שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אחרי ארגוני הטרור: "נחשוף קשר בין BDS לאיראן"
  בעקבות החשיפה ב"ידיעות אחרונות" סיפרה מנכ"לית המשרד לנושאים אסטרטגיים, תא"ל במיל' סימה וואקנין-גיל, כי אחד המחקרים הבאים יעסוק בפעילות האיראנית שקשורה לארגוני חרם אזרחיים "בצורה מקצועית וחכמה"

   

   

  ביום שישי נחשף ב"ידיעות אחרונות" קשר חשאי בין ארגוני‭ BDS ‬לבין ארגוני טרור - כולל פעילות של טרוריסטים שחלקם רצחו ישראלים בפיגועים. תא"ל במיל' סימה וואקנין-גיל, מנכ"לית המשרד לנושאים אסטרטגיים והסברה, התארחה היום (א') באולפן ynet וסיפרה על מחקרים נוספים שיתפרסמו בהמשך וקושרים לדבריה בין תנועת החרם על ישראל לבין אנטישמיות, וכן לאיראן. 

   

  "אנחנו עדיין בשלב המחקר. גילינו שלושה דברים שמאוד מאפיינים את תנועת היריב - אחד היבטים של טרור, שתיים היבטים קשים של אנטישמיות, למעשה אנטישמיות מכובסת, חדשה, שזה אחד המחקרים הבאים שאנחנו נפרסם. והמחקר השלישי גם הוא מאוד מעניין - זה איראן. מעניין פי כמה וכמה כי הם מדברים שם על פעילות ברמה של מדינה ובצורה הרבה יותר מקצועית וחכמה כמובן".

   

  לגבי המחקר שפורסם, וואקנין-גיל הסבירה כי בשלב זה נבדקו שני ארגונים, חזית עממית וחמאס, "הראינו באופן שיטתי איך כל אחד ואחד מהגופים האלה, חלקם עוסקים בתחום האסירים, חלקם עוסקים בתחום הילדים, חלקם בזכות השיבה, חלקם עוסק בלכאורה פעילות משפטית, ב-ICC (בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג) או במקומות אחרים, ואנחנו מראים איך הדבר הזה קשור כמכלול אחד כולל לעולם הטרור".

  סימה ואקנין בראיון באולפן ynet על הקשר בין ה-BDS לארגוני הטרור (צילום: חגי דקל)
  "הם מתחילים לאבד תקציבים"(צילום: חגי דקל)

  - ואת מאמינה שהמאמץ שלכם יכול לחדור את לבבות הציבור הבינלאומי שרואה את ה-BDS כמשהו שונה?

  "לא רק שאני מאמינה, כבר יש לנו גם הצלחות ברורות וחותכות - שכשאתה מציג את הנתונים ואתה יודע להראות את התמונה הכוללת, אז בסופו של דבר מדינות, כולל אירופיות, כולל כאלה שיש להן ביקורת קשה על ישראל, מקבלות החלטות שונות. ולראיה יש נסיגה אחורה מלא מעט ארגונים שבעבר קיבלו סכומים יפים מאוד מהאיחוד האירופי, ממנהלת זכויות האדם, מגופים בארה"ב ולאט לאט מתחילים לאבד את התשתית התקציבית שלהם".

   

  - הקמת כוח משימה מיוחד במשרד שנועד לשם כך?

  "נכון. התפישה שלנו היא לא עבודה משרדית רגילה. הרעיון הוא להקים כוח משימה, זה מה שהשר גלעד ארדן רצה, ביקש ולקח על עצמו את המשימה הזו ומוביל אותה היום בגאון כמי שלקח את כל האירוע הזה לכיוון של מעבר ממגננה למתקפה".

   

  - ואתם מצליחים? כי אתם רואים הפגנות באוניברסיטאות של צעירים אידיאליסטים נגד ישראל. נדמה שהם משכנעים.

  "את ממש צודקת וזו הבעיה שאנחנו כמדינה מעט התעוררנו מאוחר מדי. המשרד לנושאים אסטרטגיים ובתוכו כוח המשימה פועלים זה שלוש שנים אבל התנועה שאנחנו פועלים מולה קיימת כבר 15-10 שנים. היא השתרשה, התעמקה וקנתה את המקום שלה במוחות ובלבבות של העולם המערבי ועכשיו אתה צריך לבוא ולהסביר שבעצם מה שגדלת עליו ב-15 השנים האחרונות, כי זה הנרטיב השקרי שהם הכניסו, הוא בעצם לא נכון. ולכן את ממש צודקת, יש בעיה קשה לפרק את הנרטיב הזה, אנחנו מצליחים לעשות את זה אבל בצורה מאוד יפה".

  סימה ואקנין בראיון באולפן ynet על הקשר בין ה-BDS לארגוני הטרור (צילום: חגי דקל)
  סימה וואקנין גיל באולפן ynet. "בעיה קשה לפרק את הנרטיב, אבל מצליחים"(צילום: חגי דקל)
    

  - יש שלב ב'? אספת את המסמכים שמעידים על הקשרים - מה השלב הבא?

  "יש תוכנית מאוד סדורה, זה חלק מהתפישה של עבודה מתודולוגית מערכתית. יש תוכנית שאומרת - פעם אחת אני חוקר, פעם שנייה אני מאגד את המידע ומנגיש אותו למקומות הרלוונטיים, זה יכול להיות ממשלות או ארגונים שתומכים או האיחוד האירופי שמעביר כספים וכו'. זה יכול להיות מוסדות פיננסיים שפתאום אתה מראה להם שהארגונים שהם מקבלים אצלם בחשבונות בנק, או דברים כאלה, הם למעשה ארגוני טרור. השלב הבא זה בעצם לחשוף את הפעילות שעושים אותם ארגונים נגד הארגונים של היריב. סגירת חשבונות, שלילת תקציבים וכו'. ואז לאט לאט אתה מקעקע את התדמית הנקייה הזו שאין בינה לבין המציאות שום דבר".

   

  - אם היית צריכה להעריך - החרם מוזכר גם בעניינים תרבותיים - אתם תצליחו להחזיר את האמנים שיגיעו לארץ בלי חשש וטרוניות של רוג'ר ווטרס למיניהם?

  "כנראה את רוג'ר ווטרס לא נצליח... אבל חשוב להדגיש, לא מדובר בתנועה שהיא מדינית או משהו מהסוג הזה, זו תנועה לכאורה אזרחית, אבל המטרות שלה הן מטרות פוליטיות מדיניות פר אקסלנס, ושוב מדובר על מדינת ישראל, הרס של המדינה כמדינת הלאום של העם היהודי. לא מדובר על איזו קבלת החלטה שקשורה לשטחי יהודה ושומרון או דברים מהסוג הזה.

   

  "לגבי תרבות, קרה פה אירוע מאוד מעניין. הצלחנו לסגור אותם בלא מעט כיוונים. אין להם הצלחות כלכליות, אין להם הצלחה באקדמיה, יש להם כישלונות בעולם המשפטי וכו'. יש כמה ממדים שאנחנו יודעים שהם עובדים בהם. אז הם הלכו למקום הכי קל.  כי בעצם מי שנמצא בפרונט ומקבל את הלחץ הוא אמן שגם לא בקיא בפרטי הסכסוך, ואז הוא נבהל כמו לורד כזו, והולך אחורה. גם פה אני חייבת לומר - יש רשת פרו ישראלית פעילה מאוד שנותנת מעטפת הגנה ללא מעט אמנים שנמצאים תחת לחץ ה-BDS".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים