שתף קטע נבחר

ברק: "נתניהו פשט את הרגל ונכנע לחמאס תחת אש"

בעקבות ההגעה להסכם הפסקת אש מול חמאס, תקף ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק בריאיון לאולפן ynet את נתניהו: "דיבורים חלולים ואימפוטנטיות ביצועית. סינוואר הוא זה שמחליט – וראש הממשלה נגרר כי אין לו אסטרטגיה". על הקבינט: "רבים כמו ילדי גן במוסד הביטחוני הראשי של מדינת ישראל"

 

 

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק תקף הערב (יום ג') בריאיון לאולפן ynet את ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר ההגעה להסכם הפסקת האש עם חמאס. "הפסקת אש זה אמנם יותר טוב ממבצע", הוא אמר, אך הוסיף: "מה שקרה בתקופה האחרונה הוא פשיטת רגל של ראש הממשלה. המלך הוא עירום. אלה דיבורים חלולים ואימפוטנטיות ביצועית".

 

ברק ונתניהו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ברק ונתניהו(צילום: AFP)

"אנחנו זוכרים עוד את ההבטחה 'למוטט את חמאס', את ההופעות הפתטיות שלו בצומת אשקלון, את השעות שהקציבו להנייה – ובסופו של דבר נכנעים לחמאס תחת אש".

 

 מה לא בסדר בזה שראש הממשלה הלך למהלך של רגיעה ולא מלחמה?

"מי שמוביל את המהלכים זה יחיא סינוואר (מנהיג חמאס בעזה – א.ש וא.ל). סינוואר החליט מתי תהיה אש, מתי היא תיפסק ומתי היא תתחדש. ברצותו היא תתחדש עוד שישה שבועות או עוד 16 שבועות. ראש הממשלה נגרר אחרי האירועים משום שלממשלה הזו אין אסטרטגיה. היא פועלת רק כאשר יש אש ואז היא נכנעת לחמאס. בניגוד לדיבורים - מספר האופציות המעשיות שלו הרבה יותר מוגבל".

 

הממשלה לא עושה כלום?

"הקבינט אפילו לא דן בזה. אני אומר: מותר לממשלה ריבונית להחליט כך או אחרת, אבל מה שמתחולל שם בקבינט זה מריבות ילדותיות שמתאימות לגן ילדים. הם רבים כמו ילדי גן במוסד הביטחוני הראשי של מדינת ישראל".

 

ברק הוסיף כי "הממשלה נוהגת כאילו יש לה אינטרס לחזק את חמאס. הממשלה נראית מאושרת, היא לא רוצה להחליש את חמאס. פעם אחת על ידי הסירוב לחזק את הרשות הפלסטינית ופעם נוספת על ידי זה שהיא נכנעת לחמאס תחת אש. אז מה אומרים כל היריבים מחיזבאללה והשרידים של ארגוני הטרור האחרים? הממשלה הזו מבינה רק את הסחיטה תחת אש ותחת כוח. היא לא מסוגלת בכלל לשנות את המצב מיסודו כאשר לא יורים. אילו היו דנים ומגיעים למסקנות שגויות, זה יכול לקרות לכל ממשלה, העובדה שלא דנו מראה שלא רוצים לפתור".

 

לשיטתו של ברק, "צריך ליצור מצב שלא יהיה בעזה משבר הומניטרי, משום שרק כאשר האוכלוסייה תרגיש שיש לה חיים יותר נורמליים - יהיה יותר קשה לחמאס להניע אותה ויהיה יותר קל לנהל אסטרטגיה. לישראל יש אינטרס לחזק את אבו מאזן ולהחליש את חמאס. הממשלה הזו עושה באופן שיטתי את ההפך".

 

אחרי הסבב הזה - ידנו על העליונה?

"אנחנו מעדיפים להאמין שניצחנו. תראו את החגיגות בעזה מצד אחד ואת ההפגנות בשדרות מצד שני, ותבינו שאי אפשר לשטות בכולם. מדינת ישראל לא יוצאת טוב מהדבר הזה, משום שאחרי שמונה חודשים של התעללות בעוטף עזה עם עשרות אלפי דונמים שנשרפו, עם חיים ששובשו, עם ילדים שגדלים עם טראומות - הממשלה מוכיחה שהיא בפשיטת רגל".

 

לו היית היום ראש הממשלה, היית נוקט מהלך אחר?

"אני לא רוצה להגיד מה הייתי עושה. כשהייתי שר ביטחון היו שני מבצעים. קודם כל, לא נמרחנו בצורה הזו לאורך שמונה חודשים. בשלוש הדקות הראשונות של אחת הפעולות שעשינו נהרגו 350 אנשי חמאס. היה ברור מי ניצח ומי הפסיד. בפעם השנייה, בדקות הראשונות, נהרג רק אדם אחד - אבל האדם הזה היה רמטכ"ל חמאס. גם אם היו מפסיקים את זה אחרי יום או אחרי שבוע - היה ברור מי ניצח ומי הפסיד".

 

שטייניץ אמר: "'יותר חשוב לנו כרגע לטפל באיראן ובסוריה מאשר בחמאס בעזה".

"אתם חושבים שבסוריה עכשיו מטפלים באופן שיטתי? גם בסוריה היו כל מיני שגיאות בטיפול. היחסים עם רוסיה נמצאים במשבר ויכולת הפעולה של חיל האוויר בשמי סוריה עברה הגבלות רציניות, וגם שם מתברר שבניגוד לאגדות שסיפרו לנו - שפוטין רוקד לפי החליל של נתניהו - אין לדברים האלה שחר. איראן וסוריה הן אתגרים רציניים אבל אין לזה שום קשר לחמאס. הרי לא מדובר על לכבוש את עזה, רק הממשלה המוזרה הזו צריכה להתנצל על זה שהיא לא כובשת את עזה".

 

זו ממשלה של פחדנים? הססנים?

"זו קודם כל ממשלה של מאחזי עיניים. מתלהמים ומשסים את העם בצבאו ובממשלתו ומאשימים את כל העולם, וזה דבר עצוב".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים