שתף קטע נבחר

מנדלבליט נגד חוק היועמ"שים של השרה שקד

היועץ המשפטי לממשלה שלח מכתב ליועצים המשפטיים לממשלה נגד ההצעה של השרה שקד: "אני רואה חשיבות עליונה בשימור עצמאותו המקצועית של היועץ המשפטי במשרדי הממשלה"

איילת שקד ואביחי מנדלבליט (צילום: מאיר אוחיון, יאיר שגיא)
השרה איילת שקד והיועמ"ש אביחי מנדלבליט(צילום: מאיר אוחיון, יאיר שגיא)

 

"משילות אינה שקולה להפעלת סמכות ללא גבולות. משילות היא הגשמת מטרות הדרג המדיני בגבולות החוק . לכן ייעוץ משפטי עצמאי ואפקטיבי מקדם את המשילות ולא בולם אותה". כך בביקורת ישירה על יוזמת שרת המשפטים איילת שקד, כותב היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לכל היועצים המשפטיים של משרדי הממשלה. זאת, לקראת הדיון מחר (יום ג') בוועדת החוקה של הכנסת, בעניין הצעת החוק של השרה שקד.

 

לפי ההצעה של השרה שקד, היועצים המשפטיים של משרדי הממשלה ייבחרו באמצעות ועדת איתור, דבר שיגרום לכך שהשרים ימנו למעשה יועצים משפטיים שהם משרת אמון שלהם. היועצים המשפטיים של משרדי הממשלה משוכנעים שהדבר יגרום לפוליטיזציה בייעוץ המשפטי, שהיה עד כה בלתי תלוי .

 

במכתב ששיגר ליועצים כתב עוד מנדלבליט, "אני שותף לדאגותיכם מהחוק המוצע ולהסתייגויותיכם מהוראותיו. אני רואה חשיבות עליונה בשימור עצמאותו המקצועית של היועץ המשפטי במשרדי הממשלה. הצעות החוק המונחות לפניכם צפויות להפר את האיזון שבין מרכיבים אלה כתוצאה מהגברת תלותו של היועץ המשפטי בשר הממנה, באופן אשר עלול להקשות על אנשי הייעוץ המשפטי הציבורי במילוי תפקידם כשומרי סף עצמאיים".

 

היועץ המשפטי לממשלה קובע כי הסכנה בכך אף גוברת במשרדים שבהם היועץ המשפטי אינו ממונה רק על הייעוץ המשפטי, אלא גם על הפעלת מערך האכיפה והתביעה. מנדלבליט כתב: "דווקא בימים אלה, שבהם דומה כי השיח הציבורי נוטה להחריף ולהסחף למחוזות של השמצות והטלת דופי, עולה ביתר שאת חשיבות בשמירת אמון הציבור ברשויות הממשל. זאת על ידי הדגשת עצמאותו של היועץ המשפטי כנאמן הציבור החף מכל אינטרס פוליטי ומבצע משימתו בשליחות השר הממונה, תוך שמירה קפדנית על שלטון החוק".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אוחיון, יאיר שגיא
השרה שקד והיועמ"ש מנדלבליט
צילום: מאיר אוחיון, יאיר שגיא
מומלצים