שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  תושב עזה ניסה להבריח מטבעות מתקופת אלכסנדר הגדול
  המטבעות אותרו כשהמבריח, תושב רצועת עזה בשנות ה-40 לחייו, נעצר לבדיקה שיגרתית במעבר ארז. מדובר במטבעות אשר הוטבעו בשנים 325-323 לפני הספירה

  שני מטבעות עתיקים, שהוטבעו בין השנים 325-323 לפני הספירה, התגלו אתמול (יום ד') ברשותו של פלסטיני שניסה להבריח אותם לישראל במעבר ארז.

   

  המטבעות שנתפסו במעבר ארז (צילום: דוברות מתפ
  המטבעות שנתפסו במעבר ארז(צילום: דוברות מתפ"ש)

   

  המטבעות אותרו כשהמבריח, תושב רצועת עזה בשנות ה-40 לחייו, נעצר לבדיקה שיגרתית על-ידי הבודקים הביטחוניים ברשות המעברים במשרד הביטחון וקציני מנהלת התיאום והקישור לעזה במעבר ארז. המטבעות הוחרמו על יחידת ארכיאולוגיה המנהל האזרחי.

   

  ביחידה אמרו כי מדובר במטבעות כסף בערך של טטרדרכמא, אשר הוטבעו בשנים 325-323 לפני הספירה, בשלהי ימי שלטונו של אלכסנדר הגדול או זמן קצר לאחר מותו. מטבע אחד הוטבע בבבל והשני מהעיר אמפיפוליס, שני המטבעות נדירים ומבוקשים מאוד ובעלי ערך תרבותי רב.

   

  זו לא הפעם הראשונה שבה מנסה פלסטיני להבריח מרצועת עזה לישראל מטבעות מתקופת אלכסנדר הגדול. ביולי 2017 התגלה בחיפוש בתיקו של סוחר פלסטיני שביקש להיכנס לישראל ארבעה מטבעות עתיקים מתקופת אלכסנדר הגדול.

   

  אלכסנדר הגדול (323-356 לפנה"ס), מלך מוקדון, נחשב לאחד מגדולי המנהיגים בהיסטוריה המערבית. הוא כבש את ארץ ישראל ומצרים בלי שנתקל בהתנגדות ממשית. יש הסבורים כי מאז היה אלכסנדר משוכנע באלוהותו. הוא ייסד לחוף הים התיכון עיר חדשה שנקראה על שמו (אלכסנדריה) ואז שב לסוריה ולמסופוטמיה והביס את דריוש בקרב מכריע בגאוגמלה (331 לפני הספירה).

   

  במהלך כיבושיו במזרח השתנתה תפיסת עולמו: שוב לא ראה עצמו כמלך מוקדון ושליט פרס בלבד, אלא כמלך העולם כולו וכ"גשר בין מזרח למערב". ביטויים לתפיסה זו היו נישואיו לרוקסנה, נסיכה סוגדיאנית (שבט אסייתי), וניסיונו לכפות על קציניו נישואים עם בנות האצולה הפרסית. השינוי בהשקפת עולמו הגביר את המתח בינו לבין אנשי צבאו, שראו בבני המזרח עמים כבושים. בגבור התסיסה בצבא התנגש אלכסנדר בכמה מבכירי קציניו וידידיו, ואף הוציא אחדים מהם להורג. ב-323 לפני הספירה, בהיותו בן 33 בלבד, מת אלכסנדר מקדחת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים