שתף קטע נבחר

תחקיר הצתת החממה: הפלסטיני נתפס כק"מ מבתי היישוב

בניגוד למקרי עבר שבהם פלסטינים מעזה שחדרו נתפסו בצמוד לגדר המערכת, אמש חלפו דקות ארוכות של מרדף עד שהמחבל שחדר נמצא מסתתר ליד החממה שהצית בנתיב העשרה. צה"ל: "הכוחות כיתרו אותו ובודדו את המרחב שבינו לבין היישוב. יופקו לקחים"

פלסטיני חצה את הגבול הוצתה חממה ביישוב בעוטף עזה (צילום: דדי פולד)
כק"מ מבתי היישוב. החממה שהוצתה(צילום: דדי פולד)

צה"ל פרסם הבוקר (שבת) תחקיר ראשוני של האירוע אמש, שבו פלסטיני שחדר מרצועת עזה לשטח ישראל הגיע למושב נתיב העשרה והצית חממה. מהתחקיר הראשוני עולה כי תצפיות זיהו את החשוד סמוך לגדר המערכת בצפון רצועת עזה עוד בטרם חצה, והוסיפו לעקוב אחריו במהלך האירוע.

 

בעקבות הזיהוי הוזנקו כוחות צבאיים רבים לאזור, שפעלו בשיתוף עם כוחות הביטחון האזרחיים וכיתת הכוננות. הכוחות כיתרו את המרחב שבו זוהה החשוד, ובמקביל הוצבו כוחות לבידוד מרחב היישוב מהמרחב שבו הוא ניסה להסתתר. הכוחות ביצעו סריקות במרחב ועצרו את החשוד סמוך לחממה שנמצאת בקצה השטח החקלאי - מרחק כקילומטר מהיישוב.

 

 

מהתחקיר עולה כי במהלך שהייתו במרחב החממות, החשוד הצית חממה. על החשוד לא נמצא נשק והוא הועבר לתחקור כוחות הביטחון. האירוע נמצא עדיין בתחקיר מבצעי וממנו יופקו וייושמו הלקחים הנדרשים.

 

עוד עולה מהתחקיר הצבאי כי הפלסטיני שחדר בגפו שהה דקות ארוכות בשטח הישראלי, ובסך הכל חדר לעומק של כ-500 מטרים מקו גדר הגבול. בחלק מזמן זה הפלסטיני לא היה תחת תצפית צה"לית, מאחר שהסתתר בין החממות והשיחים הסמוכים.

 

עם זאת, בכל אותה עת כותר המרחב שבו הסתתר הפלסטיני על ידי כוחות צה"ל מגדוד הצנחנים שאחראי על הגזרה, וכן גששי החטיבה הצפונית שאיתרו אותו בסופו של דבר כשהוא מסתתר בקירבת החממה שהצית ואינו חמוש.

פלסטיני חצה את הגבול הוצתה חממה ביישוב בעוטף עזה (צילום: דדי פולד)
(צילום: דדי פולד)

פלסטיני חצה את הגבול הוצתה חממה ביישוב בעוטף עזה (צילום: דדי פולד)
(צילום: דדי פולד)

פלסטיני חצה את הגבול והצית חממה ביישוב בעוטף עזה ()

אבי רוזנפלד בנתיב העשרה ()
מפקד החטיבה הצפונית, אל"מ רוזנפלד, בנתיב העשרה. הבוקר

אבי רוזנפלד בנתיב העשרה ()
אבי רוזנפלד בנתיב העשרה

בהשוואה לתקריות חדירה דומות בעבר, שבהם פלסטינים שחדרו ונתפסו על הגדר או בצמוד לה תוך זמן קצר, הפעם האירוע הסתיים אמנם ללא נפגעים או סכנה לתושבים - אך באופן לקוי, משום שהכוחות מתורגלים ואמורים לתפוס את הפלסטינים שחודרים מיד, או להניסם חזרה לרצועה. מפקד החטיבה הצפונית, אלוף-משנה אבי רוזנפלד, הגיע הבוקר לפגוש את תושבי נתיב העשרה ואמר להם כי האירוע נחקר.

 

תחילה אמרו אתמול בצה"ל כי האש פרצה כתוצאה מפצצת תאורה שהושלכה באזור במהלך החיפושים אחרי החשוד - אך בתום תחקיר ראשוני נמסר כבר אתמול בערב כי ככל הנראה הוא זה שאחראי להצתה.

 

אחד התושבים אמר ל-ynet כי "זה אירוע חמור שלא היה כמותו כבר שנים רבות ביישוב שלנו. נגרם כאן נזק של מאות אלפי שקלים". ‏לדבריו, הצתת החממה הגיעה במפתיע, "דווקא בימים שבהם נדמה שישראל ועזה הולכות לקראת הסדרה. על איזו הסדרה בדיוק מדובר? מבחינתנו, זה אירוע מכונן. אסור שיעבור בשתיקה".

 

מתן צורי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דדי פולד
השריפה בחממה
צילום: דדי פולד
מומלצים