שתף קטע נבחר

עובדת סוציאלית הותקפה בפטיש: "היה לתוקפת מבט אחוז טירוף"

בשבוע האחרון נרשמו חמישה מקרי אלימות כלפי עובדים סוציאליים - באחד מהם, שאירע בבית דגן, הותקפה עובדת סוציאלית על ידי אישה שניפצה בפטיש שמשת רכב ובנוסף היא ניסתה לחנוק אותה. במחאה יפתחו העובדים הסוציאלים בעיצומים

 

 

 

איגוד העובדים הסוציאליים הכריז אמש (שבת) על עיצומים החל מיום ראשון בבוקר, במחאה על העלייה באירועי תקיפת צוותים בתקופה האחרונה. במסגרת העיצומים, לא תתקיים קבלת קהל במחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות, בבתי חולים, בסניפי ביטוח לאומי ובמוקדים נוספים שבהם ניתנים השירותים. מהאיגוד נמסר כי בשבוע האחרון נרשמו חמישה מקרי אלימות כלפי עובדים סוציאליים.

 

תקיפת עובדת סוציאלית בבית דגן  ()
תקיפת עובדת סוציאלית בבית דגן

 

באחד המקרים, שאירע ביום חמישי, עובדת סוציאלית במחלקה לשירותים חברתיים של המועצה המקומית בית דגן הותקפה על ידי אישה, שבתה נלקחה ממנה בשל בעיות נפשיות שמהן היא סובלת. התוקפת ניפצה בפטיש את שמשת המכונית של העובדת בזמן שהיא ישבה בתוכו וניסתה לחנוק אותה. העובדת נפגעה קלות משברי הזכוכית המנופצת, אך הצליחה להימלט. המשטרה עצרה את התוקפת ומעצרה הוארך בשלושה ימים.

 

ע', העובדת הסוציאלית שהותקפה, סיפרה ל-ynet: "לעולם לא אשכח את המבט אחוז הטירוף שלה. היה לי נס גדול שהצלחתי להימלט בזמן שהיא ניסתה לפרוץ לרכב. אני חווה את האירועים כמו קלטת שחוזרת על עצמה שוב ושוב. היה פה מהלך מתוכנן לפגוע בי. חייבים לשים סוף למגפת האלימות נגד עובדים סוציאליים".

 

נגד התוקפת הוצאו בעבר כמה פעמים צווי הרחקה, לאחר שתקפה את משרדי הרווחה. במקרים הקודמים המשטרה עצרה אותה, אך בית המשפט שחררה.

תקיפת עובדת סוציאלית בבית דגן  ()
רכבה של העובדת הסוציאלית

תקיפת עובדת סוציאלית בבית דגן  ()
רכבה של העובדת הסוציאלית

 

מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים בבית דגן, יסמין ריימונד, אמרה: "חווינו אירוע ברוטלי שבמסגרתו מטופלת תקפה באופן אלים ומתוכנן מראש עובדת סוציאלית באמצעות פטיש וניסתה לחנוק אותה. מדובר בלקוחה המרבה לאיים ולבצע תקיפות אלימות ברמות שונות נגד מחלקת הרווחה. המשטרה מעורבת ומכירה את חומרת המעשים. לצערנו, על אף המעצרים הרבים, בסופו של יום היא משוחררת לביתה כאשר היא מסוכנת לציבור".

 

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני, אמרה: "אנו דורשים משר העבודה והרווחה חיים כץ ומשר האוצר משה כחלון למצוא פתרון מיידי למגפת האלימות נגד עובדות ועובדים סוציאליים ברחבי הארץ. לא תהיה יותר קבלת קהל במחלקות לשירותים חברתיים עד למציאת פתרון לביטחון העובדים ולטיפול בתנאי העבודה הירודים והמחסור בתקינה".

 

"דמנו אינו הפקר", הוסיפה חרמוני. "חובתה של המדינה, ששלחה אותנו להגן ולטפל באוכלוסייה, להגן עלינו, ובמידה והיא אינה מסוגלת לעשות זאת, אנחנו לא נקבל יותר קהל. לא נשלח את העובדים הסוציאליים למותם - אנו דורשים ששרי הרווחה והאוצר יתערבו במצב החירום".

 

יו"ר שדולת העובדים הסוציאליים בכנסת, ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), התייחס לעיצומים הצפויים: "זו שביתה מוצדקת מאין כמותה. מדינת ישראל שולחת את העובדים הסוציאליים לחצר האחורית ללא גיבוי וללא כלים. בלתי מתקבל על הדעת העומס הנורא הנובע מחוסר התקינה ותנאי העבודה הדלים ובנוסף לזה העובדה שהפכו לשק איגרוף של מטופלים. אנו מזהים עליה חדה במקרי האלימות והגיע הזמן לשים לזה סוף אחת ולתמיד".

 

מהמשטרה נמסר בהתייחס למקרה בבית דגן כי "עם קבלת התלונה נעצרה החשודה ומעצרה הוארך על ידי בית המשפט בשלושה ימים. חקירת המקרה נמשכת".

 

ממשרד העבודה והרווחה נמסר: "המשרד רואה בחומרה כל סוג של אלימות המופעלת כלפי העובדים הסוציאליים, שעושים את עבודתם נאמנה וצריכים להרגיש בטוחים בעבודתם היומיומית. במקרה התקיפה האחרון מדובר באישה שאיימה על חיי העו"סים מספר פעמים ואף נעצרה על ידי המשטרה, אך לצערנו רשויות החוק לא פעלו להרחיקה. אנו קוראים לכלל הגורמים לפעול למיגור תופעת האלימות. המשרד העמיד לטובת העובדים ברשויות המקומיות אמצעי מיגון פיזיים, לחצני מצוקה, סדנאות להתמודדות במצבי משבר ולחץ ותמיכה לעובד שנפגע. בנוסף, פועל המשרד למיגור תופעת ההכפשות והשיימינג הקיימת ברשת המעודדת התנהגות פוגענית כלפי העו"סים".


פורסם לראשונה 10/11/2018 21:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העובדת הסוציאלית שהותקפה
מומלצים