שתף קטע נבחר
צילום: הרצל יוסף

הפעולה הסודית, ההפתעה, החילוץ מתוך עזה | מה קרה בקרב שבו נפל סא"ל מ'

הכוח נכנס לעזה ושם כנראה עלה על הרכב בדרך ליעד. חמאס הציב מארב או שיזם פעולה להגנה על ה"נכס" - ואז פרץ קרב היריות. כוח הכוננות קיבל פקודה לחצות את הגבול ומסוק הוזנק, במקביל לירי בלתי פוסק | כל מה שאפשר לספר על התקרית הקשה - ולמה נראה שהיא לא תוליד הסלמה

פעולת צה"ל אמש (יום א') בתוך שטח רצועת עזה נועדה ככל הנראה לאפשר פגיעה ביכולות צבאיות איכותיות מאוד של חמאס. החדירה לשטח הרצועה שבוצעה על-ידי יחידה מיוחדת, יצאה לפועל בשיתוף עם שב"כ והייתה אמורה למנוע הפעלת יכולות של הזרוע הצבאית של חמאס בעת עימות גדול עם צה"ל. ייתכן שהתבצעה בכמה יעדים בעת ובעונה אחת.

 

 

מההודעות והצילומים שמפרסם חמאס אפשר להסיק שהסתבכות הפעולה הייתה כתוצאה ממארב או פעולה יזומה של הכוח המיוחד של חמאס, שהיה אמור להגן על הנכסים הצבאיים שהכוח הצה"לי ביקש לפגוע בהם. מהפרטים הידועים עד כה אפשר להעריך שכוח היחידה המובחרת הצה"לית בפיקוד סגן אלוף, שהיה גדול יחסית, חדר לשטח הרצועה ושם עלה על רכב, כנראה טרנזיט - שבאמצעותו נע ליעדו.

 

בתוך הרכב היו גם האמצעים השונים שחיילי צה"ל היו אמורים להשתמש בהם במהלך ביצוע משימתם (תמונה של ציוד אלקטרוני כזה, מתוך הרכב לכאורה, פורסמה בעזה). הם היו חמושים, אבל נשקם היה מוסתר.

מכשירי הקשר שהיו בתוך הרכב שפוצץ בעזה אמש ()
הציוד שהיה לכאורה ברכב שהופצץ
 

מכשור רפואי שהיה בתוך הרכב שפוצץ בעזה אמש ()
חלק מציוד שנשאר מאחור

מכשור רפואי שהיה בתוך הרכב שפוצץ בעזה אמש ()
בעזה פרסמו צילומים של מה שנשאר בשטח

ההיתקלות עם כוח חמאס בפיקודו של מפקד גדוד מזרח חאן-יונס, נור בארכה, הייתה ליד מסגד איסמעיל אבו שנב שבעיירה שועייקה שממזרח לחאן יונס. תוך כדי קרב יריות עם אנשי הכוח המיוחד של חמאס החלו לוחמי צה"ל לנתק מגע. באותו קרב נפצע סגן אלוף מ' את הפצעים שמאוחר יותר גרמו למותו. עוד קצין נפצע. עדיין לא ברור אם סגן אלוף מ' נפצע אנושות כבר בתחילת הקרב או שהספיק לפקד על הכוח ועל ניתוק המגע, ורק אז נפצעו הוא ואחד מאנשיו.

 

בכל מקרה, מי שתפס פיקוד על הכוח דיווח על ההיתקלות לחפ"ק המבצע שהיה בשטח ישראל, לקח את הפצועים והחל לנוע מזרחה לעבר הגבול. דקות לא רבות אחר כך הוזנק מסוק יסעור של צה"ל לפינוי הפצועים, וכוח חילוץ שהוכן מראש בשטח ישראל קיבל פקודה להיכנס לשטח הרצועה. הכוח שנתקל דיווח שמצב אחד הפצועים לפחות הוא קריטי, ולכן הוחלט להנחית את מסוק היסעור בתוך השטח הפלסטיני, סמוך לכוח שנסוג עם הפצועים.

 

מטוסי ומסוקי חיל האוויר בודדו את אזור הנחיתה של המסוק ואת נתיב המילוט של הכוח שנתקל באמצעות הפצצות וירי מקלעים בשטחים הסמוכים. החיפוי היה קרוב והתבצע תוך סיכון רב לצוות המסוק וגם למטוסים ולמסוקים שחיפו על הנסיגה. המטוסים שיגרו נורי הטעיה שנועדו למנוע פגיעה במקרה שחמאס היה מנסה לירות לעברם – או שניסה לירות לעברם – טילי כתף נגד מטוסים. נורי ההטעיה הוטלו בצמדים ונראו גם משטח ישראל. תושבי עוטף עזה שמעו היטב את הדי ההפצצות וירי החיפוי מהאוויר, שנועדו למנוע מרדף של אנשי חמאס אחרי הכוחות הנסוגים.

שרידי רכב פעילות עזה מסוק פינוי שנחת בבית החולים סורוקה בעקבות תקיפת צה
היסעור שנחת בסורוקה ושרידי הרכב בעזה(צילום: הרצל יוסף)
 

החבירה עם המסוק היתה מהירה. הפצועים ואנשי הכוח נבלעו בבטנו והיסעור המריא מזרחה בטיסה נמוכה ללא אורות היישר לבית החולים סורוקה בבאר שבע.

 

גם בחמאס הסתירו פנים

אותה שעה, הפציצו כלי טיס של חיל האוויר את הרכב שבו נסעו אנשי הכוח. ההפצצה נועדה למנוע נפילת אמצעים או פריטים שעלולים לסייע מודיעינית לחמאס להבין מה אמור היה הכוח לבצע ואולי יבצעו כוחות אחרים בעתיד. מפרסומים בכלי התקשורת הפלסטיניים ניתן ללמוד שזמן לא רב אחרי הפעולה, חמאס עדיין התלבט אם לפעול כנקמה על הרג הפעיל הבכיר נור בארכה, לצד חמישה מאנשי אז א-דין אל קאסם שהשתתפו בהיתקלות. ייתכן שהם היו מאנשי הכוח המיוחד, ה"נוכבה" של חמאס, ולכן כשצולמו בבית החולים בחאן יונס, לשם הובאו לטיפול או שהביאו את חבריהם שנפגעו, רבים מהם הסתירו את פניהם.

 

זמן לא רב אחר כך, בסביבות 22:20, שוגרה רקטה ראשונה מהרצועה לעבר יישובי חבל אשכול. באותו זמן החלו ראשי ארגוני מחבלים עזתיים ללחוץ על הנהגת חמאס לאפשר להם לבצע פעולת נקם נגד ישראל. עיקר הלחץ היה מצד אנשי הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, שמפקדו בדמשק דרש נקמה.

מג
נור בארכה, איש חמאס הבכיר שנהרג
 

הג'יהאד האיסלאמי הוא הארגון השני בעוצמתו הצבאית ברצועת עזה. ראשי חמאס ראו בפעולה הצלחה כיוון שהצליחו לחשוף את הכוח הישראלי, ובעיקר היה להם אינטרס לשווק את ההיתקלות כהצלחה, למרות האבידות הכבדות שספגו, כולל מפקד גדוד בכיר בזרוע הצבאית. זאת עקב הרצון למנוע הסלמה ולשמר את הרגיעה היחסית ששררה בימים האחרונים, ובעקבותיה קיבל חמאס כסף למשכורות ודלק לחשמל לרצועה ועוד הטבות אחרות שהובטחו לו.

 

חמאס גם לא רצה להכנס לעימות עם המצרים, שמנסים לתווך לפיוס בינו לבין אבו מאזן. לכן כאמור הוא הכריז על ניצחון גדול אבל הרשה כנראה לארגונים האחרים ברצועה לבצע מספר מוגבל של שיגורים כדי "לשחרר קיטור". כל זה הסתיים מעט אחרי 01:00 לפנות בוקר. צה"ל לא הגיב על השיגורים שרובם נפלו בשטחים פתוחים. כיפת ברזל יירטה שתי רקטות או פצמ"רים שסיכנו יישובים ישראלים במערב הנגב, אבל צה"ל החליט גם הוא להכיל את האירוע ולהבליג כדי שלא לגרום להסלמה.

 

ההבלגה נבעה גם מהעובדה שהפעם לא חמאס הוא שיזם את ההיתקלות, אלא כוח ישראלי חדר לרצועה, וזה עלול היה לעורר תרעומת אצל המתווכים המצרים. הם היו עלולים לראות בהסלמה חבלה מכוונת במאמציהם - ולכן בהמלצת צה"ל והשב"כ ובהוראת ראש הממשלה שהמריא מפריז הוחלט שלא להגיב על שיגור הרקטות.

 

נראה כעת ששני הצדדים החליטו להימנע מהסלמה ולהמשיך בדרך להסדרה. השבתת הלימודים וצעדים אחרים שעליהם הכריז פיקוד העורף עוד בתחילת הלילה נבעו מהמידע שהתפרסם בגלוי על הלחץ של הארגונים העזתיים, על חמאס וגם בתוך חמאס עצמו לפעול. בישראל לא רצו לקחת צ'אנסים ולסכן את תושבי עוטף עזה. כרגע נכון לעכשיו נראה שההסלמה נמנעה ואין כוונה לשני הצדדים לפעול באורח שיסכן את הרגיעה השברירית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
היסעור שחילץ נוחת בסורוקה
צילום: הרצל יוסף
מומלצים