שתף קטע נבחר

בנקים איראניים נותקו ממסלקת הכספים הבינלאומית

מסלקת הכספים SWIFT הודיעה כי הצעד שנאלצה לנקוט מצער – אך הכרחי כדי לשמור על היציבות הפיננסית הבינלאומית. ברקע: הסנקציות הנרחבות שהטילה היום ארה"ב על איראן, ואיומיה על המסלקה כי אם לא תכבד אותן – תיענש. נתניהו: "זה יום היסטורי". בכיר איראני: "לא מודאגים"

מסלקת הכספים הבינלאומית SWIFT הודיעה אחר הצהריים (יום ב') כי היא משעה את הגישה של כמה בנקים איראניים למערכת שלה – מתוך רצון לשמור על יציבותה ושלמותה של המערכת הפיננסית הבינלאומית. ההודעה, שבה לא נמסר באילו בנקים איראניים מדובר, באה ביום שבו הטילה ארה"ב סנקציות קשות נרחבות על איראן, בכלל זה על מגזר הנפט שלה, במסגרת החלטתו של דונלד טראמפ להשיב את הסקנציות על טהרן שהוסרו בעקבות חתימת הסכם הגרעין בינה לבין המעצמות ב-2015.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

עלי חמינאי (צילום: MCT)
המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי. "לא מודאגים"(צילום: MCT)

 

בהודעה הרשמית שפרסמה "סוויפט" לא הוזכרו הסנקציות על טהרן שארה"ב חידשה היום. "סוויפט" הדגישה כי הצעד שהיא נוקטת "מצער" – אך ננקט למען האינטרס הכללי של המערכת הפיננסית הבינלאומית.

 

טראמפ, נזכיר, הודיע באמצע השנה על פרישתה של ארה"ב מההסכם שעליו חתמו לפני שלוש שנים איראן והמעצמות, הסכם שבמסגרתו התחייבה איראן לצמצם משמעותית את תוכנית הגרעין שלה – בתמורה להסרה של רוב הסנקציות שחנקו את כלכלתה במשך שנים. טראמפ הסביר את החלטתו לפרוש מההסכם בכך שמדובר בהסכם גרוע שהותיר לאיראן מרחב תמרון רב מדי, ובכך שטהרן מוסיפה לשלוח את זרועות הטרור שלה למדינות ברחבי המזרח התיכון והעולם.

הפגנות באיראן (צילום: EPA)
מפגינים נגד ארה"ב בטהרן בסוף השבוע(צילום: EPA)

איראן כרזה בדמות בנימין נתניהו הפגנה מול שגרירות ארה
כרזת נאצה נגד ראש הממשלה נתניהו בטהרן ביום שישי(צילום: AP)

החלטתה של "סוויפט" שלא להזכיר את חידוש הסנקציות על איראן נועדה כנראה לשקף את העובדה שהמסלקה מוצאת עצמה בין הפטיש לסדן ואינה רוצה לצדד בשום גורם. הממשל האמריקני הבהיר לאחרונה ל"סוויפט" כי מצופה ממנה לכבד את הסנקציות האמריקניות וכי אם לא תעשה זאת היא עלולה למצוא עצמה תחת סנקציות אמריקניות משלה. מהצד השני אוסרים חוקי האיחוד האירופי על "סוויפט" לקיים את הסנקציות האמריקניות, שאירופה מתנגדת להן, ואם תעשה כן היא עלולה להיות נתונה לצעדי ענישה מצד מדינות אירופה.

 

אחר הצהריים שב והדגיש גורם איראני רשמי בכיר, הפעם בשיחה עם רויטרס, כי טהרן אינה מודאגת מחידוש הסנקציות האמריקניות וכי לא תיכנע ללחץ האמריקני שתשנה את מדיניותה. "הסנקציות האלה אינן חדשות. אנחנו מכירים את הסנקציות של ארה"ב", אמר הגורם.

איראן פתחה בתרגיל צבאי אווירי עם חזרת הסנקציות  ()
בתרגיל הצבאי שבו פתחה היום איראן

הבוקר, במה שנראה כמסר איראני לוושינגטון, פתחה איראן בתרגיל צבאי אווירי והנשיא חסן רוחאני הכריז שהמדינה נמצאת ב"מצב של מלחמה כלכלית". "אני מודיע שנעקוף בגאווה את הסנקציות הלא חוקיות והלא מוצדקות שלכם, מכיוון שהן מנוגדות לתקנות הבינלאומיות", פנה לארה"ב.

 

איראן נמצאת כבר עכשיו בעיצומו של משבר כלכלי, שהתחיל עוד לפני החזרת הסנקציות. ערך המטבע המקומי, הריאל, צנח, ושוויו כעת 145 אלף ריאל לדולר. לפני שנה היה היחס 40,500 ריאל לדולר אחד. הכאוס הכלכלי גרם בסוף השנה שעברה להפגנות גדולות – וחריגות – נגד המשטר. גל המחאה הנדיר הסתיים בכמעט 5,000 עצורים ולפחות 25 הרוגים. מעת לעת עדיין מתקיימות הפגנות, בהיקף קטן.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בישיבת סיעת הליכוד כי מדובר ביום היסטורי: "ארה"ב הטילה את הסנקציות הקשות ביותר שהוטלו על איראן – סנקציות שכוללות גם את מערכת סליקת האשראי. התוספת הזו היא מכה חזקה מאוד למשטר האיראני. אני האמנתי שהסנקציות חייבות לכלול את האלמנט הזה, והעליתי את זה גם בפגישתי עם שר האוצר האמריקני".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בכספומט בטהרן. בנקים נותקו
צילום: AFP
מומלצים