שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עם תומכי טראמפ בקלפי: "נלחם בשבילנו ומגן ממהגרים"
  בארה"ב מצביעים בבחירות האמצע, והלילה נדע אם טראמפ יזכה בניצחון נוסף וימנע רוב דמוקרטי בסנאט ובבית הנבחרים. בקלפיות אומרים תומכיו שאין סיבה שהמבחן הגדול שלו לא יעבור בהצלחה: "אנחנו חזקים ובטוחים מאי פעם. עדיף מישהו שנחשב ל'דביל' מפוליטיקאים מלוקקים"
  ההצבעה בבחירות האמצע בארה"ב יצאה לדרך, והלילה נדע אם הדמוקרטים הצליחו להשיג רוב בבית הנבחרים ובסנאט. המשך השליטה של הרפובליקנים בסנאט יהיה הישג לדונלד טראמפ, שהבחירות האלה הן במידה רבה משאל עם על דרכו. גם טראמפ עצמו מודע לכך, ואמר זאת לבוחריו.

  נשיא ארה
  הנשיא טראמפ. מבחן חשוב הלילה(צילום: רויטרס)

  טראמפ כבר רשם הישג לקראת הבחירות. הוא הצליח, גם באמצעות אמירות בוטות ושנויות במחלוקת, להציב את נושא ההגירה בראש סדר היום בארה"ב. בקלפיות מספרים חלק מתומכיו שעבורם הנושא המרכזי הוא התחזקות הכלכלה – וזוקפים לזכותו את העלייה במספר מקומות העבודה. לדעתם של "הטראמפיסטים" הבחירות האלה הן מאבק על חזונו של טראמפ ועל דרכה של אמריקה. מתנגדיו אומרים שהוא מפלג את אמריקה ומסית לאלימות.

  קלפי בחירות אמצע ארה
  מצביעים ברחבי ארה"ב. התוצאות הלילה(צילום: AFP)

  בחירות אמצע ב ארה
  (צילום: EPA)

  יותר מ-35 מיליון אמריקנים השתתפו בהצבעה המוקדמת, עלייה חדה לעומת בחירות האמצע לפני ארבע שנים. בקלפי בהצבעה מוקדמת בלוס אנג'לס אומרים ריצ'רד ואלישיה מרפי, תומכים של טראמפ והרפובליקנים, שהם מרוצים מדרכו של הנשיא. עבורם הכלכלה חשובה יותר מההגירה. ריצ'רד, מנהל תפעול בחברת רכבות, אמר שמקום העבודה שלו מרגיש את הצמיחה הכלכלית.

   

  "אנחנו מקבלים לעבודה עוד אנשים, מתפקידים זוטרים ועד בכירים". זוגתו של מרפי, עצמאית, אומרת שהזוג בחר בטראמפ ב-2016, וממשיך לתמוך בו. "אני מעדיפה מישהו שעלול להצטייר כדביל מושלם, אבל אתה יודע בדיוק מה הוא חושב מכיוון שאין לו פילטרים, על פני פוליטיקאי מלוקק שאומר לך בדיוק מה שאתה רוצה לשמוע רק כדי שתצביע לו".

  בחירות אמצע ב ארה
  (צילום: AFP)
   

  סוזן ריבולד, בת 53 ממיזורי, מגדירה את עצמה כלאומנית. לסוזן יש חברה קטנה לבניית בתים. מאז שטראמפ החליט להטיל מכסים על יבוא, כדי לחזק את הכלכלה המקומית, העסק שלה משגשג. סוזן אומרת שההחלטה הזו הייתה "מדהימה". היא מזלזלת בדמוקרטים, ובסנאטורית הדמוקרטית של מיזורי קלייר מקסקיל – שהצביעה נגד רפורמת המסים של טראמפ.

   

  "הוא נלחם למען מעמד הביניים והעסקים הקטנים. קלייר הצביעה נגד כל דבר שתורם לנו במעמד הביניים. המדינה שלנו חזקה יותר, בטוחה בעצמה ומאוחדת מאי פעם". היא אומרת שתחושת האחדות והפטריוטיות בארה"ב התחזקה בתקופה שבה טראמפ נבחר.

  בחירות אמצע ב ארה
  (צילום: AFP)

  בחירות אמצע ב ארה
  (צילום: AFP)
   

  ג'ניפר רייגר, בת 55 ממונטנה, מרגישה בטוחה יותר מאז שטראמפ הפך לנשיא. "זה פשוט מרגיש שהוא ממש מנסה לעשות עבודה טובה בהגנה על המדינה שלנו", סיפרה. היא לא מבינה מדוע הדמוקרטים מבוהלים ולא מרוצים כל כך. היא מודאגת משיירת המהגרים שמגיעים ממרכז אמריקה לגבול ארה"ב. "כל הסיפור הזה די מפחיד. יש דרך נכונה להגר ויש דרך שגויה. אני מרגישה שאנחנו בהחלט צריכים הגנה".

   

  אם בחירות האמצע הן משאל עם על טראמפ, לדעתה של פטרישיה מניארד, גמלאית בת 63 ממיין, הוא מנצח. "אני חושבת שהוא עושה עבודה נהדרת. הולך לו טוב יותר ממה שציפיתי. אני לא אומרת שאני תמיד אוהבת את הרטוריקה, אני מתכווצת כשאני שומעת אותה. אבל אני מרגישה שהוא באמת אוהב את המדינה ושיש לו ראש טוב על הכתפיים כל עוד הוא מסוגל לעשות את הדברים. אני חושבת שהוא בעל יכולות גבוהות ומאוד חכם, הרבה יותר חכם ממה שאנשים חושבים". היא אמרה שלמרות מעמדו של טראמפ, היא חושבת שהוא מבין את האמריקני הממוצע ומרגיש את כאבו.

  בחירות אמצע ב ארה
  (צילום: AFP)

  בחירות אמצע ב ארה
  (צילום: AFP)

  בחירות אמצע ב ארה
  (צילום: EPA)
   

  נטלי פיג, עורכת דין בת 31 ממיזורי, תומכת במועמדים הרפובליקנים ורוצה לחזק את התמיכה בטראמפ בקונגרס. היא מגנה את "קמפיין ההשמצות" נגד ברט קבאנו, השופט שמונה לבית המשפט העליון אחרי שנשים האשימו אותו בתקיפות מיניות. לדעתה של פיג קבאנו הוא "קורבן של האווירה הפוליטית כיום".

   

  "אם יש עובדות על מישהו שביצע פשע, אני הייתי הראשונה שהייתה רוצה לשמוע על זה הכול. אבל אם אנחנו נוקטים צעדים להשמיץ ולהכפיש אותו ולפגוע בדרך האמריקנית, אז זה לא עוזר לנו. לכן אנחנו צריכים אנשים שיתמכו בנשיא טראמפ", אמרה.

  בחירות אמצע ב ארה
  (צילום: EPA)
   

  מתנגדיו של טראמפ מגיעים לקלפיות עם תקווה למהפך שיראה שאמריקה לא מרוצה ממנו, בתקופה שבה האווירה מתוחה מאוד. הם מדברים על הפילוג בארה"ב ועל ההסתה לאלימות שמעודד הנשיא. בוני סלייד, עובדת מדינה בת 45 ממרילנד, אומרת ש"וושינגטון יצאה משליטה.

   

  "הפוליטיקה תמיד די מלוכלכת, אבל הפעם היא הרבה יותר. למי אני רוצה להצביע? זה באמת משנה?", אמרה. סלייד, אישה שחורה, אומרת שהכעס שלה על טראמפ הוא אחת הסיבות שהיא יצאה להצביע. "הוא לא תומך בשום דבר שאני מאמינה בו, נקודה. אני מיעוט. אני אישה. הוא פשוט לא הבחירה הטובה עבורי אישית או עבור המשפחה שלי".

  בחירות אמצע ב ארה
  (צילום: AFP)
   

  קית' לסאז', מהנדס עיצוב תעשייתי מקונטיקט, מודאג מהפילוג באמריקה. "חלק מהאמירות שיוצאות מוושינגטון נוראות. בואו נתאחד בשביל העם האמריקני, כולנו אנשים בוגרים", הוא אמר. "זה הגיע לשלב שזה פשוט מפלג את המדינה, וזה ממש עצוב לראות את זה".

   

  רייצ'ל גייגר, בלוגרית שהגיעה להצבעה מוקדמת באורלנדו, אומרת ש"טראמפ וההגירה" הם שני הדברים שגרמו לה לצאת להצביע - לטובת הדמוקרטים. גייגר אמרה שמה שטראמפ עושה בנושא ההגירה "זה לגמרי לא אנושי". היא התייחסה למדיניות שכללה בין השאר שליחת חיילים לגבול מקסיקו, הפרדת הורים מהגרים מילדיהם ואת המאמצים לבנות חומה בגבול מקסיקו. לי גרובר, בת 34 ואם לשלוש בנות מאילינוי, אומרת שבחירות האמצע הן משאל עם על טראמפ ועל האמפתיה - שאולי כבר לא נמצאת בארה"ב.

  בחירות 2018 - המבחן של טראמפ ()

  גרובר, שחברה במפלגה הדמוקרטית, הזדעזעה במיוחד מפרשת ברט קבאנו. בשיא הפרשה התייצבו קבאנו וכריסטין בלייזי פורד, אחת הנשים שטענו שתקף אותן מינית בצעירותו, להעיד בסנאט. "השימועים היו כל כך מרגיזים לכל אישה שאני מכירה, לא רק בגלל קבאנו ספציפית אלא בגלל שזאת הייתה הזדמנות לכל הממסד הרפובליקני לומר לנשים 'לא אכפת לנו'. לא 'אנחנו לא מאמינים לכן', אלא 'לא אכפת לנו'". גרובר, שעברה תקיפה מינית, עובדת בארגון ללא מטרות רווח שמסייע לנשים שנפגעו.

   

  מוריס לי וויליאמס, בן 67 ואיש צבא לשעבר מסנט לואיס, מודאג ממצבה של אמריקה בתקופת טראמפ. "שכחנו את הצניעות שלנו. שכחנו את האמת שלנו. אנחנו אמורים להיות קבוצה של אנשים, אמריקנים ודוגמה לעולם, אבל במקום זה אנחנו הופכים לסיוט". וויליאמס אמר שטראמפ תורם ל"טירוף" שמתרחש בארה"ב. "ההסתה לשנאה, עשיית דברים שמנוגדים לערכי המדינה הזאת, זה כל כך מפלג".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  דונלד טראמפ. הבחירות - משאל עם על דרכו
  צילום: רויטרס
  מומלצים