שתף קטע נבחר

ראש המוסד לשעבר מצטרף ל"בלאק קיוב"

אתגר חדש בגיל 84: "ידיעות אחרונות" חושף כי חברת המודיעין מגייסת לשורותיה את אפרים הלוי. האיש שעמד בראש ארגון הביון יעסוק בין השאר בסינון לקוחות פוטנציאליים עבור החברה, ששמה נקשר בשערוריות בינלאומיות

אפרים הלוי ראש המוסד לשעבר תמונה מ 2007 (צילום: גלעד קוולרצ'יק)
אפרים הלוי. ארכיון(צילום: גלעד קוולרצ'יק)

ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי מצטרף לחברת המודיעין הפרטית בלאק קיוב ויכהן בה כחבר דירקטוריון, ראש הוועדה לסינון לקוחות, ויועץ בכיר לנושאים מבצעיים ומודיעיניים. כך פורסם הבוקר (ראשון) ב"ידיעות אחרונות", לפי גורם בכיר המעורה בגיוסו של הלוי. המקור הוסיף כי ייתכן שבתוך זמן ייבחר הלוי אף לנשיא החברה.

 

מדובר בעוד גיוס משמעותי של החברה המתהדרת בשורת בכירים לשעבר במערכות הביטחון והמודיעין של ישראל כחברים בדירקטוריון שלה, ובהם ראש המוסד לשעבר מאיר דגן ז"ל, המפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו וראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, האלוף גיורא איילנד

 

הלוי, שנולד בלונדון ב-1934, בן למשפחת רבנים מיוחסת, עבד מספר שנים בתפקידים עיתונאיים עד שגוייס למוסד ב-1961 ושימש בו בשורת תפקידים, רובם באגף "תבל", המרכז את יחסי החוץ החשאיים של הארגון. הוא היה נספח המוסד בוושינגטון, ראש אגף "ביצור" העוסק בהגנה ובארגון עליית יהודים מארצות מסוכנות, ראש אגף תבל, סגן ראש המוסד ושגריר ישראל לאיחוד האירופי בבריסל.

  

הוא נקרא בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו לסייע בפתרון המשבר החריף עם ירדן אחרי כישלון ניסיון ההתנקשות בחאלד משעל, זאת לנוכח קשריו הטובים עם המלך חוסיין. אחרי שהביא לסיכום עסקה שהביאה לשחרור לוחמי המוסד והתפטרותו של דני יתום, בין השאר בשל הפרשה הזו, מונה הלוי לתפקידו כראש המוסד.

חברת ריגול עסקי ישראלית בלאק קיוב מ ישראל  (צילום: צילום מסך)
אתר בלאק קיוב. הלוי יעמוד בראש ועדה שתקבע אם לקבל לקוחות "בעייתיים"(צילום: צילום מסך)
 

הוא כיהן בתפקיד עד 2002, אז מונה ליו"ר המועצה לביטחון לאומי. הוא התפטר ב-2003 לאחר חילוקי דעות חריפים עם ראש הממשלה אריאל שרון. מאז מכהן הלוי בכמה תפקידים אקדמיים ויועץ לגופים בינלאומיים.

 

בלאק קיוב הפכה מאז ייסודה בידי דן זורלא וד"ר אבי ינוס ב-2011 לאחת מחברות המודיעין והחקירה הפרטיות המפורסמות בעולם. היא נודעת כמי שמציעה לגורמים בעלי עוצמה ויכולת כלכלית גדולה בשוק הפרטי סיוע בפתרון סכסוכים עסקיים, אך שמה נקשר לא פעם עם לקוחות בעייתיים ושערוריות בינלאומיות.

 

כך, למשל, סייעה החברה להארווי ויינשטיין לאסוף מידע על קורבנות עבירות המין שביצע ועל העיתונאים שאספו על אודותיו מידע. שניים מאנשי החברה נעצרו ברומניה בחשד כי האזינו לגורם אכיפה בכיר באופן בלתי חוקי. נגד החברה טענות באשר להתחזות בניסיון להשפיע על שופט בקנדה, ואנשיה אספו מידע אודות פקידים בכירים לשעבר בממשל אובמה, מבצע שעדיין לא ברור לגמרי מי עמד מאחוריו.

 

במקביל, בשנים האחרונות בלאק קיוב התהדרה במבצעים מוצלחים שהחזירו ללקוחותיה כספים רבים. לפי פרסומים, למשל, החבר הצליחה לחשוף את נכסים של מיליארדר שפשט רגל למען בנק הפועלים, חשפה שחיתות במכרז חשמל בשביל תאגיד תשתיות בין לאומי וכן שחיתות באיטליה למען ענקית ביטוח אמריקנית.

הארווי ויינשטיין (צילום: רויטרס)
הארווי ויינשטיין, שלו סייעה בלאק קיוב לאסוף מידע על קורבנות עבירות המין שביצע(צילום: רויטרס)

 

גורם המעורה בפרטי גיוסו של הלוי אומר כי הוא יעסוק בליווי מבצעי ומודיעיני למבצעים של בלאק קיוב בעקבות היעדים שלה בעולם. כמו כן, הוא יעמוד בראש ועדה הנקראת On Boarding Client Committee ועוסקת בסינון לקוחות.

 

בעקבות קבלת ויינשטין כלקוח, צעד עליו החברה מצטערת בדיעבד, כך אומר המקור, החברה מתייגת את הלקוחות שלה בשלושה צבעים. הראשון - ירוק, לקוחות לא בעייתיים שאפשר לקחת לעבודה; אדומים - לקוחות שאסור לעבוד עימם; וצהובים - לקוחות שיש לגביהם סימן שאלה. הלקוחות האלה עוברים לוועדה שמעכשיו הלוי יעמוד בראשה. הוועדה הזו תחליט אם בלאק קיוב תקבל או לא תקבל את הלקוח.

 

בבלאק קיוב סירבו להגיב על הפרטים. אפרים הלוי אישר בשיחת טלפון מלונדון כי הוא מצטרף לתפקידי ייעוץ לבלאק קיוב אך אמר כי "אין המדובר בתפקיד בכיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אפרים הלוי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים