שתף קטע נבחר

בעקבות תחקיר ynet ו"ידיעות אחרונות": נעצר החשוד שהתחזה לרופא והטריד נשים

תושב המרכז בן 53 נעצר בחשד לביצוע עבירות מין בנשים לאחר שהתחזה לכירורג שד. הפרשה נחשפה הבוקר בתחקיר ynet ו"ידיעות אחרונות". מעצרו הוארך בארבעה ימים

המשטרה עצרה הבוקר (יום ב') גבר בן 53 ממרכז הארץ בחשד שהתחזה לרופא והטריד מינית עשרות נשים. הפרשה נחשפה בתחקיר ynet ו"ידיעות אחרונות".

 

במשטרה אומרים כי אמש הוגשה תלונה נגד החשוד. אחר הצהריים האריך בית משפט השלום בתל אביב את מעצרו של האיש בארבעה ימים.

 

קרן (שם בדוי) הייתה ברגעים הכי קשים של חייה. יומיים לאחר לידה קשה, בדיכאון, היא סבלה מתופעה בשם "פטמה הפוכה" שמנעה ממנה להניק מאחד משדיה. "אף יועצת הנקה לא ידעה להגיד לי במה מדובר", שחזרה השבוע, "כולם אמרו שזה שטויות". בשיטוט בגוגל היא מצאה את הבלוג של החשוד, כירורג שד ישראלי מהולל שחי בקנדה ומראה ידע רב. היא יצרה איתו קשר, כתבה לו על מצוקתה וכעבור זמן מה, כשהודיע לה שהוא מגיע לביקור בארץ, קרן הגיעה אליו לבדיקה ב"קליניקה" שלו בהרצליה. האיש מישש את שדיה, נתן את השגותיו והמלצותיו ושיחרר אותה לדרכה.

הרופא המתחזה ()
החשד: התחזה לרופא והטריד מינית

מה שהיא לא ידעה עד השבוע זה שהחשוד אינו דוקטור. כלומר, הוא בכלל אינו קיים. האיש שניצל את מצבה הרפואי והנפשי כדי למשש את גופה הוא בעלים של הוצאת ספרים דיגיטלית וסוג של סופר. וה"קליניקה" שבה נבדקה היא משרדי החברה שבבעלותו. מתחקיר "ידיעות אחרונות" ו־ynet עולה שכבר יותר מעשור הוא מתחזה לכירורג שד, מייעץ לנשים, לעיתים משדל אותן לשלוח לו תמונות של שדיהן ולפעמים גם פוגש ו"בודק" אותן במשרד בהרצליה.

 

נפגשתי איתו (א"ש) גם בעצמי, כצעירה שחוששת מסרטן שד אך מפחדת להיבדק אצל רופאים. כמו בשאר המקרים הידועים לנו - ומדובר בעשרות - בתחילה הוא כתב שהוא גר בקנדה, אבל יגיע לישראל "בחודש הבא". בשבוע שעבר הגעתי אליו להרצליה, לאותו משרד שבו הוא פועל בשעות היום. הוא ישב על כיסא, עם סטטוסקופ לצידו, וכשביקש לבדוק אותי ביימתי התקף חרדה ונמלטתי, לפני שישלח אליי את ידיו.

 

לי היה מזל, משום שכבר ידעתי היטב עם מי יש לי עסק, אחרי שאספנו מספיק ראיות שמוכיחות באופן חד־משמעי כי מדובר בנוכל. לעשרות נשים אחרות, שהיו בטוחות שזה רופא בכיר אמיתי מקנדה, היה פחות מזל.

 

"הצלתי נשים מניתוח"

מתישהו במהלך 2007 עלה לרשת בלוג של אדם שהזדהה בשם מסוים. בעמוד הפייסבוק שלו נטען שהוא עובד במרכז רפואי בשם ‏‎Barrie Health Department. מחיפוש ברשת עושה רושם שאין שום מוסד פעיל כזה, לא בקנדה ולא בשום מקום אחר. מאז העלה אותו "דוקטור" שלל פוסטים שנוגעים לעבודתו ככירורג שד.

 

באחד הפוסטים, למשל, הוא כותב על התחושה שמעבירה בו בדיקת שד: "אני זוכר שבפעמים הראשונות לפני כל בדיקה חששתי שעצם העירום הנשי יגרה אותי מינית וזה יפריע בבדיקה. אבל כל פעם מחדש שמתי לב שלא משנה מי האישה, גם אם זו אישה מושכת ביותר, הייתי מסוגל להתמקד בבדיקה ומראה גופה לא שינה".

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

בחודש יוני 2010 הוא עדכן בבלוג על מעברו לקנדה, ומאז ציין בכל עת שהוא מתגורר שם, למרות שעל פי בדיקתנו במשך כל אותו הזמן התגורר האדם שמאחורי הבלוג בישראל. כך, למשל, מבדיקתו של ההאקר והאקטיביסט נעם רותם עולה שהדומיין של האתר הפרטי שלו (שבו הוא גם מאחסן תמונות של נשים עירומות בבדיקות שונות) יושב בארץ על חווה של חברת נטוויז'ן. נוסף על כך, לעמוד הפייסבוק האמיתי שלו הוא העלה שלל תמונות מטיולים שלו ברחבי הארץ, בזמן שהוא כותב כביכול מאונטריו, קנדה.

 

בבלוג שלו הוא גם מתייחס, לכאורה, לנשים שאיתן הוא נפגש. "לאחרונה שאלה אותי אחת הקוראות על פטמות הפוכות", הוא כתב במה שנראה כהמשך ישיר להתכתבות ולפגישה שלו עם אותה קרן. "כמו תמיד אני משתדל קודם כל להרגיע, מצב כזה אינו בהכרח בעייתי. יש נשים שנולדו עם זה וזה המבנה הטבעי של הפטמה. במרבית המקרים שראיתי שד אחד היה עם פטמה הפוכה והשני לא". אחרי התייעצות של אישה נוספת איתו, הוא כתב: "גם פוסט זה נכתב כתוצאה ממייל של אחת הקוראות... עברה בדיקת שדיים אצל רופא ושאלה על תוצאות הבדיקה. בתוצאות היה כתוב 'שד פיברוציסטי', היא חששה שמדובר במשהו מסוכן".

 

"אני לא רשום כרופא בישראל" 

לאחר מעקב שנמשך תקופה החלטתי לפנות אליו בעצמי, בבקשה להתייעצות. כתבתי לו על סבתא שחלתה בסרטן, וסיפרתי שמעולם לא נבדקתי. "אני ממליץ על בדיקה עצמית פעם בחודש", השיב, "יש בבלוג הסבר כיצד לעשות זאת". המשכתי ותיארתי את "הבעיה" שממנה אני סובלת, ביקשתי המלצה לרופא וגם כתבתי שהתרשמתי מהידע ואשמח אם יוכל לבדוק אותי בבוא העת. "אהיה איתך בקשר לגבי מתי אני מגיע", הוא השיב כהרגלו. "נוכל למצוא דרך להיפגש. אני לא רשום כרופא בישראל, לכן אין לי קליניקה ולא אוכל לרשום לך הפניות להמשך טיפול, אם חס וחלילה יהיה צורך".

 

כעבור ימים אחדים עידכן: "אגיע לארץ ב-4 בנובמבר... אוכל לקבל אותך במשרדים של החברה. אין לי טלפון בארץ אבל אני מבטיח לענות כאן למייל או בצ'אט כאן. אם יש לך פייסבוק, אפשר גם שם... מבחינת תשלום, תשלמי כמה שתמצאי לנכון". במשך כל אותו הזמן, על פי המעקב שלנו, היה החשוד בישראל, ראינו אותו מגיע למשרדי החברה. לבסוף הוקדמה הפגישה ליום חמישי האחרון. הוא ביקש את מספר הטלפון שלי וביקש שאגיע בשעה שש בערב. הגעתי מוקדם יותר, לצורך תצפית ובדיקה. הוא היה במשרדו כבכל יום, ונותר שם לחכות לי.

 

מצוידת בשתי מצלמות נסתרות ושני אמצעי הקלטה נכנסתי למשרדים הקטנים בקומה הרביעית של בניין משרדים. הוא הודיע שישאל מספר שאלות, "ואז אבקש ממך להוריד חולצה ונבדוק את השדיים", אמר. הוא יושב מולי כשהסטטוסקופ המטופש על השולחן לצידו, במשרד שאין לו שום קשר לקליניקה. כשאני מעירה על כך, הוא אומר: "אמרתי לך שזה לא קליניקה".

 

- "מה זאת אומרת?"

"שאין לי ממש מקום קבוע אז אני מבקש מחברים מקום... אני הרבה שנים לא בישראל".

 

הוא שאל מספר שאלות ואז ביקש לבדוק אותי. רגע לפני שהוא ניגש אליי, ביימתי התקף חרדה. "אני נפגעת תקיפה מינית", הסברתי, "אז קשה לי". ביקשתי לנשום אוויר, לצאת החוצה. "אין לך מה לדאוג", הוא אמר, "אני פה איתך, ואם חס וחלילה תיכנסי להתקף אני אוציא אותך".

 

בכל זאת, יצאתי החוצה, "לנשום אוויר". כעבור דקות ספורות הוא התקשר. הסברתי שאני מחכה לחברה, שתצטרף אליי "כי אני בהיסטריה". הוא לא התרשם. "אין לך מה לפחד", התעקש. "בואי תעלי. את לא תחטפי התקף, ואני אטפל בך אם חס וחלילה יקרה משהו, אין לך מה לדאוג. בואי נסגור את זה כבר עכשיו".

 

סירבתי, וקבענו מחדש להיפגש היום. בהמשך שלחתי הודעת התנצלות במייל, והוא השיב: "אולי תרוויחי פעמיים, גם חוויה מתקנת וגם בדיקה. הכל יהיה בסדר. כפי שראית אני מאוד סבלני". התחזות, מלבד היותה עבירה פלילית לכאורה, עלולה להיות גם מסוכנת. נשים שפונות אליו להתייעצות עלולות לסמוך על המלצותיו, על אף שכלל אינו רופא. במקרים מסוימים הדבר עלול להוביל לפספוס אבחנות מהותיות. נוסף על כך, באמצעות ההתחזות הוא מצליח לגעת בגופן של נשים הסבורות שהוא רופא, ולא היו מוכנות שייגע בהן אלמלא כן. בשל כך מדובר לכאורה גם בתקיפה מינית. אגב, בבדיקה מול המאגר של עמותת "אחת מתוך אחת", מתברר כי שמו של החשוד הוזן בעבר על ידי מישהי שלטענתה נפגעה ממנו מינית.

 

פנינו אליו אתמול, בתחילה עם סיפור כיסוי של סופר צללים שמתעניין באפשרויות הדיגיטליות. במהלך השיחה הוא נשאל האם למד רפואה. "לא", הוא הודה, וטען כי את הידע הרב שיש לו בתחום רכש מעבודה רבה מול רופאים, בצד הטכנולוגי. כשהתקלנו אותו וסיפרנו שאנחנו יודעים שהוא ה"רופא", הוא גימגם ואז הכחיש: "זה לא אני". אחר כך המשיך: "אני יודע שיש אדם כזה", וכשנשאל שוב השיב: "אני מכיר אותו, אני יודע טוב מאוד מי הוא". בתגובה נוספת אמר לנו: "אנחנו דומים".

 

בתגובה הרשמית לכתבה ביקש שייכתב: "מעולם לא התחזיתי ולא טיפלתי באף אחת".

 

אחר הצהריים ביקשה פרקליטתו של החשוד, עו"ד אוריות חיון, לאסור את פרסום שמו ולקיים את הדיון בעניינו בדלתיים סגורות:"מדובר באדם נורמטיבי ללא עבר פלילי. מדובר במסע שנועד להכפיש את שמו". לטענתה, במסגרת התחקיר, "מתלוננות לא הגיעו לתחנת המשטרה מיוזמתן, אלא העיתון הגיע אליהן והאמינות שלהן צריכה להיבדק. הנזק שכבר נגרם כבד מאוד ואנחנו לא רוצים להעצים אותו ולאפשר לצלמים לצלם אותו ברגעיו הקשים בגלל תחרות עסקית מאדם שאין לו עבר פלילי - בטח שמדובר בעבירות מין לכאורה".

 

נציג המשטרה אדם בן שחר התנגד לבקשת הסניגורית: "שמו של החשוד פורסם לאורך שנים. מ-2007 הוא מתחזה לרופא מומחה שאליו פונות נשים. באותה בדיקה הוא מבצע בהן מעשים מגונים. מאחר שמדובר בעבירות שבוצעו 'אחד על אחד' - הדרך היחידה להגיע למתלוננות נוספות היא באמצעות פרסום. בכוונת המשטרה לפרסם את פרטיו, שמו ותמונתו, על מנת לאתר מתלוננות נוספות. מדובר בעבירות שבוצעו לאורך שנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החשד: התחזה לרופא והטריד מינית
מומלצים