שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לאחרונה אני חולם שאני בוגד באשתי. מה זה אומר?

  אבי מוטרד מאוד מהחלום ואינו מבין כיצד הוא יכול לבגוד באשתו, אותה הוא אוהב מאוד. חלום זה מעורר בו תחושות קשות: מדוע מופיעה בגידה בחלום שלו? מה משמעותה? האם יש בה רמז לגבי העתיד? ייעוץ זוגי

  חלום זה מעורר באבי תחושות קשות וחוסר שקט (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  חלום זה מעורר באבי תחושות קשות וחוסר שקט(צילום: Shutterstock)

  אבי מגיע לחדר הטיפולים כשהוא חסר שקט ועצבני. הוא מתקשה לדבר, ממלמל בלחש מספר מילים, ואני מתקשה להבינו. הוא נושם עומק ומספר לי שבזמן האחרון הוא חולם את אותו חלום שוב ושוב. בחלומו הוא שוכב עם מישהי שלא ראה מעולם ואינה זוגתו. אבי מוטרד מאוד מהחלום, ואינו מבין כיצד הוא יכול לבגוד באשתו, אותה הוא אוהב מאוד. חלום זה מעורר בו תחושות קשות: מדוע מופיעה בגידה בחלום שלו? מה משמעותה? האם יש בה רמז לגבי העתיד?

   

  חלום הוא תופעה כלל אנושית, והוא מבטא חוויה אישית, סובייקטיבית, בדרך כלל בשפת הסמלים, המביעה רגשות ומחשבות שנדמה שמתרחשים בעולם חיצוני. המיוחד בפירוש חלומות הוא שהאדם אינו צריך להתייחס לאותו עולם חיצוני הנחשף בחלום, אלא לעסוק רק בעצמו ובתפקידו בו. פרויד, בספרו "פשר החלומות", ראה בחלום אפשרות לביטוי של דחפים מודחקים שאינם יכולים לבוא לידי ביטוי בדרך ישירה. כיום, הגישה הפסיכולוגית החדשה כפי שמייצג אותה קלווין הול, רואה חלומות כדרך סימבולית לבטא החוצה נושאים מופשטים המטרידים את האדם. הול ראה בחלימה כהמשך פעולת התודעה הגלויה של האדם. הוא סבר שבעיה מרכזית בחייו של אדם חוזרת בחלומות בצורה של דימויים וסמלים שונים שונים. מכאן שקיימת קביעות בנושאי החלומות, אך הם מופיעים במלבושים שונים. באופן כללי, לחלום יש שתי מטרות עיקריות:

   

  1. תפקיד קוגניטיבי - משמש לעיבוד נושאים מטרידים מחיי היומיום. החלימה מאפשרת לחולם לתרגל נושאים אלה ולהתאמן על ההתמודדות עימם.

   

  2. תפקיד רגשי - תפקיד החלום לאפשר עיבוד פחות שמרני ולא מפוקח של חוויות, משאלות ותכנים לא לגיטימיים, שהאדם לא תמיד מעז להעלותם באופן מודע. דרך זו מאפשרת לחולם לשחרר לחצים מאיסורים חברתיים.

   

  החלום נעדר שליטה והוא מהווה ביטוי לקונפליקטים לא מודעים, במיוחד כאשר מדובר בנושאים החוזרים על עצמם. התבוננות עמוקה במשמעות הבגידה בחלומו של אבי תסייע לעבד את רגשותיו ולהבין את הצורך העולה מהם, ובכך תקדם הבנה אמתית של צורך זה. בגידה בחלום יכולה להופיע באופן ברור ומפורש או באופן מוסווה ומטושטש. מחד, היא יכולה לציין את הכמיהה של החולם לבגוד; ומאידך, היא יכולה לבטא את הפחד מפני אובדן או הפרת אמון של אנשים יקרים לחולם.

   

    

  6 ביטויים אפשריים לחלום

  חלומות על בגידה אופייניים מאוד לתחילתם של קשרים רומנטיים. כאשר הם מופיעים כפשוטם, הם מבטאים את החשש וההססנות לגבי המשך הקשר והעמקתו. עם זאת, בהמשך הקשר חלומות על בגידה מקבלים משמעויות שונות, למשל:

   

  1. הזנחה - החולם חש חוסר התייחסות מצד בת הזוג, ומבטא כמיהה שמישהו ימלא צורך חסר זה.

   

  2. חוסר ביטחון - החולם סובל מהערכה עצמית נמוכה, ואינו מאמין כי הוא אטרקטיבי דיו לזוגתו.

   

  3. חוסר אמון - כאשר מערכת היחסים מתאפיינת בחוסר אמון, מחשבות על בגידה עלולות ללוות תחושה זו.

   

  4. עיבוד נושא מטריד - העיסוק בחלום מאפשר לשחרר לחצים מטרידים בשעות הערות.

   

  5. חרדה - החלום מבטא חשש לאבד או להרוס קשר משמעותי.

   

  6. אהבה - החולם חושש שהדבר האהוב יישמט מידו, ודרך החלום מביע את הכמיהה לשמור עליו. 

   

  החולם על בגידה אינו צריך להתייחס לחלום כאל נבואה המגשימה את עצמה, שכן בניגוד לטרגדיה היוונית, החלום אינו ממלא את תפקיד מבשר הרעות, אלא מעיד על פחדים, חששות מפני הרס ואפילו על אהבה וכמיהה לשמור על הקשר. חשוב לטפל ברגשות שמעורר החלום, ולתת את הדעת על עיתוי החלום והאסוציאציות שהוא מעורר, ולא להתפתות לתת לכל החלומות בנושא מסוים פירוש אחיד. הגישה בה מוצמד פירוש לכל חלום פסה מן העולם, ויש להתייחס לחלום באופן אינדיבידואלי בהתאם לזמן, למקום ולמצב.

   

  רונית כהן זמורה היא מטפלת זוגית ומשפחתית

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  האם זה אומר שאבגוד בה בעתיד?
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים