שתף קטע נבחר

זעזוע ברמת השרון: ראש חזיר הונח בפתח בית כנסת

מתפללים בבית כנסת בעיר מצאו ראש חזיר תלוי בכניסה למקום. גבאי בית הכנסת: "בהתחלה לא האמנתי, עד שהבנתי שמדובר בראש חזיר אמיתי שנוטף ממנו עדיין דם". המשטרה פתחה בחקירה, ראש העיר הגיע למקום

  

 

לאור יום, בין שני המניינים של תפילת השחרית, הונח הבוקר (יום ו') ראש חזיר נוטף דם בפתח בית הכנסת הספרדי המרכזי ברמת השרון, סוכת שאול. "בושה וכלימה למי שעשה את זה. אין לנו סכסוכים", אמר הגבאי הראשי של בית הכנסת, אלי עלמני. המשטרה פתחה בחקירה. ברמת השרון יש מאבק בין חרדים לחילונים בעקבות הקמת גרעין חרדי בעיר, וביום שלישי הקרוב יתקיים בה סיבוב שני לבחירת ראש העיר.  

 

היום בבוקר התקיימו שני מניינים לתפילת שחרית בבית הכנסת שנמצא ברחוב רבנו תם ברמת השרון. בסיום המניין הראשון התפזרו המתפללים מבלי שהבחינו במשהו חריג. כאשר הגיעו המתפללים של המניין שהתקיים לאחר השעה 7:00 בבוקר, הזדעזע אחד המתפללים לראות ראש חזיר תלוי בכניסה לבית הכנסת. עלמני מספר: "הזעיקו אותי למקום והזדעזעתי לראות את ראש החזיר. בהתחלה לא האמנתי, אבל כשראיתי במו עיניי הבנתי שלא מדובר בתמונה או בובה של חזיר, אלא בראש חזיר אמיתי שנוטף ממנו עדיין דם".

אנטישמיות ברמת השרון  ()
הראש של החזיר בשער הכניסה לבית הכנסת

אנטישמיות ברמת השרון  ()
אנטישמיות ברמת השרון

אבי גרובר ()
ראש העיר רמת השרון, אבי גרובר, ליד בית הכנסת

בית הכנסת "סוכת שאול" הוא בית כנסת מסורתי הקיים כבר 60 שנים ומשמש את הקהילה גם לחגיגות בר מצווה, בריתות ועוד. עלמני משמש כבר 30 שנים כגבאי בית הכנסת ומתקשה לעכל את המעשה הנורא.

 

עלמני: "אנחנו בית כנסת מסורתי, לא חרדי. אין לנו סכסוכים עם אף אחד ולא היה לנו תאקל עם אף אחד. אני לא יודע להעריך ולהגיד מי יכול לעשות דבר כזה נבזה. לא יודע אם זה קשור לבחירות. לא יודע מי מסוגל להניח ראש חזיר, שהיא חיה טמאה ליהודים, בכניסה לבית כנסת. רק דבר אחד אני רוצה להגיד למי שעשה את זה: תתבייש".

 

ראש העיר רמת השרון אבי גרובר הגיע למקום והתייחס למקרה החמור: "את המקרה המזעזע בבית הכנסת רבנו תם תחקור המשטרה ואני בטוח שהיא תדע להגיע למי שעשה זאת ולהעמידו לדין. 80 שנים לליל הבדולח, לא אתן לגורמים קיצוניים לייצר פה קרע, הסתה ושיסוי. אין להם מקום ברמת השרון, ואין להם מקום בחברה הישראלית בכלל. אני מבקש מכולם לעצור רגע ולנשום. רמת השרון הייתה קהילה אחת ותישאר קהילה אחת - דתיים וחילונים, גברים ונשים, אשכנזים ומזרחים, סטרייטים ולהט"בים. קהילה אחת, שבה מתקיימת אחדות של ניגודים".

 

המועמד לראשות העיר רוני בלקין הגיב גם: "האירוע שהתרחש כאן לפני כמה שעות חצה כל גבול. זה מעשה נפשע ובזוי ואין לו מקום, לא ברמת השרון ולא בכלל. אנו מגנים ומוקיעים מעשים מסוג זה שגורמים לקרע ושיסוי בין תושבי רמת השרון, וסומכים על המשטרה שתגיע לחקר האמת ותביא את האחראים לדין".

 

האירוע גרר תגובות רבות גם במערכת הפוליטית הארצית. יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, התייחס לאירוע בטוויטר: "מדובר בפשע שנאה חמור ומקומם. אני קורא למשטרה לחקור מיד מי עומד מאחורי המעשה, ומקווה מאוד שלמבצעים אין קשר למערכת הבחירות המקומית. אל לנו לשכוח כי גם לאחר הבחירות, נמשיך לחיות יחד - דתיים וחילוניים, ערבים ויהודים - וההסתה לא תשנה זאת".

 

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי כתב בטוויטר: "הזדעזעתי עד עמקי נשמתי מפשע השנאה המקומם והנפשע הבוקר ברמת השרון. מעשה תועבה שאם היה קורה באחת ממדינות העולם היינו כולנו זועקים ונזעקים. חייבים לחקור מיד, לעצור את האחראים ולהביאם לדין".

 

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט כתב, גם בטוויטר: "תליית ראש חזיר בכניסה לבית הכנסת ברמת השרון היא מעשה נבלה נורא.  קמפיין ה'הדתה' המדומיין מביא לשנאת יהדות והעביר אנשים מסוימים על דעתם. מעשה זה אינו מייצג את הציבור החילוני במדינה ואפילו לא את מקצתו. כולנו - חילונים ודתיים כאחד נמשיך לאהוב את המסורת שלנו. גאים בעמנו ובמורשתנו".

 

שחר חי ואמיר אלון השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חילול בית הכנסת ברמת השרון
מומלצים