שתף קטע נבחר

אחרי הפסקת האש: תושבי העוטף מבעירים צמיגים; חגיגות בעזה

מאות תושבי עוטף עזה הפגינו בצומת הכניסה לשדרות במחאה על הפסקת האש שאליה הגיעו ישראל וחמאס בתיווך מצרי: "סוף סוף הייתה הזדמנות לפתור את הבעיות בדרך צבאית". במקום נרשמו עימותים. במקביל, בעזה חוגגים ברחובות בתמיכה בזרועות הצבאיות

 

 

הסלמה בדרום - עדכונים אחרונים

הפגנה בשדרות: קריאות "ביבי הביתה" בעקבות הסכם הפסקת אש

בעזה - חגיגות ברחובות

הזרועות הצבאיות בעזה אישרו כי הושג הסכם על הפסקת אש

  • בכיר ישראלי: "המצב רגיש, פצצת מרגמה אחת יכולה לשנות את כל התמונה"
  • לפי הודעת הקבינט צה"ל הונחה להמשיך בפעולות "ככל שיידרש"
  • הפלסטינים: כלי טיס של חיל האוויר ירה טיל אזהרה לעבר בית בסג'עיה לקראת השמדתו
  • התרעת צבע אדום האחרונה נשמעה ב-16:47
  • צה"ל ממשיך לרכז כוחות בעוטף עזה ולהיערך לכל התפתחות

 

זעם בדרום על הפסקת האש: מאות מתושבי עוטף עזה הפגינו הערב (יום ג') בצומת הכניסה לשדרות, במחאה על הפסקת האש שאליה הגיעו ישראל וחמאס בתיווך מצרים. בישיבת הקבינט שנמשכה כשבע שעות הסכימו רוב השרים, ללא הצבעה, עם עמדת ראשי מערכת הביטחון- לפיה יש לתת סיכוי למאמצי ההסדרה המצרים ויש לעצור את המתקפה הישראלית נגד מטרות טרור ברצועת עזה ולא להחריף אותה.

 

במקום ההפגנה נרשמו עימותים בין נהגים למפגינים וכן בין המפגינים לכוחות הביטחון. מהמשטרה נמסר: "עשרות מפגינים החלו במחאה בכניסה לעיר שדרות (כביש 34) תוך חסימת הכביש והבערת צמיגים. כוחות משטרה במקום החלו בפעולות להשבת הסדר וכוחות נוספים בדרכם למקום. משטרת ישראל תאפשר את חופש הביטוי והמחאה כחוק, אולם לא תאפשר ותפעל בכל האמצעים נגד הפרת הסדר הציבורי, אלימות נגד שוטרים או אזרחים והתפרעויות".

 

בשעה שבעוטף מבעירים צמיגים - תושבי עזה חוגגים ברחובות, בתמיכה בזרועות הצבאיות.

 

 

 

הפגנה תושבי עוטף עזה נגד הפסקת אש עם חמאס ()
תושבי עוטף עזה מבעירים צמיגים במחאה על הפסקת האש

הפגנה תושבי עוטף עזה נגד הפסקת אש עם חמאס ()

הפגנה תושבי עוטף עזה נגד הפסקת אש עם חמאס (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)


הזמנה ל הפגנה תושבי עוטף עזה נגד הפסקת אש עם חמאס ()
הזמנה להפגין

 

בהפגנה נשמעו קריאות "ביבי הביתה", "ביזיון" ו"נקמה". דני ברמן, תושב שדרות, אמר: "נמאס לנו מאזלת היד של הממשלה. סוף סוף הייתה הזדמנות לנסות לפתור את הבעיות בדרך צבאית. יש תחושה של אכזבה, היא לא מהיום, זה מאז שהתחילו הסבבים. כל הזמן מבליגים וממשיכים. היתה הרגשה שמשהו ישתנה, וחזרנו לאותו המקום. הקפיצו את הילד שלי מהצבא ואני רואה שהוא יצטרך להיכנס ביום מן הימים לעזה".

 

מריה, תושבת שדרות: "כל הלילה סבלנו מפיצוצים ופתאום יש הפסקת אש. הגיע זמן שיצאו למבצע גדול כי אנחנו כל הזמן באותה הנקודה".

 

התושבת ריטה קאלפה אמרה: "באתי כי כבר נמאס לנו. אי אפשר להמשיך ככה. כל הזמן אותו דבר. ציפיתי שיהיה מבצע אחד גדול שיסיים את הרקטות האלה שהמחבלים יורים עלינו. הרגשתי שזה עומד לקרות ואז החליטו שהכל בסדר ושחוזרים לשגרה. די נמאס".

 

חגיגות של חמאס ב עזה  ()
במקביל: חגיגות בעזה

חגיגות של חמאס ב עזה  ()

גם תושבי באר שבע מוחים על ההסכם: ניסים אבידן, בן 53, אב לשלושה, אמר ל-yent: "אני מאוכזב מאוד. קומץ קטן של טרוריסטים מנהלים לנו את המדינה. פשוט כך. מתי שמחליטים לירות - יורים. מתי שמחליטים להפסיק - יורים. אני מרגיש כמו אזרח סוג ב' שחי במציאות שתלויה אך ורק בטרוריסטים. אי אפשר לחיות במעגל הקסמים הזה.

 

"ידעתי שזאת תהיה התוצאה הסופית וזה עצוב. אני מבין את השיקולים אבל יש אזרחים שצריכים לקבל מענה. שצריכים לקבל ביטחון. ואין. אני לא גר בעזה אלא בישראל. אני רוצה ראש ממשלה שיתנהל בדרך שהוא אמר שיוביל. לא בדרך של החמאס".

 

ספי כהן, בן 30, אמר: "כלום לא משתנה. וכמה זמן זה ככה? 15-20 שנה. מסכנים תושבי עוטף עזה. אנחנו בבאר שבע, עוד יש לנו שגרת חיים - להם אין. העניין הוא שהם עושים מה שהם רוצים. הם שוברים את הפסקת האש ואז עוד פעם הבנות ועוד פעם הפסקת אש. אנחנו חוזרים לאותה נקודה. מנהלים לנו את המדינה". דניאלה יגודייב, צעירה בת 23, אמרה במחאה על הפסקת האש: "כל זה היה לחינם?".

 

 
 
 

סווטלנה שרלין, בת 53, אמרה: "מצד אחד אני רוצה שקט ולא רוצה שהחיילים שלנו ייהרגו, אבל מצד שני אני חושבת שהם צריכים לקבל על הראש לפני שהם מקבלים הטבות. אנחנו עוד נחזור לאותה נקודה. מה אנחנו עושים? מתי שהם ירצו עוד כסף ויימאס להם מהפסקת האש זה שוב ימשיך. אין לנו פתרון".

 

באשקלון אומרים הערב כי "התושבים פה כועסים". רועי, תושב העיר, אמר: "זו רוטינה וחווינו אותה כבר. אני סומך על מקבלי ההחלטות כי אנחנו לא רואים את כל התמונה, אבל צריך לחשוב על אסטרטגיה שתביא לפתרון. אם צריך להיכנס, אז שייכנסו. מה שצריך לעשות כדי שיהיה שקט שהוא לא משחק ילדים. אנחנו רואים חדשות ורואים מה קורה, והמציאות היא כזו שזה כל פעם חוזר. התושבים פה כועסים. אנחנו מדינה חזקה וכל מדינה אחרת לא הייתה מקבלת את זה".

 

שי, גם הוא מהעיר שספגה את הפגיעות הקשות ביותר: "צריך ללכת למלחמה עם החמאס. זה לא יכול להיגמר ככה. יכול להיות שהפסקת האש תחזיק מעמד כמה ימים, אבל זה לא פתרון. צריך

לייצר הרתעה. מצד שני, יש אולי שיקולים אחרים שאנחנו לא מכירים. זה עניין של כמה ימים עד שזה יחזור על עצמו. התרגלנו לזה". תושב נוסף, דניאל, אמר: "אנחנו רגילים לזה. אני ממש לא מאמין להפסקת האש הזו. כל שנה זה אותו דבר, וגם אין פתרון. אולי צריך לקבל את זה שככה נחיה וזהו. מה ראש הממשלה כבר יכול לעשות? אני לא אופטימי שיש לעניין הזה פתרון בכלל. גם להם אין מה להפסיד".

 

ורד צדוק, תושבת אשקלון: "אני לא מרוצה. אני חושבת שאם כבר הילדים בחופשה והם במצב הזה, אז צריך לראות מה עושים עם זה אחת ולתמיד. אנחנו כהורים חרדים, אבל לא מראים את זה. צריך לתת מכה אחת, פעם אחת ולתמיד. הממשלה פחדנית. כל החיים היינו לטובת ביבי וליברמן אבל הם פחדנים. כשהם עולים לשלטון הם לא עושים מה שהם מבטיחים. חשבתי שאם ליברמן יהיה שר הביטחון - הוא יטפל בזה. אני מאוד מאוכזבת. את הקול שלי ביבי כבר לא יקבל. לדעתי הוא פחדן".

 

התושב משה צדוק: "אני קורא להנהגה להתאחד ולעשות לזה סוף אחת ולתמיד. כל המפלגות צריכות להתאחד וללכת על הסיפור הזה עד הסוף. כולם מגיעים לפה, אבל די כבר. נמאס לנו. אנחנו רוצים לחיות כמו שצריך. אם היו טילים על תל אביב - זה היה נראה אחרת. אנחנו במלחמה. שההנהגה תנסה לגור פה פעם אחת. עברנו מראשון לציון ורוצים להמשיך לגור באשקלון. אנחנו מקווים לא לחזור חזרה למרכז".

 

בכירים בקבינט המדיני-ביטחוני אומרים הערב כי הכל תלוי כעת בהתפתחויות בשטח והאם חמאס והג'יאהד האיסלאמי ינצרו אש. חמאס חטף מכה קשה, הם טענו, וישראל הייתה צריכה להחליט אם לעצור עכשיו, או להמשיך עד הסוף: "אם היינו מחריפים את התקיפות, היינו מקבלים ירי על תל אביב ואז שואלים את עצמנו למה לא עצרנו".

 

גורם ישראלי בכיר אף אמר: "חמאס התחילו את הסבב בגלל שבעה הרוגים וסיימו את הסבב עם 21 הרוגים". עם זאת, לפי הדיווחים הרשמיים בעזה בסך הכול נהרגו 14 פלסטינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תושבי עוטף עזה מבעירים צמיגים
מומלצים