שתף קטע נבחר

מרכז לחקר ארה"ב נפתח באוניברסיטת תל-אביב

המרכז יקדם פעילות אקדמית, מחקרית, חברתית וציבורית ענפה, במטרה לעודד, לשפר ולהעמיק את ההבנה וההכרה בארצות-הברית בת-זמננו

בשבוע שבו נערכות בחירות האמצע בארצות הברית חונכת אוניברסיטת תל אביב, בשיתוף תוכנית פולברייט, מרכז ראשון מסוגו לחקר ארצות-הברית בישראל.

 

באוניברסיטה אמרו כי המרכז החדש, שנוסד בעקבות זכייתה של אוניברסיטת תל-אביב במענק תחרותי של הקרן לחינוך ארצות הברית-ישראל, המנהלת את תוכנית פולברייט בארץ, הינו גוף רב-תחומי יחיד במינו בישראל, המרכז פעילות אקדמית, מחקרית, חברתית וציבורית ענפה, במטרה לקדם, לשפר ולהעמיק את ההבנה וההכרה בארצות-הברית בת-זמננו. את המרכז ינהל ד"ר יואב פרומר.

 

נשיא ארה
הנשיא טראמפ בעצרת בחירות בפלורידה(צילום: רויטרס)

 

פרופ' מלאת שמיר, סגן דקאן בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל-אביב, הסבירה שלמרות הקשר ההיסטורי המיוחד בין ישראל לארצות-הברית לא פעל עד כה בישראל אף גוף מחקרי ממוסד, שמטרתו העיקרית והבלעדית הייתה קידום והעמקת הידע בנושא בת-הברית האמריקנית. המרכז החדש לחקר ארצות-הברית בישראל נועד לענות על צורך זה.

 

פרופ' שמיר הוסיפה כי פעילות המרכז תחלוש על מספר רב ומגוון של תחומים - החל משאלות של פוליטיקה, חברה, מדיניות וכלכלה, דרך סוגיות היסטוריות, דתיות, תרבותיות ומשפטיות, ועד לענייני ספרות, קולנוע ומדיה. מיטב החוקרים וחברי סגל בכירים בעלי שם עולמי מדיסציפלינות מגוונות באוניברסיטת תל-אביב לוקחים חלק במרכז החדש.

 

המרכז יתמקד בעידוד ובהרחבת חקר ארצות-הברית בקרב חוקרים וסטודנטים ישראלים באמצעות מימון מענקים במגוון נושאים ורמות - תואר שני, דוקטורנטים, פוסט-דוקטורנטים וחוקרים בכירים - קיום סדנאות לקובעי מדיניות, פוליטיקאים ועיתונאים, ארגון כנסים בינלאומיים הפתוחים לציבור והבאת חוקרים ואנשי ציבור אמריקנים בולטים ארצה.

 

לרגל פתיחתו של המרכז, יתקיים ביום חמישי הקרוב אירוע פתיחה חגיגי שכותרתו: "בחירות 2018, היום שאחרי: לאן צועדת אמריקה בעידן טראמפ?"

 

סגן נשיא אוניברסיטת תל-אביב, פרופ' רענן ריין, אמר כי "אוניברסיטת תל-אביב מצטיינת במחקר והוראה של לימודים אזוריים, מלימודי אסיה וההיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה ועד לימודי רוסיה ואמריקה הלטינית. אנו גאים על הצלחתנו לזכות במענק של קרן פולברייט, אשר יאפשר לנו להפוך את לימודי ארצות-הברית לאחת מספינות הדגל של מדעי הרוח והחברה אצלנו".

 

טרי דוידסון, יועץ שגריר ארה"ב בישראל לענייני תקשורת ותרבות ונציג השגריר בוועד המנהל של קרן חינוך ארה"ב-ישראל, הוסיף: "היחסים בין ארה"ב לישראל מעולם לא היו טובים יותר או חשובים יותר. ועדיין, אפילו בין בנות הברית הקרובות ביותר עשויות להתגלות חוסר הבנות. אנו מקווים שהמרכז לחקר ארה"ב באוניברסיטת תל-אביב ישרת כמוקד דינמי עבור ישראלים שמבקשים להבין באופן מעמיק את החברה האמריקנית המורכבת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא ארצות הברית טראמפ
צילום: רויטרס
מומלצים