מי ראוי להיות מפכ"ל!"(צילום: מוטי קמחי)

הוא בירך את ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי על מועמדותו, אמר כי יסייע לו ככל שיידרש והוסיף: "לא נסכים לקחת חלק במסע הכפשות זה או אחר, לא ניגרר למתקפות חסרות שחר שנועדו לשבש את עבודת המשטרה או לפגוע בראשיה ולא ניקח חלק בשיח לא מכובד ולא ראוי מעין זה".

 

היועמ"ש: אלשיך פנה אליי לפני כמה שבועות

מוקדם יותר, כאמור, הוציא משרד המשפטים הודעה חריגה בנודע למסמך שאלשיך העביר ליועמ"ש. לפי הודעת המשרד, אלשיך פנה לפני כמה שבועות למנדלבליט בנוגע למידע הנמצא ברשותו בנוגע למועמד להחליפו בתפקיד. עוד נמסר כי המפכ"ל אלשיך פנה ליועץ המשפטי לממשלה עוד בטרם פורסמו שמות המועמדים הסופיים לתפקיד.

אביחי מנדלבליט רוני אלשיך (צילום: EPA, אלכס קולומויסקי)
מנדלבליט ואלשיך. המפכ"ל פנה ליועמ"ש לפני כמה שבועות ורק לפני כשבוע הועבר המסמך עם המידע המפליל(צילום: EPA, אלכס קולומויסקי)

על פי הודעת המשרד, עו"ד זילבר פנתה לפני כשבוע ליועמ"ש המשטרה לקבלת המידע שעליו דיבר המפכ"ל בכתב. במהלך השבוע שעבר התקיים שיח של שאלות ותשובות בין הצדדים, כשיועמ"ש המשטרה מבצעת בדיקות נוספות על פי שאלות שקיבלה עד להשלמת התהליך.

 

במקביל לשיח בין יועמ"ש המשטרה לעו"ד זילבר, קיים היועמ"ש מנדלבליט, יחד עם פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, ועו"ד זילבר, שיח עם השר ארדן לגבי המועמדים השונים, לשם בחינת מידע רלוונטי הנוגע להם. לאחר השלמת הבחינה של הדברים, העביר היועץ המשפטי לממשלה את חוות דעתו המשפטית לשר לביטחון הפנים.

  

בסוף השבוע שעבר פורסם כי ליועמ"ש הועבר מכתב שבו מילים קשות על המועמדים להחליף את המפכ"ל אלשיך. בחברת החדשות דווח כי המסמך מכיל "מידע רגיש מאוד ומביך מאוד" נגד לפחות שניים מהמועמדים לתפקיד מפכ"ל המשטרה - בעיקר נגד יורם הלוי, אך גם נגד משה (צ'יקו) אדרי. עוד נטען כי המסמך מכיל מידע שעלול לפגוע בכשירותם של המועמדים להחליף את אלשיך.

 

לסיום, ממשרד המשפטים נמסר כי "המשך ההתקדמות בהליך המינוי כפוף לבדיקת הוועדה המייעצת לאישור מינויים בכירים, בראשות כבוד שופט בית המשפט העליון בדימוס יעקב גולדברג, ביחס למועמד שנבחר על ידי השר לביטחון פנים, ניצב (בדימוס) משה (צ׳יקו) אדרי. בפני הוועדה יונחו החומרים הרלוונטיים לצד חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית הובר
רנ"צ רוני אלשיך
צילום: עמית הובר
מומלצים