שתף קטע נבחר

הקבינט: הנחינו את צה"ל להמשיך בפעולות "ככל שיידרש"

בעוד שלפי דיווחים אמורה משלחת מצרית להגיע מחר לישראל כדי לנסות ולהשיב את הרגיעה עם רצועת עזה - נמשכות התרעות הצבע האדום ביישובי עוטף עזה. פצצת מרגמה פגעה בבית ביישוב בחוף אשקלון. אין נפגעים. אזעקה גם בשדרות. כיפת ברזל הופעלה. דיווח ערבי: מצרים והאו"ם הצליחו להשיג הפסקת אש. הנייה: "אם ישראל תעצור את התוקפנות - ניתן יהיה לחזור להבנות הפסקת האש"

הסלמה בדרום - עדכונים אחרונים:

הנייה: "אם ישראל תעצור את התוקפנות - ניתן יהיה לחזור להבנות הפסקת האש"

הקבינט הנחה את צה"ל להמשיך בפעולות ככל שיידרש

הפלסטינים: כלי טיס של חיל האוויר ירה טיל אזהרה לעבר בית בסג'עיה לקראת השמדתו

דיווח ערבי: מצרים והאו"ם הצליחו להגיע למתווה הפסקת אש. בכיר באחת הזרועות הצבאיות בעזה: "מאמצים רציניים להשיג הפסקת אש"

צה"ל תקף חוליות מחבלים מזרחית לדיר אל-בלח ובבית להיא. מחבל נהרג.

ב-16:30 נשמעה התרעת צבע אדום בכיסופים. ב-15:33 נשמעה התרעת צבע אדום במפלסים. ב-15:25 פגעה פצצת מרגמה בבית ביישוב בחוף אשקלון. אין נפגעים. דקות לאחר מכן נשמעה אזעקה בשדרות. כיפת ברזל הופעלה. מוקדם יותר, ב-14:00, נשמעה התרעת צבע אדום ביישובי מועצת חוף אשקלון, ב-12:56 ביישובי אשכול וב-12:30 ביישובי שער הנגב ושדות נגב.

מחר: משלחת מצרית תגיע לישראל כדי לדון במאמצי הרגיעה

צה"ל ממשיך לרכז כוחות בעוטף עזה ולהיערך לכל התפתחות

 

אחר הצהריים (יום ג'), בתום כשבע שעות, הסתיימה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני בנוגע לאירועים בדרום. הקבינט שמע סקירות מצה"ל ומגורמי הביטחון על התקיפות והפעולות הנרחבות נגד גורמי הטרור בעזה, והנחה את צה"ל להמשיך בפעולות ככל שיידרש. מנהיג חמאס איסמעיל הנייה אמר כי "אם ישראל תעצור את התוקפנות - ניתן יהיה לחזור להבנות הפסקת האש".

 

מוקדם יותר דיווח עיתון ערבי כי מצרים והאו"ם הצליחו להגיע למתווה הפסקת אש. עם זאת, בצל הדיווחים הללו נשמעות אזעקות בעוטף עזה מפעם לפעם. ב-15:25 פגעה פצצת מרגמה בבית ביישוב בחוף אשקלון. לא ידוע על נפגעים או על נזק. אזעקה נשמעה גם בשדרות. כיפת ברזל הופעלה. זמן קצר לאחר מכן תקף צה"ל חוליית מחבלים שככל הנראה התכוננה לשגר רקטות לעבר ישראל. מחבל אחד נהרג. מעט אחרי 16:00 דיווחו הפלסטינים כי כלי טיס של חיל האוויר ירה טיל אזהרה לעבר בית בעזה לקראת השמדתו.

 

בינתיים, בכיר באחת הזרועות הצבאיות בעזה אמר כי "מתקיימים מאמצים מצריים ובינלאומיים רציניים ותכופים במטרה להשיג הפסקת אש בקרוב". עם זאת, בכיר חמאס איסמאעיל רדואן אמר כי "אין חדש במאמצי התיווך להשיג הפסקת אש. ישראל היא זו שהחלה את התוקפנות, וכל רגיעה תלויה בהפסקת התוקפנות על עמנו. אם ישראל תעצור את התוקפנות על עזה - ההתנגדות תעצור את פעילותה. על המתווכים כולם לרסן את ישראל". 

 

מקורות בעזה אמרו כי "אם ישראל תעצור את התוקפנות - הפלגים הפלסטיניים יתחייבו למשוואת 'שקט ייענה בשקט'. אם לא - ההתנגדות תהיה מוכנה להגן על העם הפלסטיני".

 

סרטון של חמאס תיעוד ירי רקטות ()
ירי רקטות לעבר ישראל

סרטון של חמאס תיעוד ירי רקטות ()
ירי רקטות לעבר ישראל

סרטון של חמאס תיעוד ירי רקטות ()
רקטות מוכנות לשיגור

בינתיים, מחר אמורה משלחת מצרית להגיע לישראל כדי לדון במאמצי הרגיעה. לדיווח אין עדיין אישור בישראל. קודם לכן הבהירו גורמים בירושלים כי יתעלמו ממגעי התיווך. הקבינט המדיני-ביטחוני מכונס מאז הבוקר לדיון בהסלמה ברצועת עזה. ברקע הדברים, צה"ל מוסיף לרכז כוחות בעוטף עזה, ובין היתר נראו טנקים וכוחות שריון וחי"ר. גם מערך כיפת ברזל עובה לנוכח ירי מאות הרקטות ביממה האחרונה.

 

 

 במקביל, באחד מכלי התקשורת הערביים דווח כי הפלגים הפלסטיניים הסכימו לבקשת המתווכים להפסיק את ירי הרקטות. עם זאת, לא צוין מתי ולדיווח אין אישור רשמי.

 

בכיר חמאס בחו"ל עיזת א-רישק אמר שמתנהלים "מגעים דחופים עם מספר רב של מדינות ערביות, איסלאמיות ומערביות ועם ארגונים בינלאומיים כדי לגנות את ההסלמה הציונית ולהביא להפסקת התוקפנות המתמשכת מצדו נגד עמנו ברצועת עזה, הכוללת פגיעה באזרחים חפים מפשע". בכיר חמאס חוסאם בדראן אמר כי "אם נתניהו רוצה לסיים את סבב ההסלמה הזה, עליו פשוט לפטר את ליברמן שבגללו החל הסבב הזה".

 

על רקע התכנסות הקבינט וגורמי הביטחון הבכירים תקף הבוקר כלי טיס של חיל האוויר חוליית משגרי רקטות בצפון הרצועה. לפי דיווח מעזה, פלסטיני אחד נהרג ואחר נפצע. בהמשך דיווחו הפלסטינים על כלי טיס שתקף חוליית שיגור נוספת מזרחית לרפיח. מתחילת סבב ההסלמה הנוכחי נהרגו שישה פלסטינים.

 

באירוע אחר הבוקר חצו שני פלסטינים את הגבול באזור מעבר קרני הנטוש בצפון הרצועה. השניים חיבלו בגדר וברחו תוך זמן קצר חזרה לשטח רצועת עזה. מוקדם יותר דיווח דובר צה"ל כי חיל הים תקף מטרות מהכוח הימי של חמאס, וחיל האוויר תקף מבנה של חמאס ברצועה ששימש לאיסוף מודיעין ומחקר. בשל האירועים מקצר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן את ביקורו בכוויית שהחל אתמול, והוא ישוב היום לרמאללה. הרשות הפלסטינית הוציאה משלוח תרופות לרצועת עזה.

 

   

אשקלון פגיעת פגיעה בית ירי מטח רקטה רקטות עזה חמאס (צילום: AFP)
פגיעה ישירה בבית באשקלון(צילום: AFP)

אשקלון פגיעת פגיעה בית ירי מטח רקטה רקטות עזה חמאס (צילום: AFP)
פגיעה ישירה בבית באשקלון(צילום: AFP)

אשקלון פגיעת פגיעה בית ירי מטח רקטה רקטות עזה חמאס (צילום: AFP)
פגיעה ישירה בבית באשקלון(צילום: AFP)

מוקדם יותר פורסם ב-ynet כי בסבב ההסלמה הנוכחי בדרום מרכזים חמאס והג'יהאד האסלאמי מאמץ עילאי וחסר תקדים לגבור על מערכת כיפת ברזל בשיטות שיגור חדשות יחסית. בין היתר נורו מטחים כבדים של עשרות רקטות על שטח קטן יחסית. כך היה בפתיחת המתקפה אתמול (יום ב') אחר הצהריים על מקבץ יישובים בצפון העוטף, וכך היה גם בלילה על אשקלון.

 

אתמול עובו סוללות בדרום בטילי יירוט ונפרסו סוללות אחרות, שלוחמי המילואים שלהן הוקפצו מהבית.

 

בשורה התחתונה, שיעור ההצלחה הגבוה של כיפת ברזל נשמר גם בסבב הנוכחי: מתוך כ-400 שיגורים נרשמו כ-120 יירוטים של רקטות שהיו אמורות להתפוצץ בשטחים מיושבים. כ-20 רקטות פגעו במבני מגורים, חקלאות וכבישים, וגרמו למותו של בן אדם אחד ולעשרות פצועים, רובם באורח קל.

 

בצה"ל הבהירו גם הבוקר שההגנה של כיפת ברזל אינה הרמטית, ורק שילוב בין התראה טובה ומהירה יחסית שפיקוד העורף מספק בצופריו לבין ציות להנחיות ההתגוננות יוכל למנוע פגיעה בנפש, בנוסף ליירוטי כיפת ברזל.

 

 

טנק טנקים הסלמה דרום עוטף עזה צה
טנקים בעוטף עזה(צילום: AFP)

טנק טנקים הסלמה דרום עוטף עזה צה
טנקים בעוטף עזה(צילום: AFP)

מערכת כיפת ברזל שדרות חיילים חייל צה
מערכת כיפת ברזל בעוטף עזה(צילום: EPA)

 

מערכת כיפת ברזל, שפרצה לתודעה הישראלית עם יירוט ראשון באפריל 2011 בשמי אשקלון, נראית כיום אחרת: בכל סוללה יכול להיות מספר גדול בהרבה של משגרים מעבר לתקן, בפריסת שטח גדולה ועם יכולת להתמודד גם עם פצצות מרגמה ורקטות קצרות טווח כמו קסאם. האתגר הגדול יותר, שבצבא עדיין מנסים לפתח לו מענה, יגיע בהמשך: אחד הקלפים של חמאס למערכה הבאה הוא פצמ"רי ה"רעד", עם ראשי קרב ענקיים של 200-150 ק"ג חומר נפץ, שמיועדים להחריב רחובות שלמים ביישובים סמוכי הגדר, לפגוע קשות במוצבים ולהרוג חיילים רבים בשטחי כינוס והיערכות.

 

 

עד כה ניתן לכך מענה בצה"ל בצורת הפעלת הכוחות ובמרחק שלהם מהרצועה, אבל ייתכן שרק מודיעין איכותי ותקיפה מקדימה של מאגרי ה"רעד", לצד פינוי אוכלוסייה מוקדם, יוכלו לצמצם את הנזק הפוטנציאלי. 

 

 

מתחילת סבב הלחימה אתמול אחר הצהריים ועד לשעות הצהריים ירו ארגוני הטרור מהרצועה מאות רקטות לעבר יישובי עוטף עזה ומערב הנגב. חלק ניכר מהרקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, אחרות נפלו בשטחים פתוחים וכמה מהן פגעו ישירות בבתים. פלסטיני מחברון נהרג מפגיעה ישירה של רקטה בבניין באשקלון.

 

מבית החולים ברזילי באשקלון נמסר כי עד כה טופלו 93 נפגעים: 44 מתוכם נפגעי חרדה, 46 נפגעי גוף במצב קל, 2 במצב בינוני ואחת במצב קשה שהועברה לטיפול בבית החולים שיבא שבתל השומר. תשעה בני אדם מאושפזים בבית החולים וחמישה מטופלים בחדר המיון.

 


פורסם לראשונה 13/11/2018 15:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים