שתף קטע נבחר

מלחמת צ'יפס בין בלגיה לקולומביה

מוצאו של תפוח האדמה בדרום אמריקה, אבל הבלגים בטוחים שהטוגנים הם פטנט שלהם. מלחמת מכסים בין הצדדים נמצאת בדרך לארגון הסחר העולמי

בלגיה, שרואה בעצמה ממציאת הצ'יפס, קראה בסוף השבוע לאירופה לעזור לה להילחם במכסים שקולומביה מתכוונת להטיל על מוצר הייצוא שכל כך מזוהה איתה.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

צ'יפס (צילום: shutterstock)
עשו את זה קודם. 90% מהצ'יפס הבלגי - לייצוא(צילום: shutterstock)

צ'יפס (צילום: shutterstock)
שליש מייצוא הטוגנים של בלגיה נוסע אל מחוץ לאירופה(צילום: shutterstock)

אף שברחבי העולם נהוג לכנות את הצ'יפס "פרנץ' פרייז", כלומר להתייחס אל המוצר כאל צרפתי, הוא נחשב למוצר בעל ערך תרבותי רב בבלגיה, ותרבות הצ'יפס הבלגית צורפה בשנה שעברה לרשימת אוצרות התרבות של אונסק"ו. מנגד, מדענים משערים שתפוח האדמה מקורו בהרי האנדים שבדרום אמריקה, ולפיכך גם לתביעת הבעלות הדרום אמריקנית יש יסוד מסוים.

 

קולומביה מאשימה את בלגיה, הולנד וגרמניה בייצוא צ'יפס זול אל השוק הקולומביאני ובפגיעה ביצרנים הקולומביאניים, המתמודדים גם כך עם קשיים. חברות בלגיות מכחישות את הטענה, ושר החוץ הבלגי דידייה רנדרס אמר כי בכוונתו לבקש מהנציבות האירופית להעלות את העניין בארגון הסחר העולמי.

צ'יפס (צילום: shutterstock)
זינוק אדיר בתוצרת. צ'יפס בלגי(צילום: shutterstock)

צ'יפס (צילום: shutterstock)
צ'יפס(צילום: shutterstock)

"היו לי פגישות רבות עם חברינו הקולומביאנים, אבל לפי שעה בלי השפעה משמעותית", אמר עם הגיעו ביום שישי למועצת הסחר של האיחוד האירופי. "אנחנו מתכוונים לבקש מהנציבות לעשות את העבודה וללכת לארגון הסחר העולמי ולפתוח בהתייעצויות".

 

ב-1 בנובמבר החליטה בוגוטה להטיל מכסים על צ'יפס קפוא מבלגיה, גרמניה והולנד. בשנים האחרונות חל גידול חד בתעשייה העוסקת בעיבוד תפוחי אדמה בבלגיה, וגודל התוצרת שלה זינק מ-500 אלף טונות ב-1990 ל-4.6 מיליון טונות בשנה שעברה. יותר מ-90% מהתוצרת מיועדת לייצוא, ושליש מהייצוא הוא אל מחוץ לאירופה.

 

המכסים הקולומביאניים יאושרו סופית בימים הקרובים, והם באים אחרי צעדים דומים בברזיל ובמדינות אחרות בדרום אמריקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
השוק מוצף. צ'יפס
צילום: shutterstock
מומלצים