שתף קטע נבחר

בן 40 אלף שנה: התגלה הציור העתיק שתיעד חיה

במערה באי בורנאו שבאינדונזיה מצאו חוקרים ציור של בעל חיים דמוי שור. בנוסף נמצאו ציורים של כפות ידיים

מדענים איתרו את הציור העתיק ביותר של בעל חיים שמוכר למדע: צללית של חיה דמוית שור על קיר מערה באינדונזיה. מהמחקר, שפורסם אמש (יום ד') בכתב העת היוקרתי nature נכתב כי מדובר בציור בן 40 אלף שנה.

 

ציורים שהתגלו במערה בבורנאו (צילום: מתוך המחקר)
ציורים שהתגלו במערה בבורנאו(צילום: מתוך המחקר)

 

החוקרים מעריכים כי הציור שהתגלה באי בורנאו - עתיק יותר מציורי בעלי חיים שנמצאו במערות בצרפת ובספרד. עד לפני כמה שנים, מומחים העריכו כי יבשת אירופה היא המקום שבו בני האדם החלו לצייר בעלי חיים ודמויות אחרות. אבל מהמחקר החדש עולה כי ציורי המערות החלו גם ביבשת אסיה וגם באירופה בערך באותה תקופה.

 

"הממצאים החדשים משקפים דיונים בשאלה האם אירועים היסטוריים או אבולוציוניים עוררו את 'פרץ היצירה האנושית' בו זמנית", אמר המחבר הראשי של המחקר, מקסים אוברט, ארכיאולוג וגיאוכמאיסט באוניברסיטת גריפית באוסטרליה.

ציורים שהתגלו במערה בבורנאו (צילום: מתוך המחקר)
ציורי ידיים(צילום: מתוך המחקר)

ציורים שהתגלו במערה בבורנאו (צילום: מתוך המחקר)
ציורים של דמויות אנושיות(צילום: מתוך המחקר)

 

כדי להגיע למערה, שהתגלתה כבר בשנות ה-90' של המאה הקודמת, נאלצו החוקרים להשתמש במאצ'טות, כדי לפרוץ דרך בסבך של הג'ונגל. החוקרים, שחבשו קסדות ועליהם פנסים, הלכו וגם זחלו לאורך קילומטרים במערות שבהם התגלו מאות ציורים עתיקים. הם חיפשו יצירות אומנות שאותן ניתן לתארך. החוקרים מצאו מינרליים שבאמצעותם ניתן לקבוע את גיל הציור - בעזרת טכנולוגיה חדשה. "את הרוב הציורים לא יכולנו לדגום", הודה אוברט.

 

פרט לציור של בעל החיים דמוי השור, שאורכו כ-1.5 מטרים, נמצאו במערה גם ציורים של ידיים וציורים שבהם נראים בני אדם. "לאחר רישומים גדולים של בעלי חיים ושבלונות של ידיים, נראה שהמוקד עבר להצגת העולם האנושי", אמר החוקר האוסטרלי.

ציורים שהתגלו במערה בבורנאו (צילום: מתוך המחקר)
ציורים שהתגלו במערה בבורנאו(צילום: מתוך המחקר)

 

החוקרים מצאו גם כי לפני כ-14 אלף שנה החלו תושבי המערות שנחקרו באי בורנאו לשרטט באופן קבוע דמויות אנושיות, שרוקדות או עוסקות בציד. לעתים חבשו אותן דמויות כובעים גדולים. לדברי החוקרים, במערב אירופה התרחש גם באותה תקופה מעבר דומה לאומנות שבה צוירו בני אדם.

 

"זה מאוד מגניב, מנקודת מבט אנושית", אמר פיטר וות', ארכיאולוג מאוניברסיטת מערב אוסטרליה, שלא היה שותף למחקר. "אנשים אימצו אסטרטגיות דומות בסביבות שונות, כשהן נעשו מודרניות יותר".

 

האי בורנאו, המחולק כיום בין אינדונזיה, מלזיה וברוניי - הוא האי השלישי בגודלו בעולם - ובו מתגוררים כיום כ-20 מיליון בני אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך המחקר
הציור של בעל החיים
צילום: מתוך המחקר
מומלצים